Leshatár

A világbajnokság egy hónapja alatt igyekeztünk színes hírekkel is meglepni olvasóinkat, zárásként még összeállítottunk egy csokorra valót.

MN
2010. 07. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igazán előkelő társaságban ünnepelt a vb-döntő után az öltözőben a spanyol válogatott. Az önfeledten mulató aranyérmesnél látogatást tett Fülöp herceg, a sztártenor Placido Domingo és a teniszcsillag Rafael Nadal is. A finálét a helyszínen tekintette meg a trónörökös neje, Leticia hercegnő és édesanyja, Zsófia királyné is. János Károly király 72 éves felesége még a németek elleni elődöntő után látogatott be a csapat öltözőjébe, ahol mindenkivel kezet fogott. Utolsóként Carles Puyollal, akin már csak egy szál törölköző volt; a királyné azonban a Barcelona játékosának elnézte, hogy vétett az etikett ellen, elvégre ő szerezte a győztes gólt.

Bizonyára kevesen vágják rá kapásból a helyes választ arra a kérdésre, hogy melyik csapat maradt veretlen a világbajnokságon. Nos, a megfejtés Új-Zéland, amely az F csoportban Szlovákiával, majd címvédő Olaszországgal is 1-1-es döntetlenre végzett, a harmadik meccsén pedig Paraguayjal 0-0-t játszott. Három pontjával a 3. helyen végezve nem jutott tovább, de a Squadra Azzurát megelőzte. További érdekességek a statisztikákat böngészve: a legtöbb gólt, tizenhatot a németek szerezték, Honduras és Algéria egyszer sem tudta bevenni az ellenfelek kapuját, de egy-egy pontot azért szerzett. Pont nélkül Kamerun és a Koreai NDK zárt. A legtöbbet kapura lövő játékos a ghánai Asamoah Gyan volt, aki öt találkozón 33-szor tüzelt, de csak háromszor talált célba. (S az Uruguay elleni negyeddöntő 121. percében büntetőt rontott…) Legtöbbször a hollandok szabálytalankodtak, a hét mérkőzésükön 126 alkalommal, és a döntőben a sokak által csak hentesnek elnevezett Mark van Bommellel igencsak feljavították a statisztikájukat.

Egy 14 ezer fős lakosságú spanyol kisváros, Carballino tanácsa egyhangú döntéssel díszpolgárává avatta Paul polipot. A németországi Oberhausen oceanáriumában élő puhatestű nemcsak a német válogatott valamennyi mérkőzésének kimenetelét jósolta meg helyesen, amikor ebédelt, hanem azt is, hogy a döntőben a spanyolok győznek. S a történetesen polipfeldolgozásból élő galíciai település a kitüntetéssel mond köszönetet neki. Carlos Montes polgármester egyúttal szeretné, ha városa néhány napra megkaphatná a híressé vált polipot, hogy augusztus 8-án egy gasztronómiai ünnepségen kiállíthassa. Azt mondani sem kell, hogy nem az ínyencségek között feltálalva.

Magyarországon a tévézők 51,3 százaléka, összesen 2,246 millió fő követte nyomon a vb-döntőt. Ahogy az előre sejthető volt, a férfiak túlnyomó többsége (59,4 százalék) a mecscset figyelte, de a nők csaknem fele (44 százalék) is a spanyol–holland összecsapást nézte. A legnézettebb percben (22.19) 2,608 millióan voltak az m1-en, míg 23.01-kor volt a legmagasabb a közönségarány, akkor az éppen tévézők 67,4 százaléka kapcsolt a fináléra. A torna négy legnézettebb meccse az utolsó négy összecsapás volt. A sorban második a spanyol–német elődöntő 1,904 millió nézővel, a harmadik a holland–uruguayi csata (1,642 millió), a negyedik pedig a bronzmeccs (1,558 millió) lett.

A világbajnokság alatt összesen negyedmilliárd látogatót regisztráltak a nemzetközi szövetség (FIFA) honlapján. Naponta átlagosan 410 millió oldalt töltöttek le a felhasználók, az Anglia–Egyesült Államok csoportmérkőzés (1-1) közben pedig az is előfordult, hogy egy másodperc alatt egymillióan kattintottak a Fifa.com-ra. A portál ezúttal közel háromszor annyi látogatót vonzott, mint a 2006-os, németországi vb idején.

A vb közvetítése kapcsán a nemzeti kisebbségek nyelvén történő televíziós sugárzás korlátozásának problémája is felmerült az Európai Parlament kisebbségi munkacsoportjának ülésén. Az ülésen a dél-tiroli német csatorna (RAS) képviselői nehezményezték, hogy Olaszország egyetlen kisebbségi nyelven, németül sugárzó csatornája nem közvetíthette a világbajnokságot. A nemzetközi szövetség ugyanis csak az adott ország nemzeti csatornájának adott közvetítési jogokat. Ugyanez a probléma merült fel Erdélyben is, ahol a Román Televízió kizárólagos jogára hivatkozva felfüggesztették az MTV1 sugárzását a meccsek idejére. Paradox módon ugyanakkor a műholdon keresztül közvetítő német társaságok adásai – így például a ZDF és ARD – egész Európában foghatók voltak.

Fura helyzetben volt Iker Casillas, amikor a mérkőzések után a Telecinco csatorna riporternőjének, Sara Carbonerónak nyilatkozott. A spanyol válogatott tagjai nem vihették magukkal Dél-Afrikába feleségüket és barátnőjüket, a 25 esztendős hölgy azonban – akit az egyik amerikai férfimagazin olvasói tavaly a legszexisebb sportújságírónőnek választottak – közel két éve a Real Madrid kapusának kedvese. A felek a kamerák előtt nem estek ki a szerepükből, egészen az utolsó, a döntőt követő interjúig. Ekkor arra a kérdésre, hogy kiknek köszönheti a győzelmet, Casillas válasz helyett az élő adásban megcsókolta barátnőjét. De ekkor már Vicente del Bosque szövetségi kapitány sem füstölgött, hogy játékosa megszegte a házirendet.

S a legvégére néhány aranyköpés a televíziós közvetítésekből. „A képernyő tetején vezetik a támadást” (Egri Viktor, Uruguay–Franciaország); „Csá! Nem köszöntem, ez a neve!” (Somos Zoltán, Portugália–Koreai NDK); „Futballtörténeti pillanat: egy játékos haját mutatják lassítva” (Somos Ákos, Új-Zéland–Szlovákia); „Láthatóan Ronaldo van a tápláléklánc csúcsán a portugál válogatottban” (Faragó Richard, Spanyolország–Portugália); „Nem értem, Kakára miért nem figyelnek, viszonylag ismert játékos” (Gundel Takács Gábor, Brazília–Chlie); „A válogatottat nagyrészt hazai játékosokból állították össze” (Somos Ákos, Dánia–Japán).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.