Fél év alatt szerezhető pszichológusi végzettség?

A Miskolci Bölcsész Egyesület féléves „lélekgyógyász, alternatív pszichológia tanácsadó” továbbképzéséről rendre kerülnek ki olyan diákok, akik mindössze ennek a tanfolyamnak az elvégzése után pszichológusként kezdenek tevékenykedni – tudtuk meg Torma Kálmántól, a Magyar Pszichológusok Érdekvédelmi Egyesületének (MPÉE) elnökétől. Gyárfás Ágnes, az egyesület elnöke lapunknak azt nyilatkozta, ezt a képzésüket kizárólag pszichológiai diplomával lehet elvégezni. Ugyanakkor a „civil” érdeklődőket úgy tájékoztatják, hogy a képzés elvégzésének egyetlen feltétele bármilyen felsőfokú végzettség.

Briski Barbara
2010. 07. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Miskolci Bölcsész Egyesület tevékenysége már hosszabb ideje botránykő mind a pszichológus szakmában, mind a felsőoktatásban – fejtette ki Torma Kálmán. Mint mondta, az utóbbi időben több jelzést kapott kollégáitól, hogy az említett egyesület megtévesztő benyomást kelt a képzésre jelentkezőkben, és úgy vélik, annak elvégzése után hivatalos pszichológusi tevékenységre jogosító papírt kapnak. Ez azonban – pusztán a féléves képzéssel – teljesen lehetetlen, hiszen ahhoz, hogy valaki okleveles pszichológus legyen, minimum öt évet kell elvégeznie egy egyetem pszichológia szakán. Ezután jöhet a szakképzés, ami még plusz három–öt év. – Sajnálatos módon a Miskolci Bölcsész Egyesületnél végzettek közül sokan állítják magukról, hogy pszichológusok, holott „lélekgyógyász, alternatív pszichológiai tanácsadó” „certificatiót” kapnak – fejti ki Torma Kálmán. Az elnök a „certificatióval” kapcsolatban elmondta, a felsőoktatásban ilyen kifejezés nem létezik, ám véleménye szerint megtévesztésre kiválóan alkalmas, és igen elegánsan hangzik ezzel a latin írásmóddal. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy a Miskolci Bölcsész Egyesület által kiadott papír mindössze egy tanfolyamvégzési tanúsítvány.
Torma Kálmán beszélt egy esetről, amikor egy észak-magyarországi kórház pszichológusi státusba kívánta venni az ilyen papírral rendelkezőket. Véleménye szerint ez a kórház tájékozatlanságáról is árulkodik, mivel nekik az Egészségügyi Minisztérium előírásai szerint kell működniük, ezért nem alkalmazhatnak egészségügyi tevékenységre olyanokat, akiknek nincs a rendeletekben előírt képesítése. A szakember kiemelte: a Miskolci Bölcsész Egyesületnél szerzett papír nem jogosít munkavégzésre, és különösen nem minősül diplomának. Ennek ellenére információja van róla, hogy az itt végzettek vállalkozásokat indítanak, az interneten hirdetik terápiás tevékenységüket, amiért pénzt is kérnek.
Torma Kálmán kollégái saját praxisukban már többször találkoztak olyan beteggel, akit „kezelt” ilyen rövidített tanfolyamot végzett diák. Mint mondta, a pszichés károkozás más, mint a fizikai, hiszen előzőnek nincs szemmel látható nyoma, sok esetben azonban sokkal nagyobb problémák idézhetők elő vele, mint a fizikai károkozással. A szakember hozzáfűzte, az egyik ilyen kliense nem tudta feldolgozni, hogy pszichésen így kihasználták.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2008. május 6-án kelt határozatában megállapította, a Miskolci Bölcsész Egyesület Nagy Lajos Király Magánegyetem – most már Miskolci Bölcsész Egyesület – nevének „magánegyetem” fordulata, továbbá az általa használt dokumentumok egyes felsőoktatási intézmény látszatát keltő megjelölései alkalmasak a fogyasztók megtévesztésére, ezért 150 ezer forint bírságot kellett fizetnie. Ezen túl a GVH kötelezte az egyesületet, hogy kezdeményezze nevének módosítását, és megtiltotta, hogy a fogyasztók által hozzáférhető dokumentumaiban és valamennyi reklámjában a „magánegyetem”, az „egyetem”, a „felsőoktatási intézmény” és „szak” szavakat feltüntesse, továbbá, hogy a „díszdoktorrá” avatásról adjon tájékoztatást. Ezt a büntetést az egyesület kifizette, változtatásokat is végrehajtott, de mindezek ellenére Torma Kálmán véleménye szerint még mindig félrevezető hirdetésekkel lehet találkozni az egyesület részéről.
A Miskolci Bölcsész Egyesületnek van a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézetnél akkreditált képzése, de a pszichológia nem szerepel köztük – olvasható az intézet honlapján.
Megkerestük Gyárfás Ágnest, a Miskolci Bölcsész Egyesület elnökét, aki elmondta, összegyűlt a minimális létszám, így januárban ismét elindítják a továbbképzést. Kérdésünkre, hogy az itt végzettek miért praktizálhatnak pszichológusként fél év tanulás után, azt a választ kaptuk: a tanfolyamra kizárólag pszichológiai diplomával rendelkezők jelentkezhetnek, így semmi akadálya, hogy ezzel a pluszvégzettséggel segítsenek a betegeknek. Állítása szerint nincs tudomásuk olyan náluk végzett diákról, aki megfelelő végzettség nélkül, pszichológusként hirdetné magát.
Egy, a tanfolyam iránt érdeklődő olvasónk viszont elmondta, az egyesület egyik dolgozójától korrekt tájékoztatást kapott a „lélekgyógyász, alternatív pszichológiai tanácsadó” továbbképzésről. – A jelentkezésnek egyetlen feltétele van, hogy legyen felsőfokú végzettségem, azt viszont nem kötötték ki, hogy ennek pszichológiai diplomának kell lennie – tette hozzá olvasónk.
Torma Kálmán megjegyezte: tudomása van olyan itt végzett diákról, aki szakdiploma nélkül abszolválta a féléves képzést, és jelenleg mégis ilyen tevékenységi körben dolgozik. Torma az MPÉE törekvéséről elmondta: – A szakma tisztaságának védelme mellett, a pszichológiai segítségre szorulók hiteles gyógyítására való jogát és érdekeit is szeretnénk védeni, ezért fontosnak tartjuk, hogy az egyesület ne folytasson megtévesztő manővereket képzéseinek megnevezése terén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.