Az előző parlament által elfogadott polgári törvénykönyv (Ptk.) hatálybalépésének visszavonásáról szól az a fideszes törvényjavaslat, amelyet tegnap tárgyalt az Országgyűlés. Répássy Róbert igazságügyi államtitkár expozéjában kifejtette, a visszavonásra többek között azért van szükség, mert a hatálybalépésről szóló rendelkezéseket az Alkotmánybíróság megsemmisítette. Emlékeztetett arra is, hogy az előző kormány által szorgalmazott, majd az MSZP–SZDSZ- többség által elfogadott polgári jogi törvénygyűjteményt számos komoly szakmai kritika érte. – A köztársasági elnök átirata rávilágított arra, hogy a 2009-es törvénykönyv nem méltó rá, hogy a XXI. század kódexe legyen – szögezte le Répássy. Hozzátette: a kormány szándékában áll egy új kodifikációs bizottság felállítása, amely előkészítené az új polgári törvénykönyv tervezetét. Az új törvénykönyv megalkotásakor a szakértők támaszkodni fognak a már kidolgozott kódexre, mert abban értékes új jogintézmények is találhatók.
A szocialista Simon Gábor a kifogások ellenére azt hangoztatta a vitában, hogy a 2009-es jogszabály megalkotását komoly szakmai munka előzte meg. Szerinte a jelenlegi kormány rossz döntést hoz, ha csupán presztízsokokból kidobja az ablakon a törvénykönyvet. Úgy vélte, hiba, ha így járnak el csupán azért, mert 1200 törvényből tízet vitathatónak találnak.
Salamon László (KDNP) szerint viszont a törvénykönyvnek nincs szakmai legitimitása. Staudt Gábor (Jobbik) úgy vélte, a legjobb megoldás az lenne, ha az új kódex azokhoz a jogtudósokhoz kerülne viszsza, akik a munkát már elkezdték, s egy valódi társadalmi vita után születne meg a friss szabályozás.

Ennyit keres egy mérnök Magyarországon