Kű mindene már kevés

SportpolitikaHetedik szezonját zárta vasárnap Kű Lajos zseniális agyszüleménye, a Kárpát-medencei összmagyar nemzeti diákbajnokság. Eltelt hét szépséges, de szűk esztendő, mert az összmagyar focit még ma is csak a szeretet és a lelkek tartják össze. Ami egyrészt persze mindennél több, másrészt az átütő sikerhez kevés. Ahhoz stabil anyagi és szervezeti háttér kellene – nem Kű zsebéből és fejéből, hanem az állami sportirányítástól. Hogy a szocialista kormányok miért nem vettek tudomást erről, annak magyarázata már a verseny nevében, annak minden szavában benne foglaltatik.

Ballai Attila
2010. 07. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Június elsejét írunk, ácsorgunk a vigasztalanul zuhogó beregszászi esőben, a kárpátaljai regionális döntő résztvevői éppen az ukrán himnuszt hallgatják. Hárman éneklik is. Aztán a magyar Himnusz következik, és azt szinte mindenki énekli, az előző három srác is. A pillanat nemcsak nekem szúr szemet, néhány órával később az egyik helyi pedagógus is ezt idézi: „Megmondtam a gyerekeknek, hogy Ukrajnában élünk, békében, nyugalomban, ezért az ukrán himnuszt ismerni és tisztelni kell. De énekelni nem, mert magyarok vagyunk, és egy embernek csak egy himnusza lehet.” Ha nincs a diákbajnokság, ezek a mondatok sem hangzanak el.
Hiába, a futballozó fiatalok és gyakran szüleik, edzőik, kísérőik is e focitorna kapcsán döbbennek rá, hogy magyarként akkora közösség részesei, amekkoráról nem is álmodtak. És e közösség nem a történelem lapjain, vagy néhány Etelközben rekedt agyban létezik, hanem a mindennapi, mai valóságban. A Kárpát-medencei foci keretében találkoztam Dunaszerdahelyen délvidékiekkel, vagy éppen Beregszászon felvidékiekkel is; egyébként úgy mondanánk, eljöttek ellenfélnézőbe, de itt helyesebb a „barátnézőbe” kifejezés.
A legszembetűnőbb a változás éppen Kárpátalján. Hét éve még ők voltak a szegény rokonok, 2010. június 27-én, vasárnap, a budapesti döntőben ellenben már mindkét korosztályban diadalmaskodtak. A kicsiknél, a tizenöt éveseknél Beregsom, a nagyoknál, U19-ben Nagydobrony. Utóbbiak kicsit talán már túlságosan is profik, szikrázóan kemény – de nem alattomos – a dunaszerdahelyiek elleni összecsapás, ami végül tizenegyespárbajba torkollik. A helyszín természetesen az Üllői úti Fradi-pálya, de idén egy rendezvény miatt nem a „nagy” stadion, hanem a hátsó füves. Ahol azért Schmitt Pál végzi el a kezdőrúgást, a finálé végére megérkezik Mádl Ferenc is – Kű Lajos meg is jegyzi, Magyarországon nem rendeztek még olyan futballmeccset, amelyen a következő és a korábbi államelnök is tiszteletét tette –, Grosics Gyula pedig öltönyben, mellényben üli végig a két meccset a tűző napon.
A legjobbak aztán kedden repülőre szálltak, és meg sem álltak Dél-Afrikáig, ahol piros-fehér-zöld szerelésben, „Hungarians” feliratú mezben nemzetközi viadalon játszhatnak. E kapcsolat is Kű Lajos műve, rögtönzése. De a komplett Kárpát-medencei összmagyar diákfoci felemelése, működtetése sok neki. Ez természetes. És olyan apróságokból is kiderül, mint a pályáról lebicegő, lábát fájlaló szerdahelyi srác akaratlan méltatlankodása, amikor így kiált fel: „Kérek fagyasztót! Nincs fagyasztó? Tényleg senkinél sincs fagyasztó?”
Az elmúlt hét esztendőben Kű Lajos szívét, lelkét, mindenét odaadta saját ideájáért, de az ő mindene önmagában most már kevés.
A résztvevők többet érdemelnének. Labdarúgóként is, magyarként is.
De a legtöbbet maga a kezdeményezés érdemelné. Mert a Kárpát-medencei összmagyar nemzeti diákbajnokság egyúttal Kárpát-medencei összmagyar nemzeti érdek is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.