A miniszterelnök angolul elmondott beszédében az amerikai alkotmányból idézve rámutatott: nem politikai és gazdasági érdekeltség vagy racionális, tudományos érvek alapján nyilvánítja ki a függetlenségi nyilatkozat azt, hogy minden ember egyenlőnek születik, és mindenkinek joga van az élethez, a szabadsághoz és a boldoguláshoz, hanem a megkérdőjelezhetetlen hit alapján, miszerint minden ember olyan teremtmény, amely szabad akarattal rendelkezik.
*
Magyarországot is az erős hit segítette abban, hogy sohase mondjon le a szabadságáról és függetlenségéről – mondta, hozzátéve: az amerikaiakkal harcoltunk együtt a kommunizmus, a diktatúra ellen a szabadságért, küzdöttünk együtt a tudomány fejlődéséért, az emberi szellem szabadságáért, jelenleg is küzdünk a terrorizmus, illetve a pénzügyi, gazdasági válság és számos mai veszély ellen.
Az amerikai külképviselet vezetője, Eleni Tsakopoulos-Kounalakis nagykövet emlékeztetett Barack Obamának Orbán Viktorhoz írt gratuláló levelére, amelyben az amerikai elnök azt ígérte: a továbbiakban is „a közös értékek és célok szilárd és nagy hagyományokra visszatekintő alapjaira” építik a kétoldalú kapcsolatokat.
A ceremónia során kiemelték az afganisztáni együttműködést, majd a honvédség Légierő Zenekara által játszott takarodó hangjaira megemlékeztek a háborúban elesett katonákról.
A rendezvény helyszínének megválasztása – az a budai Várban lévő épületegyüttes, ahol egykor Táncsics Mihály raboskodott – már egy ideje szóbeszédre adott okot. A nagykövetség tengerészgyalogos őreinek szállásául szolgáló Táncsics utca 9.-nek ugyanis egy 2007-ben kötött ingatlancsere-ügylet alapján vissza kell kerülnie a magyar állam tulajdonába, s ezért az elmúlt két évben a hagyományokkal szakítva az amerikaiak már nem itt kerítettek sort függetlenség napi fogadásukra. Azzal, hogy az idén mégis visszatértek az eredeti helyszínre, többek szerint közvetve jelezték, hogy az ügylet nem a tervek szerint halad, amit amerikai források azzal indokolnak, hogy a magyar részről átadandó Szabadság téri épületek felújítása késedelmet szenved. Kounalakis nagykövet beszédében maga is hangsúlyos utalást tett minderre, amikor úgy fogalmazott: „mindenkit szeretnék biztosítani, hogy továbbra is keményen dolgozunk ennek a történelmi ingatlannak a magyar nép részére történő visszaadásáért”.