2024. május 15-én lövések dördültek a szlovákiai Nyitrabánya (Handlova) kultúrháza előtt. Egy lévai nyugdíjas, Juraj Cintula öt lövést adott le a kihelyezett kormányülésről távozó Robert Fico szlovák miniszterelnökre. Négy lövedék el is találta a kormányfőt, akit életveszélyes állapotban szállítottak a besztercebányai kórházba.

A miniszterelnök elleni merénylet sokkolta a szlovák közvéleményt. Hatása a három héttel később tartott európai parlamenti választásokon is megmutatkozott, Fico pártja, a Smer annak ellenére öt képviselőt juttatott az Európai Parlamentbe, hogy szavazóit kevésbé érdeklik az uniós témák – írja a Világgazdaság.
A támadás után megerősítették a szlovák közjogi méltóságok védelmét, és a demonstrációkra vonatkozó szabályokat is szigorították, például nem lehet már tüntetést szervezni a politikus otthona közelében.
A merényletet tavaly júliusban terrorcselekmény elkövetésére minősítették át. Az esettel megbízott ügyész márciusban nyújtotta be az ügy több mint 6200 oldalnyi iratot tartalmazó vádiratát a speciális büntetőbíróságra. Maga a per júliusban kezdődhet meg, a merénylet elkövetőjére életfogytiglani szabadságvesztés büntetése is kiszabható.
A társadalmat továbbra is nyugtalanítják a merénylet körüli kérdések, például hogy egyedül cselekedett-e Cintula. A kormány a történtekért az ellenzéket hibáztatja, amelyet gyűlöletkeltéssel vádol.
A merénylő vallomásában azzal indokolta a támadást, hogy nem értett egyet a kormányfő politikájával, többek között Ukrajna támogatásának elutasításával.
A Fico elleni merénylet után az összes európai vezető együttérzésének adott hangot, a támadásról azonban az egyes sajtóorgánumok különböző megvilágításban számoltak be, a fősodratú média nem volt hajlandó összefüggésbe hozni a merényletet Fico békepárti politikájával.
Borítókép: Robert Fico szlovák miniszterelnök (Fotó: AFP)