Olyan iratokat adott át tegnap a Központi Nyomozó Főügyészségnek (KNYF) Budai Gyula miniszterelnöki megbízott, amelyek szerinte egyértelműen mutatják Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök felelősségét. A vádhatóság budapesti épülete előtt tartott sajtótájékoztatóján Budai Gyula kijelentette: a most átadott dokumentumok nem szerepeltek a nyomozásban, mivel a vagyonkezelő eddig nem volt eléggé együttműködő, s úgy tűnik, nem is adta át az ügyhöz kapcsolódó összes iratot. A fideszes képviselő az egyik hivatalos levélből idézett, amelyben Nagy János, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács volt elnöke arról számol be Oszkó Péter akkori pénzügyminiszternek, hogy a magyar kormány és a befektetők találkozója után magától Gyurcsány Ferenctől kapták utasításba a telekcsere lebonyolítását, méghozzá konkrét határidők és feladatkörök megnevezésével. A miniszterelnöki megbízott álláspontja szerint a dokumentumok a volt miniszterelnök tekintetében felvetik a hivatallal való visszaélés bűntettének gyanúját. Mint fogalmazott, a sukorói telekcsere ügyében teljesen egyértelmű, hogy az előző kormány hivatalnokai szándékosan akadályozták a nyomozást, illetve nem biztosították a nyomozó hatóság részére azokat az iratokat, amelyek a felelősség tisztázása érdekében szükségesek lettek volna.
*
Budai Gyula sajtótájékoztatóját követően Fazekas Géza, a KNYF szóvivője arról számolt be, hogy a most átadott okiratok között több olyan is van, amely egyrészt már első ránézésre releváns az ügyben, másrészt eddig nem állt az ügyészség rendelkezésére. Mint mondta, jelenleg nincs gyanúsított az ügyben, a nyomozás határidejét pedig szeptemberig hosszabbították meg. A távirati iroda kérdésére Fazekas beszámolt arról is, hogy a nyomozás során a főügyészség különböző állami szerveknek több megkeresést küldött, amelyekre nem kaptak teljes körű választ.
A volt miniszterelnök titkársága tegnap közleményben reagált az elhangzottakra. Eszerint Gyurcsány Ferenc sem formálisan, sem informálisan nem vett és nem is vehetett részt a vagyonkezelő döntéseiben, konkrét ingatlancserékről soha senkivel nem tárgyalt, ilyeneket nem támogatott és ilyen utasítást sem adott; minden ezzel ellentétes állítás hazugság. A volt kormányfő állítja, „a Fidesz által kreált mocskos politikai vádakkal szemben meg tudja védeni magát, és ártatlanságát bizonyítani fogja”.
A főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények miatt tavaly április óta nyomoz ismeretlen tettes ellen a King’s City kaszinóberuházáshoz köthető sukorói, albertirsai és pilisi ingatlanok cseréje ügyében, miután tényfeltáró cikksorozatunk nyomán Budai Gyula feljelentést tett az ügyben.
A sukoróiként elhíresült ügyben az állam egy hetvenhektáros, a Velencei-tó partján fekvő területet elcserélt Joav Blum magyar–izraeli állampolgárságú magánszeméllyel, aki két, gyümölcsösként nyilvántartott területét ajánlotta fel cserébe. A feltűnő értékaránytalanságon kívül akkor más gyanús körülményekre is felhívtuk a figyelmet. A nyomozás során a vagyonkezelő egykori vezetőit és Bajnai Gordon, illetve Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnököket is tanúként hallgatta ki a vádhatóság, amely megállapította, hogy az ügylet miatt az államot csaknem másfél milliárdos veszteség érte. Az érintett tóparti területen izraeli–amerikai befektetők egy King’s City névre keresztelt kaszinóvárost terveztek felépíteni, amihez megszerezték az államtól a szükséges koncessziós jogot is.
A kaszinóépítési koncessziós jogot, valamint a kiemelt állami beruházásnak való minősítést kifogásolva a Lehet Más a Politika korábban már feljelentette Gyurcsány Ferencet, a párt szerint a volt miniszterelnök hivatali visszaélést követett el. A legfőbb ügyészhez címzett feljelentésben a párt arra hivatkozott, hogy a King’s City-beruházást kiemelt jelentőségűvé nyilvánító jogszabály előkészítésekor megszegték a nyilvánosságra és az állampolgárok bevonására vonatkozó törvényi rendelkezéseket.
Az ügyben az izraeli–magyar állampolgárságú Joav Blum ellen is folyik egy bírósági eljárás. A székesfehérvári ügyészség ugyanis büntetőeljárást kezdeményezett a magyarul nem beszélő Blummal szemben, mivel megítélésük szerint valótlanul tüntette fel magát helyben lakóként a csereszerződések megkötésekor.
Az MSZP felszólítja a Fidesz leszámoló kommandóját, hogy ne adjon politikai utasításokat és megrendeléseket a bíróságoknak, az ügyészségeknek – írta Mesterházy Attila tegnapi közleményében. A szocialista pártelnök szerint a volt miniszterelnök ellen indított „aljas és elvtelen támadás” arra utal, hogy a kormány koncepciós perekre készül, ezekkel elterelve a figyelmet minden olyan ügyről, amelyet súlyos kritikával illettek a nemzetközi szervezetek és a közvélemény is.