Milliók a prostituáltaknak

A gazdasági válság kirobbanásakor közel 57 ezer euróval támogatta a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a Magyarországi Prostituáltak Érdekvédelmi Egyesületét Rauch Edit volt szocialista szakállamtitkár védnökségével – tudta meg lapunk. A projekt a prostituáltakat „egy speciális értelemben hátrányos helyzetű csoportnak” nevezi, így a diszkrimináció leküzdése nevében ítélték a szervezetnek a hatalmas összeget.

Mizsei Bernadett
2010. 07. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egészen újszerű megközelítéssel értelmezte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) és Rauch Edit a diszkrimináció fogalmát. A volt szociális államtitkár és az NFÜ feltehetőleg úgy látta, a Magyarországi Prostituáltak Érdekvédelmi Egyesületének (MPÉE) komoly szerepet kell vállalnia a diszkrimináció hazai leküzdésében. Miközben a legtöbb civil szervezet sok száz millió forintos megszorítást szenvedett el a Gyurcsány–Bajnai-éra alatt reformintézkedés néven, addig az egyesület 56 850 eurót kapott az ügynökségtől 2008 végén a Civil szervezetek és az antidiszkriminációs törvény végrehajtása program révén.
Az NFÜ mindezért csupán annyit kért: a kedvezményezett készítsen szakmai és pénzügyi beszámolókat a „kifizetési igények alátámasztása érdekében”. Ezeket a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakmai programfelelősének, Rauch Editnek kellett címeznie, akinek jóváhagyásával kaphatta meg a szervezet a körülbelül 15 millió forintnak megfelelő öszszeget. Felkerestük Rauch Editet, hogy a program részleteiről érdeklődjünk, ám ő nem kívánt nyilatkozni az ügyben arra hivatkozva, hogy betegállományban van, így a dokumentumok nincsenek a kezében. Lapunkat Bogdán Erzsébet projektvezetőhöz irányította, ő azonban azt mondta, a társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkárság engedélye nélkül nem nyilatkozhat.
Szerettük volna megkérdezni Rónaszéki Gábort, az NFÜ munkatársát, aki az ügy programengedélyezője volt, ám az ügynökségen azt mondták, már nem dolgozik a szervezetnél. Földi Ágnes, az MPÉE – jelenlegi nevén a Szexmunkások Érdekvédelmi Egyesülete – elnöke azonban hosszan sorolta lapunknak írásban megküldött válaszában, mire fordították az elnyert pénzt. Ezek közt szerepel az antidiszkriminációs ügyvédhálózat kialakítása, a diszkriminációs esetek feltárása, a közvélemény-kutatás, a sajtótájékoztató-sorozat és a szervezet kapacitásnövelése. Az elnöktől megtudtuk, a legjellemzőbb tevékenység a jogi tanácsadás volt a prostitúciós tevékenység végzésére vonatkozó szabályokkal kapcsolatban. A tanácsadás haszna azonban erősen megkérdőjelezhető. Ezek között szerepel például a szemetelés általános szabályrendszerével kapcsolatos információátadás is. Többek között arról is felvilágosították az örömlányokat, hogy pénzbüntetés esetén hogyan kérhetnek fizetéskönnyítést. Földi Ágnesnek feltettük azt a kérdést is, nem érzi-e túlzottnak a felajánlott 57 ezer eurós összeget. – A megítélt támogatás az eredeti projekt tervezett költségéhez képest jóval alacsonyabb összegű volt – olvasható a válaszban. Az elnök szerint több nagyvárosban is szükség lenne jogsegélyszolgálatok kialakítására.
– Ez az eset a korrupció és a pénzelfolyás egyik legfelháborítóbb fajtája – jelentette ki megkeresésünkre Ékes Ilona. Az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság fideszes tagja szerint az MPÉE egyébként sem szolgálja a közjót, hiszen nem visszaszorítja a prostitúciót, hanem elősegíti azt. A politikus úgy látja, éppen ezért át kellene vizsgálni az alapítvány tevékenységét.
Az egyesület máskor is élvezte a szocialista–szabad demokrata kormányok támogatását. Mint arról beszámoltunk, 2007-ben 45 millió forintot kaptak az államtól vissza nem térítendő támogatásként, hogy abból reklám- és marketingszakértőkké képezzék át a prostituáltakat. 2006 őszén pedig a társadalmi befogadás elősegítése érdekében 17 millió forintból húsz prostituált számítógépes képzését fedezték. Ezt megelőzően, 2005-ben is kaptak 28 millió forint viszsza nem térítendő állami támogatást, amelyből 15 prostituáltat képeztek át reklám- és marketingszakemberré. Tavaly májusban pedig 48 millió forintot nyert pályázaton az MPÉE, hogy előadásokat tartson az emberkereskedelem és a külföldi munkavégzés veszélyeiről, valamint a prostituáltakat érintő jogi szabályozásról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.