Kétséges a falképek sorsa

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. múlt év őszén a bíróságon támadta meg a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal határozatát, amely védetté nyilvánította Bernáth Aurél két falképét az Erkel Színházban. Most az alperes oldalán beavatkozóként vesz részt a perben a művész lánya, Bernáth Mária.

Tölgyesi Gábor
2010. 07. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptember 15-én tárgyalja a Fővárosi Bíróság, hogy a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) műtárgy-felügyeleti irodája a jogszabályoknak megfelelően nyilvánította-e védetté Bernáth Aurél két falképét, a Szentivánéji álmot és Az ember tragédiáját az Erkel Színházban. A felperes, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) ezt vitatja. A bíróság engedélyével az alperes a KÖH oldalán beavatkozóként vesz részt a perben a művész lánya – tudtuk meg Bernáth Mária jogi képviselőjétől, Vigh Károly ügyvédtől.
Bernáth Mária azt szeretné elérni a bíróságon, hogy a falképek a helyükön maradjanak. Több szakértői vélemény szerint ugyanis sem a freskó, sem a szekkó nem távolítható el a teátrum társalgójának faláról úgy, hogy azok súlyosan meg ne rongálódnának. Bár a Magyar Nemzeti Galéria szakértői véleménye szerint a képek levehetők a falról, a galéria volt főigazgatója, Bereczky Lóránd szerint is az a legjobb, ha a képek a helyükön maradnak. A KÖH védési határozata mindenesetre lehetővé teszi, hogy a két ötven négyzetméteres alkotást elmozdítsák a helyéről – a kulturális örökség kiemelkedő jelentőségű, pótolhatatlan alkotásai ugyanis ingóságként védettek.
Igaz, a falképek levételére csak abban az esetben volna szükség, ha a teátrumot mégis lebontanák. Erről, valamint a magántőke bevonásával egy új, többfunkciós épület építtetéséről tavaly és két évvel ezelőtt is határozott a szocialista–szabad demokrata kormány. Az Erkelt 2007-ben zárták be azzal az indokkal, hogy az épület életveszélyes, bár azóta is az Operaház próbahelyszíneként üzemel. Ráadásul az épület toldaléka, amelyben a két falkép található, az 1950-es évek végén épült, nem valószínű, hogy statikailag kifogásolható állapotban volna.
A védési határozat ellen elsőként a KÖH elnökéhez fellebbezett az MNV Zrt. és a Magyar Állami Operaház. Miután a fellebbezést elutasították, múlt ősszel került a bíróság elé az ügy. Az Országgyűlés kulturális bizottságának albizottsága, amely az elmúlt nyolc év esetleges kulturális kormányzati visszaéléseit vizsgálja ki, felvetette a kérdést: valóban lebontásra szorul-e az Erkel Színház épülete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.