Csalódást okozott a világ kedvence

Deák Zsigmond
2010. 07. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brazil válogatott vb-szereplései:
1930 – csoportkör
1934 – nyolcaddöntő
1938 – bronzérem
1950 – ezüstérem
1954 – negyeddöntő
1958 – aranyérem
1962 – aranyérem
1966 – csoportkör
1970 – aranyérem
1974 – negyedik hely
1978 – bronzérem
1982 – 2. csoportkör
1986 – negyeddöntő
1990 – nyolcaddöntő
1994 – aranyérem
1998 – ezüstérem
2002 – aranyérem
2006 – negyeddöntő
2010 – negyeddöntő


Múlt szerda óta az új megvilágítási rendszernek hála, zöldessárga brazil „mezben” feszít este az évente kétmillió turistát vonzó a Rio de Janeiró-i Megváltó Krisztus-szobor. Erre mi történik? Két nap múlva több ezer kilométerrel arrébb, a dél-afrikai Port Elizabethben a mezt „hivatalból” viselő labdarúgó-válogatott 2-1-es vereséget szenved Hollandiától, és kiesik a világbajnoki negyeddöntőből.
Bármelyik nemzeti gárda szereplésébe belefér mindez, kivéve a brazilt, amelynél mindig az aranyérem volt a cél, az idők és a futball végezetéig. Eme egyedi alapvetés abból táplálkozik, hogy a selecao az egyetlen csapat, amelyik mind a 19 eddigi vb-n részt vett, tízszer eljutott az éremcsatákig, öt aranyból, valamint két-két ezüstből és bronzból álló gyűjteményével az örökranglista élén áll. Ráadásul a földkerekség minden szegletében nemzeti hovatartozástól függetlenül egyedi nimbusszal bír. Csak egy kiragadott példát említünk: egy, a negyeddöntős kiesés előtt hazánkban végzett közvélemény-kutatás szerint a magyarok több mint egyötödének Brazília a kedvence, háromnegyedük biztosra vette elődöntőbe jutását, egyharmaduk pedig végső sikerét.
A brazilok játéka egyet jelent a látványossággal, a könnyed közönségszórakoztatással. A mai racionális labdarúgást játszó selecaónál is kötelező jelleggel fellelhetők a jegyek. A portugál nyelvű meghatározás kiválasztottakat jelent, ez találó a nemzeti alakulat közel százéves múltjára viszszatekintve. Bár már 1902-ben megrendezték az első állami bajnokságot, a válogatott először csak 1914-ben állt össze, hogy 2-0-ra legyőzze az angol Exeter Cityt. Főképp Rio de Janeiro és Sao Paulo torzsalkodása miatt sokáig csak egyes államokból lehetett a játékosokat kiválasztani, így fordulhatott elő, hogy az első két vb-n, 1930-ban Uruguayban és 1934-ben Olaszországban nem sok vizet zavartak a brazilok. 1938-ban aztán már a gólkirály, Leonidas da Silva vezetésével a dobogóra léphettek. A II. világháború után következő, 1950-es megméretés hazai pályán nagy csalódást okozott, a végső diadalról döntő derbit közel kétszázezer néző előtt a Maracanában 2-1-re elveszítette a gárda Uruguayjal szemben. Több néző azonnal a mélybe vetette magát a meredek lelátóról bánatában, hasonló esetről az idei kiesés kapcsán még nem kaptunk hírt.
További részletes vb-történeti áttekintésnek nincs itt a helye, de annak igen, hogy kétszer is a magyar válogatott akadályozta meg a brazilt a nagy tettek elérésében. Először 1954-ben Svájcban, amikor a papírforma valósult meg az Aranycsapat negyeddöntőbeli 4-2-es győzelmében; másodszor pedig 1966-ban a csoportküzdelmek során, hiszen Bene, Farkas és Mészöly góljaira csak Tostao tudott válaszolni. Mégis ez az időszak hozta a dél-amerikai aranykort Pelé 1958-as megjelenésével, hiszen abban az évben, majd 1962-ben és 1970-ben is Brazília szerezte meg az aranyérmet. A triplázást követően 1994-ben, majd 2002-ben szintén a selecao diadalmaskodott.
Hasonlóra idén sem kínálkozott kisebb esély. Dunga, az 1994-es világbajnok csapat kapitánya a 2006-os negyeddöntős végállomás után vette át a szakvezetői posztot, azzal a szándékkal, hogy honfitársa, Mario Zagallo és a német Franz Beckenbauer után harmadikként nyerjen játékosként és edzőként is vb-címet. A 2007-es Copa América és a 2009-es Konföderációs Kupa sikere jó alapot teremtett ehhez, a vb-selejtezők sem okoztak gondot, hiszen a gárda megnyerte a dél-amerikai csoportot. Dunga ugyan részben a maga képére formálta a taktikát – fegyelem, kevesebb csillogás –, s kihagyott a keretből olyan kiválóságokat, mint Ronaldinho, Pato vagy Adriano, de az eredmények őt igazolták. Kezdetben Dél-Afrikában is, hiszen a Koreai NDK 2-1-es és Elefántcsontpart 3-1-es felülmúlása után belefért a Portugália elleni 0-0 a csoportelsőséghez, majd az egyenes kiesés szakasz kezdetén Chilét 3-0-ra sikerült kiütni.
A Hollandia elleni negyeddöntő első félideje egyértelműen a selecao eddigi legjobb vb-játékát hozta. A rivális védői csak „zongorán kísérték” az elöl cikázó csatárokat, akik sorra kapták a jobbnál jobb labdákat a középpályásoktól, például a látványos vezető gól előtt Robinho Felipe Melótól. Ám a második játékrész elején jött egy megmagyarázhatatlan hiba, Julio Cesar mellébokszolt a labdának, amely Felipe Melo fejéről a hálóba hullott. Holland nem volt a környéken… Aztán egyre több lett; Robben szöglete, Kuyt csúsztatása és Sneijder stukkolása után az Oranje átvette a vezetést. Ekkor világlott ki a brazilok fő gondja, a fordításhoz szükséges lelkierő hiánya. A kritikus szituációt rosszul kezelték, pontatlanná, idegessé váltak, Felipe Melo pedig feltette a koronát a szenvedésükre piros lapjával.
Maradt az 1-2, Brazília harminchat év szünet után újra kikapott Hollandiától, ráadásul két fő dél-amerikai riválisa, Argentína és az elődöntőbe jutott Uruguay is előtte végzett a világbajnoki összesítésben, amelyre korábban csak kétszer, 1930-ban és 1966-ban akadt példa. Kiesésével már bizonyosan nem a selecao lesz az egyetlen, amely saját kontinensén kívül is nyer vb-t – mint 1958-ban Európában (Svédország) és 2002-ben Ázsiában (Japán–Koreai Köztársaság). Dunga levonta a konzekvenciát, lemondott. „Szomorú és nehéz elviselni, ami történt. A második félidőben nem tudtunk az elsőben nyújtott színvonalon játszani, hibákat követtünk el. Négy évre vállaltam el a szakvezetőséget, s bár nem értük el célunkat, a világbajnoki címet, akadtak jó eredményeink, összességében hatalmas élmény volt a csapattal dolgozni.” Kaká, a játékmester ugyan 2002-ben ott lehetett a vb-keretben, de mellékszerepet (sem) játszott; 2006 és 2010 pedig csalódást jelentett a számára. „Akadtak pillanatok, amikor azt hittem, nem játszhatok a vb-n, e holtpontokon csapattársaim segítettek át. Döntőbe akartam jutni, s hazánk hatodik világbajnoki címét megnyerni, de két nagy hibán elcsúsztunk. A fájdalmat még fel kell dolgozni, így nem tudok válaszolni arra, négy év múlva részt veszek-e a vb-n, addig még sok minden történhet.”
Az viszont tény, hogy a 2014-es seregszemlét maga Brazília rendezi, s az lesz csak az igazi csalódás, ha 1950-hez hasonlóan akkor sem jut otthon a csúcsra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.