Ma dönt a parlament a Rogán Antal és Cser-Palkovics András fideszes képviselők által jegyzett médiacsomag két eleméről is. Az előterjesztések értelmében megszűnik a Nemzeti Hírközlési Hatóság és az Országos Rádió és Televízió Testület is. A két szervezet feladatait a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság veszi át, amely autonóm államigazgatási szervként működik majd. Vezetőjét a kormányfő nevezi ki kilenc esztendőre.
Létrejön a Közszolgálati Közalapítvány is, amely a közmédia felett gyakorolja majd a tulajdonosi és felügyeleti jogokat. Ezzel egyidejűleg megszűnik a Magyar Televízió Közalapítvány, a Magyar Rádió Közalapítvány és a Duna TV-t felügyelő Hungária Televízió Közalapítvány is. A két tévé és a rádió, valamint a távirati iroda a jövőben zártkörűen működő, nonprofit részvénytársaságként működik. Az úgynevezett médiaalkotmányról, vagyis a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló törvényjavaslat ugyanakkor egyelőre csak vitapontként szerepel a mai programban, az erről szóló szavazásra csak ősszel kerülhet sor.
A jogalkotási munka keretében a Ház ismét szavaz az Alkotmánybíróságról szóló törvényről. Az alkotmánybírákat jelölő bizottságot érintő változtatások miatt az egyszer már elfogadott tervezetet Sólyom László köztársasági elnök egy hete megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek.
A képviselők kétharmadának szavazata nyomán az is az alkotmány része lehet, hogy a települési képviselő-testületek a polgármester helyettesítésére alpolgármestert választhatnak, és alpolgármester olyan személy is lehet, aki nem tagja a képviselő-testületnek.
A törvényhozás ma határoz az alkotmány-előkészítő eseti bizottság létrehozásáról. A 45 tagú testület kétharmadát kormánypárti, egyharmadát ellenzéki képviselők adják. Úgy tudjuk, Salamon László (KDNP) lehet bizottság elnöke. A testületnek idén év végégig kell kidolgoznia a leendő új alkotmány alapjait.
Fontos személyi döntések is megszülethetnek az Országgyűlés e heti ülésén. Ma az Állami Számvevőszék elnökét és alelnökét választhatják meg, így újabb tizenkét évre lehet vezetője a szervezetnek. Az elnöki szék várományosa Domokos László, a Fidesz parlamenti képviselője, az alelnöki széket pedig Warvasovszky Tihamér, Székesfehérvár MSZP–SZDSZ-es polgármestere kaphatja meg. Kovács Árpád számvevőszéki elnök mandátuma 2009-ben járt le, alelnököket pedig 2002 óta nem tudtak választani a képviselők. Holnap a köztársasági elnök megválasztása szerepel napirenden.
Schmitt mellett a többség. A válaszadók relatív többsége Schmitt Pált látná legszívesebben a Sándor- palotában – ez derül ki a Medián által végzett, 1000 fő telefonos megkérdezésén alapuló hét végi közvélemény-kutatásból. A parlament jelenlegi elnöke, Schmitt Pál 32, Sólyom László jelenlegi államfő 24, Balogh András, akit az MSZP, valamint Morvai Krisztina, akit a Jobbik ültetne a köztársasági elnöki székbe 14, illetve 6 százalékra számíthatna, ha a választópolgárok voksain múlna megbízatásuk. A megkérdezettek 24 százaléka egyikükre sem szavazna, illetve nem válaszolt a kérdésre.

Furcsa dolgokkal állt ki a nyilvánosság elé a kisfiút felrúgó karateedző felesége