Nagy horderejű döntések

Az Országgyűlés ma megválaszthatja az Állami Számvevőszék elnökét és alelnökét. Döntés születik a fideszes képviselők által beterjesztett médiacsomag két eleméről is. A jövő héttől megkezdheti működését az alkotmányt előkészítő eseti bizottság is, amelynek idén kell letenni az asztalra az új alaptörvényre vonatkozó javaslatait.

Bodacz Balázs
2010. 07. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma dönt a parlament a Rogán Antal és Cser-Palkovics András fideszes képviselők által jegyzett médiacsomag két eleméről is. Az előterjesztések értelmében megszűnik a Nemzeti Hírközlési Hatóság és az Országos Rádió és Televízió Testület is. A két szervezet feladatait a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság veszi át, amely autonóm államigazgatási szervként működik majd. Vezetőjét a kormányfő nevezi ki kilenc esztendőre.
Létrejön a Közszolgálati Közalapítvány is, amely a közmédia felett gyakorolja majd a tulajdonosi és felügyeleti jogokat. Ezzel egyidejűleg megszűnik a Magyar Televízió Közalapítvány, a Magyar Rádió Közalapítvány és a Duna TV-t felügyelő Hungária Televízió Közalapítvány is. A két tévé és a rádió, valamint a távirati iroda a jövőben zártkörűen működő, nonprofit részvénytársaságként működik. Az úgynevezett médiaalkotmányról, vagyis a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló törvényjavaslat ugyanakkor egyelőre csak vitapontként szerepel a mai programban, az erről szóló szavazásra csak ősszel kerülhet sor.
A jogalkotási munka keretében a Ház ismét szavaz az Alkotmánybíróságról szóló törvényről. Az alkotmánybírákat jelölő bizottságot érintő változtatások miatt az egyszer már elfogadott tervezetet Sólyom László köztársasági elnök egy hete megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek.
A képviselők kétharmadának szavazata nyomán az is az alkotmány része lehet, hogy a települési képviselő-testületek a polgármester helyettesítésére alpolgármestert választhatnak, és alpolgármester olyan személy is lehet, aki nem tagja a képviselő-testületnek.
A törvényhozás ma határoz az alkotmány-előkészítő eseti bizottság létrehozásáról. A 45 tagú testület kétharmadát kormánypárti, egyharmadát ellenzéki képviselők adják. Úgy tudjuk, Salamon László (KDNP) lehet bizottság elnöke. A testületnek idén év végégig kell kidolgoznia a leendő új alkotmány alapjait.
Fontos személyi döntések is megszülethetnek az Országgyűlés e heti ülésén. Ma az Állami Számvevőszék elnökét és alelnökét választhatják meg, így újabb tizenkét évre lehet vezetője a szervezetnek. Az elnöki szék várományosa Domokos László, a Fidesz parlamenti képviselője, az alelnöki széket pedig Warvasovszky Tihamér, Székesfehérvár MSZP–SZDSZ-es polgármestere kaphatja meg. Kovács Árpád számvevőszéki elnök mandátuma 2009-ben járt le, alelnököket pedig 2002 óta nem tudtak választani a képviselők. Holnap a köztársasági elnök megválasztása szerepel napirenden.

Schmitt mellett a többség. A válaszadók relatív többsége Schmitt Pált látná legszívesebben a Sándor- palotában – ez derül ki a Medián által végzett, 1000 fő telefonos megkérdezésén alapuló hét végi közvélemény-kutatásból. A parlament jelenlegi elnöke, Schmitt Pál 32, Sólyom László jelenlegi államfő 24, Balogh András, akit az MSZP, valamint Morvai Krisztina, akit a Jobbik ültetne a köztársasági elnöki székbe 14, illetve 6 százalékra számíthatna, ha a választópolgárok voksain múlna megbízatásuk. A megkérdezettek 24 százaléka egyikükre sem szavazna, illetve nem válaszolt a kérdésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.