Az átélt, élménnyé vált tapasztalat bevésődik, a személyiség részévé válik – mondta tegnap az Országgyűlésben Pokorni Zoltán (Fidesz). A Ház asztalán fekszik ugyanis az az országgyűlési határozati javaslat, amely szerint június 4-én, a trianoni békediktátum évfordulóján az iskolákban emléknapot kellene tartani. A javaslat mindemellett az állam által támogatandóvá tenné a határokon kívüli magyar területre szervezett osztálykirándulásokat is. A finanszírozás két lépcsőben épülne fel, először csak pályázni lehetne az állami forrásokra, 2013-tól viszont már normatívvá válnának a központi, e célra szánt kifizetések. Pokorni szerint százezer gyermek utazási és szállásköltségének támogatása évente négymilliárd forintba kerülne.
Az iskolai emléknapok és a határon túlra szervezett osztálykirándulások megszervezéséhez a Magyarság Háza nyújtana segítséget, amely a tervek szerint 2012 végén kezdené meg működését. Az intézmény feladatai közé tartozik majd a határon túli magyarság helyzetének bemutatása is. Hoffmann Rózsa államtitkár közölte, a határozati javaslat előzménye a kettős állampolgárságról szóló törvény megszavazása és a nemzeti összetartozás napjának kinyilvánítása. Révész Máriusz (Fidesz) kiemelte: a határon túli magyar osztálykirándulások valamivel többe kerülnek, mint a magyarországiak, ezért kell költségvetési forrásokból ezeket támogatni. – Nem arról van szó, hogy minden évben határon túli területre kell kirándulni, hanem, hogy nyolc évben egyszer az iskolás gyerek el tudjon jutni határon túlra – jelentette ki.
Lendvai Ildikó (MSZP) nem emelt egyértelmű kifogást a javaslat ellen, de „alapos vitát” sürgetett az ügyben. Szerinte hiba volna, ha a határokon túlra vezető kirándulásokat az állam külön támogatná, hiszen – tette hozzá – „épp akkora teher lehet egy iskolának egy békési faluból eljutnia Sopronba, mint Budapestről a Felvidékre”. Lendvai a jelenlegi határokon belüli történelmi emlékhelyek meglátogatását is támogatandónak ítéli, pártja erre vonatkozóan módosító indítványt terjesztett be.
Michl József (KDNP) arra hívta fel a figyelmet, hogy sokan nem tudják helyesen a Kárpát-medence történelmét. Úgy vélte, ha minden gyermek egyszer egy hetet eltölt valamelyik határon túli településen, akkor olyan élménnyel térhet haza, amely arra ösztönzi, hogy újból visszatérjen oda.
Vona Gábor (Jobbik) szintén támogatandónak nevezte a javaslatot; szerinte ugyanakkor meg kell vizsgálni azt is, van-e olyan megemlékezés, amelyik túlzott bűntudatot ébreszt a diákokban. – Minden megemlékezésnek építő hatásúnak kell lennie – tette hozzá.
Osztolykán Ágnes (LMP) szerint a javaslat érdemi része „nemes és támogatható”. Hozzátette, hogy fontosnak tartaná, ha az ügyben a kormány egyeztetne a határon túli magyarság képviselőivel is. A szintén LMP-s Mile Lajos szerint az előterjesztés illeszkedik a kettős állampolgárságról meghozott jogszabályokhoz, „ezért egy koherens szemlélet és szándék támogatandó megnyilvánulása”.

Az egész internet Magyar Péteren röhög - mutatjuk a legjobb mémeket