Kései hajrá, idő előtti búcsú

Olaszország tegnap, hallatlanul izgalmas mérkőzésen, 3-2-re kikapott Szlovákiától az F csoport harmadik fordulójában, és utolsóként kiesett. Az olaszok csak a szlovákok 2-0-s vezetése után ébredtek, de akkor már későn, pedig döntetlennel, összességében három ponttal is továbbjuthattak volna. Csakúgy, mint 1982-ben, s akkor meg sem álltak a vb győzelemig. Címvédőként korábban éppen Olaszország (1950-ben), Brazília (1966) és Franciaország (2002) búcsúzott. Arra pedig talán még nem volt példa, hogy az előző torna két döntőse ne érje túl a csoportkört. A másik mecscsen Paraguay 0-0-s döntetlennel lépett tovább, s bár Új-Zéland is elvérzett, büszke lehet rá, hogy egyik ellenfelétől sem kapott ki. Az E csoportban Hollandia Kamerunt is legyőzte (2-1), a második helyért Japán simán – közte két szép szabadrúgásgóllal – 3-1-re verte Dániát. Az E–F-ágon a nyolcaddöntő párosítása: Hollandia–Szlovákia, Paraguay–Japán.

Munkatársunktól
2010. 07. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Leshatár
Távozik a görög labdarúgó-válogatott szövetségi kapitányi posztjáról Otto Rehhagel, miután a csapat nem jutott be a nyolcaddöntőbe a dél-afrikai világbajnokságon. A 71 esztendős német szakvezetőnek június végén jár le a szerződése, de már nem utazott vissza Athénba az együttessel. A görög szövetség megerősítette Rehhagel távozását, de azt egyelőre nem közölte, hogy ki lesz a szakvezető utódja. Rehhagelt 2001-ben nevezték ki, s irányításával a válogatott 2004-ben Európa-bajnok lett. A görög média értesülései szerint a PAOK Szaloniki korábbi mestere, a portugál Fernando Santos lehet az új szövetségi kapitány.

Az ünnepléskor hangját vesztette Bill Clinton korábbi amerikai elnök, amikor szerdán a helyszínen tekintette meg hazája labdarúgó-válogatott ja Algéria elleni győztes mérkőzését. Clinton Joseph Blatterrel, a nemzetközi és Sunil Gulatival, az amerikai labdarúgó-szövetség elnökével nézte meg az összecsapást, amelyen a tengerentúli gárda Donovan 91. percben szerzett góljával vívta ki a továbbjutást csoportjából. A mérkőzés után a korábbi elnök úgy döntött, meghosszabbítja dél-afrikai tartózkodását és a Ghána elleni nyolcaddöntőt is megtekinti Rustenburgban. Clinton elkötelezett az Egyesült Államokban is egyre népszerűbb labdarúgás iránt, korábban elvállalta az ország 2018-as és 2022-es vb-pályázatát előkészítő bizottság tiszteletbeli elnöki pozícióját.

Franck Riberyt, a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokság csoportkörében kiesett francia válogatott játékmesterét pénteken megműtik lágyéksérüléssel. A játékos a hazaérkezést követően klubja, a Bayern München repülőgépével utazott a bajor városba, ahol a beavatkozásra sor kerül.


Vladimír Weiss a találkozó előtt összerúgta a port a szlovák újságírókkal, az egyiküknek még egy fülest is kiosztott. Közben teljes erővel készült az olaszok elleni ütközetre. Kissé átalakította a csapatot, felülemelkedve vélt érdekein, az előző két mérkőzésen szerepelt fiát is kihagyta a kezdő tizenegyből. A másik oldalon elmaradt a beharangozott változás, Pirlo csak a kispadon foglalt helyet, csakúgy, mint a sérült kapus, Buffon. Pedig szükség lett volna rá, mert helyettese, Marchetti bizonytalan volt.
Meglepetésre a szlovákok irányították a játékot, s óriási olasz hibából a 25. percben megszerezték a vezetést. De Rossi a saját tizenhatosról passzolt pontatlanul középre, Kucka csapott le a labdára, Vittekhez játszott, aki kilőtte a jobb alsót. Csúcsformában Buffon talán hárított volna. Jellemző volt az olaszok bénultságára, hogy Mucha kapuja előtt Skrtel mentő fejese okozta a legnagyobb veszélyt az első félidőben.
Az olaszok még a szünetben sem érezték, hogy égne a ház, Lippi egyet sem cserélt, Pirlo csak az 56. percben váltotta Montolivót. Futballozni azonban még ekkor sem, csak úgy tíz perc múlva kezdtek el. Ennek jeleként Quagliarella lövése a 67. percben a gólvonalon álló Skrtelről pattant ki. A labda teljes terjedelmével valószínűleg nem haladt át a gólvonalon, de a tévéfelvételek alapján bátorság lenne egyértelműen kijelenteni, hogy így volt-e. Bezzeg a szlovákok nem hibáztak, s a 73. percben növelték az előnyüket. Hamsík szöglete után visszakerült a labda a csatárhoz, aki kapásból középre játszotta azt, Vittek megelőzte Chiellinit, meglelte a rést Marchetti és a kapufa között, s a második gólját szerezte (2-0). Cannavaro köpött egy éleset, Lippi megrogyva leült a kispadra, de a meccs érdemi része még hátravolt.
Az olaszok végre kiléptek a taktika béklyójából, s ösztönből fociztak. A 81. percben Quagliarella játszott össze Iaquintával, majd 12 méterről Muchába lőtt, a kipattanót azonban Di Natale közelről az üres kapuba helyezte (2-1). Újra nyílttá vált a találkozó. A 85. percben Quagliarella lövése ezúttal áthaladt a gólvonalon, ám az angol Webb játékvezető lest jelzett. Vitatható ítélet volt. Négy perc múlva újra Szlovákia örülhetett. A csereként frissiben beállt Kopunek bedobás után lépett ki Cannavaro és Maggio között, s mivel Marchetti is késlekedett, a hálóba emelt (3-1). S még ezzel sem volt vége az izgalmaknak. Quagliarella a 92. percben pazar emeléssel ismét felvillantotta az olasz reményeket (3-2). A szlovákok teljesen beszorultak, s Pepe a 95. és a 96. perc fordulóján hat méterről nem találta el a labdát, pedig Mucha verve volt, tátongott előtte a kapu. Több lehetőség nem akadt, Szlovákia nyert, s első vb-részvétele alkalmával egyből továbbjutott, de az igazi szenzációt a címvédő Olaszország kiesése jelenti.
Persze, viszonylagos ez a szenzáció. Csak az olasz futball múltjához mérten az, mert a Dél-Afrikában nyújtott teljesítménye alapján egyáltalán nem meglepő a címvédő bukása. A könyörtelenül pontos és szigorú védekezés az olasz futball sarokköve. Ehhez képes ezúttal átjáróház volt a védelem. A négy ével ezelőtti aranylabdással, Cannavaróval az élen. De már Zambrotta sem a régi, Chiellini nem tudja pótolni Nesta klasszisát, balhátvédje pedig közepes sincs az olaszoknak. Gattuso pályája vége felé jár, De Rossi formán kívül érkezett Afrikába, elöl pedig Tottit senki sem tudta helyettesíteni. Marcello Lippi szövetségi kapitány egyik nagy hibája az volt, hogy lemondott a Roma zsenijéről, aki pedig felülbírálva korábbi lemondását, idén már ajánlkozott a válogatottba. A másik pedig az, hogy Cannavaróra építette a hátsó alakzatot. Becsületére legyen mondva, Lippi nem keresett kibúvót, példás őszinteséggel értékelt a kudarc után:
– Mindenért vállalom a felelősséget. Amikor egy csapat képtelen egy ilyen mérkőzésen azt nyújtani, amit tud, az azt jelenti, hogy az edző nem készítette fel megfelelően. Halálosan bánt, hogy így ér véget az együttműködésem a szövetséggel. Nem mondtam, hogy meg fogjuk nyerni a világbajnokságot, de ennél azért többet vártam.
Kollégája, Vladimír Weiss ellenben lelkendezett:
– Minden szlovák boldog. Fantasztikus nap ez a mai a számunkra. A mérkőzésen nagy nyomás nehezedett ránk, de jól felkészültünk. A fiam születése után ez a második legszebb nap az életemben. Köszönöm minden Szlovákiából érkezett szurkolónak, hogy eljött ide, és biztatott bennünket. Büszke vagyok a csapatomra, valamennyi játékosom magas színvonalon futballozott nyolcvan percen keresztül.
A címvédő korai búcsúja szokatlan, ám nem egyedülálló a labdarúgás történetében. Először épp Olaszország járt így 1950-ben, igaz, akkor tizenkét év telt el a két vb között. 1966-ban mi magunk is hozzájárultunk a brazilok búcsújához, 2002-ben pedig Franciaország távozott idő előtt.
Eddig az afrikai csapatok bukdácsolása volt jellemző a Dél-Afrikában zajló tornán, de az európaiak sem lehetnek büszkék magukra. Franciaország után egy másik nagyágyú esett ki, s elvérzett Görögország, Szlovénia és Dánia is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.