Lefolyó

E B E K   H A R M I N C A D J Á NKülönösen nagy kárt okozó természetkárosítás miatt tettek feljelentést a minap a feneketlen-tavi horgászok kedvenc vizük tönkretétele miatt. A halállomány szinte kipusztult, a vízszint csökkent, a környékre ráférne az alapos rendbetétel. A tavat kezelő egyesület tagjai korábban díjazás nélkül gondozták a vizet és környezetét. A birtokunkban lévő dokumentumok szerint a főváros most több tízmillióért végeztetné el ugyanezt a munkát.

György Zsombor
2010. 07. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Riadalom kerekedett a XIX. század utolsó éveiben a mai Újbuda agyagbányájában. Víz tört fel a föld alól, s olyan gyorsan megtöltötte a tárót, hogy a munkások futottak kifelé, hátrahagyva mindenüket. Páran lent is rekedtek, ők belefulladtak a keserű vízbe. A történetnek kevés köze van a valósághoz, de része a városi legendatárnak, budai nagypapák a Feneketlen-tó partján talán ma is mesélik unokájuknak.
Annyi azért igaz, hogy a budai tavacska helyén egykor téglagyár működött, s az agyagbánya helyét töltötte fel a víz – így jött létre a korántsem feneketlen, legmélyebb pontján 5,4 méteres későbbi horgászparadicsom. A hányatott sorsú tó történetében akadt ugyan néhány jó év, ám a főváros a mai napig sem kezeli rangján ezt a gyöngyszemet. A XX. század fordulóját követő nagyszabású építkezések idején építési hulladékot szórtak a tóba, a főváros ostroma során állítólag holttesteket is, majd a második világháborút követően a bombázások után maradt sittet. Környezetét csak 1957-ben kezdték parkosítani, majd a hatvanas-hetvenes években a fiatalok és a pecások végre birtokukba vehették a partot és a parkot. A szomszédban nyitotta meg kapuit 1959-ben a Budai Parkszínpad, amely mára kulturális központ helyett lepusztult szemétteleppé és hajléktalanok menedékhelyévé vált. De ez külön történet.
A vizet mindeddig kezelő Feneketlen-tavi Horgászegyesület elnökével, Kulcsár Jánossal régi feljegyzéseket, fotókat, térképeket nézegetünk, utóbbiak közül egy 1880-as kiadás másolata is kezünkbe kerül. Ezen már jelölték a mainál akkoriban valamivel nagyobb tavat is. Egy dokumentumból kiderül, az egyesület 1942-ben alakult, ám a diktatúra éveiben – mint minden más civil szerveződésnek – be kellett szüntetnie aktív tevékenységét, s csak a nyolcvanas években térhetett magához tetszhalott állapotából. Akkor stégeket, korlátot építettek, majd folyamatosan versenyeket szerveztek, halakat telepítettek, korlátozott számban éves engedélyeket és napijegyeket forgalmaztak. 1982-től 2007-ig minden évről fényképes tablót készítettek, megörökítve, miként vágják az egyesületi tagok télen a gyékényt, kaszálják tavasszal a füvet, gyűjtik a szemetet – s munkájuk jól megérdemelt jutalmaként emelnek ki olykor tiszteletet parancsoló méretű halakat a vízből. Még negyvenkilós harcsát is fogtak, ami szép eredmény, tekintve, hogy alig 1,1 hektár a tó területe, s mégiscsak Buda szívében fekszik.
Kétezer-hétben már beszélgettünk ugyanitt, az egyesület központjában a tóról – az azóta történtek nem adnak okot a derűlátásra. A helyiség a Kosztolányi Dezső tér egyik házának alagsorában található – ha a tó minősége nem is, az itteni berendezés a hetvenes éveket idézi. A padlón linóleum, a szobákban világos, préselt fából készült asztalok, mellettük bolyhos kárpittal fedett támlás székek – akár egy szocreál iskolaépület tanárijában is lehetnénk. Az irodák a zárt folyosóról nyílnak, az egyikben kapott helyet az egyesület. Sok pénzük sosem volt, lényegében a horgászok tagdíjából tartották fenn magukat, ebből fedezték a halállomány utánpótlását, a tó és környékének karbantartását. Amit lehetett, közösségi munkában maguk csináltak meg.
S hogy miért szakad meg a fényképes tablók sora 2007-ben? Úgy tűnik, ez volt az az év, amikor a tó halállományának, meglehet, vele együtt az egyesületnek a sorsa is megpecsételődött. Egy forró júliusi napon szinte órák alatt pusztult el a kopoltyúsok nagy része, körülbelül 18 mázsa. Lényegében megfulladtak. A katasztrófához Kulcsár János szerint több tényező vezetett egyszerre. Állítja, a környező parkot kezelő Főkert munkatársai télen pétisót szórtak ki a közeli utak, sétányok csúszásmentesítésére, az anyag pedig a vízbe jutott, tápanyagul szolgálva az ott élő moszatoknak. (A pétisó a péti nitrogénművek által kifejlesztett nagy hatásfokú, nitrogéntartalmú műtrágya – Gy. Zs.) Az egyesületi elnök szerint biztos adataik vannak arról, hogy az moszatállomány a sokszorosára növekedett, s természeténél fogva éjszaka kivonta az oxigént a vízből. Az adatok magukért beszélnek – teszi hozzá Hajdu László kerületi képviselő kutatási eredményeket mutatva. Mint a grafikonokon látható, az 1938-ban végzett első dokumentált vizsgálatokhoz képest a nitráttartalom 6,1-szer nagyobb arányban mutatható ki a tó vizében, nitritből 5,1-szer, moszatból 5,3-szer, nátriumból 3,5-szer magasabb a tartalom.
– A nitrit és nitrát csak emberi tevékenység révén tud ilyen mennyiségben bekerülni a tóba – állítja a helyi politikus, aki az egyesületi elnökkel együtt jelentős részben a Főkert Zrt.-t teszi felelőssé a pusztulásért.
A vízszint nem sokkal a halhullást megelőzően majdnem egy méterrel csökkent – ma már valószínűsíthető, hogy a közeli építkezések és mélygarázsok kialakítása miatt szivárgott el nagy mennyiségű víz a tóból. A föld alatti vízáramlások iránya és az időbeli egybeesés alátámasztja ezt az elképzelést. (Többen úgy vélték akkoriban, a négyes metró alagútfúrása is közrejátszott a természeti kár bekövetkeztében, de ezt semmi sem bizonyítja. Sőt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szakértői vizsgálata egyértelműen kimutatta, a vízhiány nem hozható közvetlen összefüggésbe a metróépítkezéssel.) Az előbbiekhez járult a negyvenfokos kánikula s az a furcsa tény, hogy a meleg és a vízszintcsökkenés ellenére Kulcsár János állítása szerint a Főkert azokban a napokban nem üzemeltette a tóban elhelyezett levegőztetőberendezését. A katasztrófát néhány kárász élte csak túl, reggelre hatalmas haltetemek lebegtek a felszínen, a nemes fajták közül alig pár maradhatott meg a tóban. Az elmúlt években számtalan vízminőségi vizsgálat történt, az egyesületnek azonban nincs több pénze, hogy a hatóságok által is elismert szaklaboratóriumokat kihívja kutakodni. A horgásztatás lényegében szünetel, pedig a társaság 2010 végéig rendelkezik a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium által kiadott halászati engedéllyel. Az egyesület ennek ellenére a jelek szerint mára minden, a tóra vonatkozó jogát elvesztette, tavasszal már a füvet is a Főkert munkatársai vágták le a korláton belül. Kulcsár János szerint úgynevezett területátadás történt, amelyből a horgászegyesületet kihagyták. A Főkert park- és fasorfenntartási igazgatója, Erdősné Győrffy Márta megkeresésünkre elmondja, a tó kezelése immár valóban az ő feladatuk, a szükséges munkálatokat meg is kezdték. Összegyűjtötték a hulladékot a vízről, kaszáltak, tervezik többek között a – feliratuk alapján egykor Frankfurtban szolgált – padok felújítását, figyelőkutak, mércék felállítását. A rossz állapotú stégeket elszállították – ám mivel azok a horgászegyesület tulajdonában voltak, Kulcsár Jánosék lopás miatt feljelentést tettek. A Főkert igazgatója állítja, nem pétisóval történik a síkosságmentesítés, hanem faaprítékkal. Csakhogy ebben a kérdésben alighanem a bíróságnak kell majd igazságot tennie, lévén Hajdu László képviselő és a horgászegyesület elnöke különösen nagy kárt okozó természetkárosítás miatt is feljelentést tett. Meggyőződésük, hogy a Főkert tevékenysége révén kerültek olyan anyagok a tóba, amelyek a moszatok szaporodásához s az általuk okozott oxigénhiány miatt a halak pusztulásához vezettek. A független képviselő szerint erre bizonyítékuk is van: rendőrök jelenlétében vettek talajmintát, amelyből kimutathatók a pétisóhasználat következményei.
Látható, hogy a kloridszint decemberben és januárban – vagyis amikor a síkosságmentesítés zajlik – drasztikusan megugrik a tóban is, ami a környékbeli utak sózásából eredhet. Bécsben – teszi hozzá Hajdu László – négy természetvédelmi övezetet jelöltek ki, s télen a besorolásnak megfelelően végzik az utak karbantartását. Vagyis ahol jelentős zöld felületek, élővizek találhatók, nem engedik a sózást, csak alternatív módszereket.
– Ehelyett Budapesten elköltünk évi 300–400 milliót, hogy a téli sószórás okozta fapusztulást helyreállítsuk – így a képviselő.
A tó fenntartására, üzemeltetésére és a zöld terület kezelésére hivatalosan negyvenmillió forintot biztosított a Fővárosi Önkormányzat, ami az eddigi nulla forinthoz képest is magas összeg. A birtokunkba került, a Fővárosi Önkormányzatban született belső feljegyzés szerint azonban a Főkert ezen összeg mellett további 81 724 800 forintot is igényelt a következő öt évre a feladat ellátására. Ezt az információt a Fővárosi Önkormányzat vonatkozó ellenőrzési jelentése tartalmazza, amelyet két belső ellenőr jegyez, s amelyen Tiba Zsolt főjegyző aláírása is szerepel. Az érintettek nem nyilatkozhatnak, a sajtóosztály munkatársa pedig azt mondta, a dokumentáció ellenére ők nem tudnak erről a kifizetési igényről.
Az ügy további pikantériája, hogy a rendőrség időközben hűtlen kezelés miatt nyomozást rendelt el, melyben a gazdaságvédelmi nyomozók az önkormányzati cég és a hozzá tartozó gazdasági társaságok szerződéseit, illetve a Fővárosi Önkormányzattól kapott támogatások felhasználását is vizsgálják. A Hír Tv-nek nyilatkozó Kocsis László volt vezérigazgató az előzetes letartóztatásban lévő Hagyó Miklós volt MSZP-s főpolgármester-helyettest és Demszky Gábor egykori főtanácsadóját, Mesterházy Ernőt nevezte meg a „pénzszivattyú” működtetőiként, akárcsak korábban mások a BKV, az FKF vagy a Főtáv ügyeiben. A sajtóban felmerült a szocialisták harmadik kerületi elnökének neve is, mint aki érintett lehetett a pénzek kitalicskázásában, de Czeglédy Gergő cáfolja a vádakat. Mint tudatta, bepereli a információt közlő lapot. (Az ügyről további részletek: Feneketlen pénzszivatytyú. Magyar Nemzet, 2010. június 9.)
A történtek körül tehát egyelőre sok a kérdőjel. Azt, hogy az eddigi kezelő miért maradt ki minden döntésből, s hozták helyette pozícióba a Főkertet, a Fővárosi Önkormányzat sajtóirodája azzal indokolja, hogy a tó jelenlegi állapotában horgászásra alkalmatlan, a horgászegyesület alaptevékenysége így ellehetetlenült. A főváros részéről nyilatkozó Hikáde Beáta szavai szerint a tó elsődlegesen dísz- és nem horgászfunkciót tölt be, az ő elképzeléseik között a haltelepítés egyelőre biztosan nem szerepel. Tájékoztatása szerint a szükséges építések, beruházások hosszas közbeszerzési eljárást követően valósulhatnak meg, így egyelőre a költségek végösszegéről nem lehet beszélni. A fővárosi sajtós ráadásul nem egyszeri, hanem évi negyvenmilliós költségről számol be, ami jelzi, hogy az illetékesek számára sem teljesen világos, miről, mennyiről is szól a közgyűlés döntése. Logikus lépés lenne, hogy a tó kezelési joga a XI. kerülethez kerüljön, úgy tudni, ezzel az újbudaiak is egyetértenek. Ám a főváros egyelőre nem enged.
A tó és a park rendbetételének szándékával persze mindenki egyetért. A módszert azonban, hogy az eddig önként, mindenféle díjazás nélkül dolgozó horgászokat és természetvédőket még csak nem is tájékoztatják a fejleményekről, sokan sérelmezik. Hajdu László képviselő abban bízik, ha már így alakult, a megszavazott pénzből – amely tehát a jelek szerint nem is negyvenmillió, hanem további több mint nyolcvanmillió forint lehet – legalább a klorid- és moszatszint csökkentéséhez szükséges berendezéseket beszerzik. A pusztulásért azonban valakinek így is vállalnia kellene a felelősséget. Akkor is, ha a halakon ez már nem segít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.