Egyhangú döntéssel nem változtatott tegnap az 5,25 százalékos alapkamat szintjén a jegybank monetáris tanácsa, amely április óta immár harmadszorra nem látott esélyt a csökkentésre. A helybenhagyás megfelelt az elemzői várakozásoknak, az indokolás szövege azonban tartogatott meglepetést. A jegybank szerint ugyanis a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió, illetve hazánk közötti 2008-as hitelmegállapodás felülvizsgálatát azért kellett elhalasztani, „mivel a kormányzatnak több időre van szüksége” a pénzügyi fenntarthatóságot tartósan javító, szerkezeti intézkedésekre alapozott program összeállításához. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közleménye azért is meglepő, mert a döntést követő sajtótájékoztatón maga Simor András jegybankelnök ismerte el, hogy a nemzetközi szervezetek és hazánk közötti szakértői megbeszéléseken az MNB képviselői is részt vettek.
– A monetáris tanács sajnálattal vette tudomásul, hogy a felülvizsgálati tárgyalások megszakadtak, de megnyugtató, hogy a kormány elkötelezett a költségvetési konszolidáció mellett. A tárgyalások megszakadása nem használ Magyarország kockázati megítélésének – jelentette ki Simor András. A jegybank szerint a tárgyalások felfüggesztése miatt a forint árfolyama ingadozhat, és az ország kockázatának emelkedése esetén akár a kamat emelése is szóba kerülhet. Elemzők szerint szinte kizárt, hogy még idén öt százalékra csökkenhet a kamat, és jó esetben is csak a jelenlegi szint megőrzésére látnak esélyt.
A jegybank vezetője tegnap ismét támadta a bankadó bevezetését, véleménye szerint ugyanis a különadó csak rövid távon foldozta be a költségvetés lyukait, drágítja és lassítja a hitelezést, így az egész gazdaságra káros hatással bír. A jegybank elnöke elismerte: a bruttó hazai össztermék (GDP) 3,8 százalékára rúgó költségvetési hiány idén nem tartható, májusban készült számításaik szerint 4,4 százalékos lehet a deficit további intézkedések nélkül.
A monetáris tanács közleményéből az derül ki, hogy újabb megszorításokat szorgalmaznának. – Nehéz döntések meghozatalára lesz szükség a bevételi oldalon és a kiadási oldalon egyaránt – fogalmaz közleményük Eszerint szükséges a veszteséges állami tulajdonú vállalatok átalakítása is annak érdekében, hogy kisebb terhet jelentsenek a költségvetésnek. Az elmúlt hónapban nyilvánosságra hozott gazdasági adatokat a jegybank elnöke kifejezetten pozitívan értékelte, külön kiemelve az ipari termelés megindulását és az infláció lefékeződését.
Elemzők szerint rövid távon nincs esély kamatcsökkentésre, sőt a forint árfolyamvesztése inkább az emelést tenné szükségessé, ám ezt a jegybank valószínűleg csak a legvégső esetben lépné meg.

5 magyar harcos a balliberális gyűlölethadjárattal szemben – évek óta büszkén állják a sarat