Uruguay két győzelemmel és egy döntetlennel az A csoport élén végzett, majd a szombati nyolcaddöntőben legyűrte a Koreai Köztársaságot.
Argentína szászszázalékos teljesítménnyel zárt a B jelű kvartettben, aztán vasárnap, már a legjobb tizenhat között Mexikónak sem adott esélyt.
Brazília a G csoport éléről vágott neki az egyenes kieséses szakasznak, amelynek első fázisában, hétfőn könnyedén elintézte 3-0-ra Chilét. (Az első dél-amerikai kiesőt, de kettőből ugyebár, legyenek bármennyire is szenzációsak, ketten mégsem juthatnak tovább.) Ennél a találkozónál azért érdemes picit elidőzni, és Kakát, az együttes aranylabdás középpályását idézni: „Nagyon taktikusan játszunk. Chile ellen ezt sikerült is bemutatnunk, és kijelenthetjük, hogy meccsről meccsre fejlődünk. Így képzeltük el előzetesen a vb-szereplésünket, s már nem állunk meg a döntőig.” Dunga, a játékosként 1994-ben világbajnok szövetségi kapitány hasonló elégedettséggel mondta: „Amit Chile ellen láthattak, az nem a mai napon kidolgozott taktika. Ez az elmúlt három és fél év kemény munkájának gyümölcse.”
Tehát szombaton Uruguay, vasárnap Argentína, hétfőn Brazília. Minden napra egy dél-amerikai futballmese. Kedden következhetett Paraguayé.
A gárda a mostani vb előtt különösebb nyomot nem hagyott maga után. A csoportkört ugyan többször túlélte, de a nyolcaddöntő mindig a végállomást jelentette. Igaz, 1998-ban a későbbi világbajnok franciák csupán hosszabbítás árán, 2002-ben pedig a majdani ezüstérmes németek Neuville 88. percben szerzett góljával, egyaránt 1-0-lal evickéltek tovább. A csapatot ebben az időszakban a Gamarra és Ayala vezérelte, remek védelme vitte előre – persze Chilavert kapusról se feledkezzünk meg –, és 2010-ben is ez a legerősebb csapatrész. Ezt a három csoportmeccs során bekapott egyetlen gól is bizonyítja, ezért tegnap, Japán ellen ismét lehetett építeni a 0-0-ra. Így is történt, a 120 perc során mindkét kapu érintetlen maradt, következett tehát a dél-afrikai vb első tizenegyespárbaja.
Ennek során aztán a paraguayiak megmutatták, hogy gólszerzésben sem utolsók, hiszen öt remek és sikeres kísérletet hajtottak végre. Mivel a harmadik japán próbálkozó, Komano a felső lécre bombázott, ez elegendő is volt a sporttörténelmi sikerhez.
A legjobb nyolc között tehát négy dél-amerikai együttes folytathatja, és mivel elkerülik egymást, elvileg az sem kizárt, hogy mind a négyen továbbhaladnak a legjobb négybe. Bár nem az ünneprontás szándékával, de annyit megjegyezhetünk: ha Paraguay ezután is csak a túlélésre játszik, abba valószínűleg már szombaton belehal.
Bár az ellenfél kilétéről határozó spanyol–portugál parti első félideje sem nyújtott feledhetetlen élményt. Latinos virtuozitásnak, szertelenségnek nyomát sem láthattuk, úgy tűnt, a portugálok az elefántcsontpartiak és a brazilok után a spanyolokkal is 0-0-ra hajtanak. Csakhogy hiába tették, mert fordulás után élénkült a játék, itt is, ott is adódott helyzet, a 63. percben a leshatáron kilépő Villa a magáét ki is használta: elsőre még az elé fekvő Eduardót találta el, de másodszorra átemelte felette a labdát. A felső léc alsó lapjára, onnan pedig a hálóba. A folytatásban Eduardo mutatott még be két bravúrt, de ahol a kapus a legjobb ember, ott csekély az esély a gólszerzésre. Nem is változott már az eredmény, Portugália egyetlen kapott góllal búcsúzott a vb-től.
Az Európa-bajnok ezzel 1-0-ra nyert, és a vb-n is helyet szorított magának a legjobb nyolc között, ahonnan Paraguay együttesén át vezethet az egyáltalán nem járhatatlan út tovább.

Ennyit keres egy mérnök Magyarországon