Csak légycsípés a rekordbírság?

Hírösszefoglaló
2010. 07. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadta a Goldman Sachs bankcsoport az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) 550 millió dolláros követelését. Ezzel pont került a pénzintézet ellen értékpapírcsalás gyanújával indított polgári peres eljárás végére. A SEC bejelentése szerint – számolt be a távirati iroda – a Goldman Sachs 300 millió dollár pénzbüntetést fizet, és az összeg fennmaradó részéből kárpótolja a károsultakat. Ez az eddigi legnagyobb, pénzintézet által kifizetendő büntetés a tőzsdefelügyelet történetében, a befektetők azonban úgy vélik, hogy a több mint félmilliárd dolláros rekordösszeggel a SEC csupán „rácsapott a bank kezére”, hiszen a pénzintézet tavalyi bevétele meghaladta a 13 milliárd dollárt, azaz a bírság kétheti bevételnek felel meg.
A Goldman Sachs befektetési bank ellen április közepén merült fel súlyos értékpapírcsalás vádja. A tőzsdefelügyelet szinte piaci földindulást keltve, polgári peres eljárást indított a bank ellen azzal a váddal, hogy fontos információkat hallgatott el ügyfelei elől a „nem elsőrendű” jelzáloghitel-piaci alapú származékos befektetési eszközökkel kapcsolatban, csalárd módon forgalmazva azokat. A meglehetősen súlyos vád alapja az volt, hogy a SEC szerint a Goldman 2007-ben – még a globális hitelválság elhatalmasodása előtt – olyan, kockázatterítő céllal értékpapírrá változtatott kötelezvény-portfóliót kínált a piacon, amelybe nem elsőrendű amerikai jelzálog-követeléseket is belecsomagolt fedezetként, és elhallgatta a befektetők előtt, hogy a szóban forgó csomag összeállításában jelentős szerepe volt a Paulson & Co. nevű fedezeti alapnak. A társaság az amerikai értékpapír-felügyelet szerint eközben az amerikai jelzálogkötvény-piac összeomlására spekulált, ami be is következett, vagyis így felmerül a Paulson és a Goldman közötti összejátszás gyanúja. A fedezeti alap egymilliárd dollárt nyert, a külső befektetők hozzávetőleg ugyanennyit veszítettek a tranzakción. A Goldman Sachs korábban erélyesen cáfolta, hogy szándékosan állított volna össze olyan portfóliót, amelyről tudta, hogy veszíteni fog értékéből, és így a fedezeti alap nyerni fog az ügyleten, ám most – az egyezség részeként – elismerte, hogy a piacra dobott termékek nem voltak teljesen kidolgozottak. A vizsgálat a Goldman Sachs vezetői közül egyiket sem nevezte meg vétkesnek az ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.