Nagy Anna kormányszóvivő elmondta, a jelenlegi gázár-kompenzációs rendszert a tizenegymilliárd forintos keretből december 31-ig biztosan fenn tudják tartani. Beszámolt a kabinet azon döntéséről is, hogy egy civil kezdeményezés érveit és ellenérveit mérlegelve megrendezik az augusztus 20-i tűzijátékot. (Cikkünk a 4. oldalon.) Szintén tegnap tárgyalt a kormány az árvíz utáni helyzetről, illetve a kilakoltatási moratórium meghosszabbításáról is. A természeti katasztrófa kapcsán Nagy Anna közölte, hogy a kabinet döntött a feladatok ütemezéséről, és a kárösszeg már a 160 milliárd forintot is meghaladja.
Az Orbán Viktor által bejelentett 29 pontos első gazdasági akcióterv 16 pontjáról tárgyaltunk, amelynek eredményeképpen 58 törvényhelyet megváltoztatunk a közeljövőben – jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a tájékoztatón. Szerinte a pénzügyi konszolidációs döntéseknek köszönhetően Magyarország 2010-ben képes lesz tartani a GDP-arányos 3,8 százalékos hiánycélt, a tegnap meghozott döntések nélkül viszont a hiány öt százalék fölé emelkedett volna.
*
A 29 pontos akcióterv néhány pontját a parlament már megoldotta, 16 pontban most született döntés, és vannak olyan pontok, amelyeket a jövőben dolgozunk ki – mondta Matolcsy. Utóbbiak közül a bajba jutott devizahitelesek megsegítését (augusztus 31-ig), illetve a 16 százalékos egykulcsos szja (hat hónap alatt) kidolgozását említette.
Matolcsy a konkrét intézkedések kapcsán többek között kiemelte, hogy a cégeknek évi 500 millió forint (idén a második fél évre 250 millió forint) nyereségig tíz százalék társasági adót kell fizetniük, hét kis adót még az idén, hármat jövőre szüntetnek meg, míg az új beruházásoknál a mai 51 engedéllyel szemben a jövőben 33 kiváltására lesz szükség.
Matolcsy mellett Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter és Varga Mihály államtitkár is tagja lesz annak a delegációnak, amelynek az a feladata, hogy a bankadóról a következő napokban megállapodásra jusson a bankszövetséggel. A terv szerint a bankoktól 120 milliárdot, a biztosítóktól 36 milliárdot, míg a pénzügyi szféra többi vállalkozásától további 30 milliárd bevételt várnak 2010-ben. A bankok mérlegfőösszeg, a biztosítók nettó díjbevétel és a pénzügyi szektor többi szereplője is nettó árbevétel típusú alapon fizeti majd a bankadót. Augusztus 31-ig kidolgozzák annak társaságnak a koncepcióját, amely egyéni kérelemre beváltja majd a devizahiteleket forintra, illetve a tulajdonjogot bérleti jogra. Egyébként a jövőben a devizahitelek mögé nem lehet jelzálogjogot bejegyezni.
Simor András jegybankelnök fizetésével kapcsolatban Matolcsy elmondta, hogy a közszférában dolgozók kétmilliós fizetési plafonjáról és annak indokairól tájékoztatni fogják az Európai Központi Bankot. Egyébként 98 százalékos adót vezetnek be a hatvan napon túli végkielégítések összegére. A miniszter szerint a költségvetési intézményekhez kirendelt felügyelők segítségével akár 20-25 százalékos költségmegtakarítás is elérhető lesz. További döntések: illetékmentességet élveznek a vér szerinti egyenes ági rokonok öröklés esetén, ingatlan bérbeadása esetén nem kell vállalkozói engedélyt kiváltani, kiterjesztik a Széchenyi-kártya használatát, szabaddá válik a gyümölcspárlat otthoni készítése 50 literig. A nemzetgazdasági miniszter kifejtette: a kabinet arról döntött, hogy olyan értelmű törvényjavaslatot terjeszt majd a parlament elé, amely a családoknál végzett házi munkáért, idősek segítéséért kapott jövedelmet kivonja az adózás alól. A kormány moratóriumot hirdetett a közüzemi díjak emelésére, illetve 2010. december 31-ig meghosszabbítják a kilakoltatási moratóriumot.
Matolcsy bejelentette azt is, hogy az év végén vagy 2011 elején Magyarország új, készenléti hitelmegállapodásra készül a Nemzetközi Valutaalappal, amelynek célja a stabilizáció támogatása. (Cikkünk e témáról a 12. oldalon.)