Kémbomba robbant Kanadában

Kínai és közel-keleti titkosszolgálatok irányítanak számtalan kanadai politikust, így az országból könnyen kijuthatnak a kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos információk. Ezt a hazájában sokkolóan ható nyilatkozatot tette a minap Richard Fadden, az észak-amerikai ország titkosszolgálatának feje. Kijelentése után a sztárügynököt heves támadások érték Kanadában.

Balogh Roland
2010. 07. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legalább két kanadai tartományi minisztert és számtalan kormányzati közhivatalnokot is külföldi titkosszolgálatok irányítanak – közölte a kanadai CBC állami televíziónak adott interjújában Richard Fadden. Az észak-amerikai ország titkosszolgálatának (CSIS) feje szerint elsősorban Kína és számos közel-keleti ország érdeklődik a kanadai kutatás-fejlesztési eredmények iránt. Az országos botrányt kavaró nyilatkozatában a titkosszolgálati vezető nem árult el konkrét neveket. Mindössze annyit mondott, olyan személyekről van szó, akik jártasak a nemzetközi diplomáciában, és jó külföldi kapcsolatrendszerük van. A CSIS vezetője annyit azért sejtetett, hogy az érintettek igencsak közel állnak Stephen Harper konzervatív kanadai miniszterelnökhöz.
A meglepő bejelentést követően szinte egész Kanada egy emberként ugrott rá Faddenre, azzal vádolva őt, hogy az iparilag fejlett országokat tömörítő múlt heti torontói G20-csúcstalálkozó előestéjén próbálta meg lehűteni a kanadai–kínai kétoldalú kapcsolatokat. A CBC által idézett, névtelenséget kérő politikusok és több politikai elemző is Fadden azonnali lemondását követelte Stephen Harper kormányfőtől. Az egyes tartományok vezetői pedig gyorsan kifejtették, saját kormányaikon belül nem tudnak semmiféle külföldi hírszerzői tevékenységről. Gordon Campbell, British Columbia kormányfője a helyi állami CTV News televíziónak leszögezte, nem is érti, Fadden hogyan tehet olyan nyilatkozatot, ahol név és tartományok említése nélkül vádol meg kormányzati tisztviselőket. Az ellenzéki liberálisok vezetője, Michael Ignatieff – aki a torontói The Star napilapnak nyilatkozva elmondta, hogy az ottawai miniszterelnöki hivatal nem tudott az interjúról – kezdeményezte a kanadai parlament nemzetbiztonsági bizottságának összehívását.
A történetet bonyolítja, hogy a CBC névtelen informátorokra hivatkozva közölte, a kormányzat évek óta tud a külföldi hírszerzők kanadai érdekeltségeiről. A Harper kormányfőhöz közeli személyek érintettségét is meglebegtető Fadden ellen egyelőre nem kezdeményeztek semmiféle vizsgálatot vagy meghallgatást. Sőt a kanadai kormányzat szisztematikusan visszautasít minden erre vonatkozó kérdést. Az azonban kiderült, hogy a CSIS nyomozást folytat egyes kanadai kormányzati személyek ellen.
Fadden az országos botrány ellenére kiáll állításai mellett. Szerinte az őt informáló források helyes képet festettek a politikusok érintettségéről. A hazájában az első számú kémként számon tartott Richard Fadden – saját bevallása szerint – ráadásul mindenről informálta a kormányfőt. Kormányzati források szerint Stephen Harper minden részletről értesülve már – egy esetleges bizottsági ülés összehívása előtt – tájékoztatta a hírszerzőket. Érdekes, hogy a kanadai botrány ellenére kínai illetékesek egyelőre nem reagáltak a kanadai vádakra. Sőt a Torontóba látogató Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai kormányfő 60 milliárd dollár értékű, 2015-ig szóló új partnerségi, kereskedelmi megállapodást írt alá Kanadával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.