hn
Jobban kell figyelnie a jövőben Petr Necas miniszterelnöknek arra, hogy ki határozza meg a cseh külpolitika irányvonalát – figyelmeztet a kormányfő pozsonyi látogatása kapcsán a gazdasági és politikai napilap. A tekintélyes újság annak kapcsán foglalkozik a kérdéssel, hogy szerinte a cseh politikában ismét felbukkant a dekrétumok lidérce, amikor Necas azt mondta, hogy a Szlovákia és Magyarország közti jelenlegi problémákról kormányának véleménye teljes mértékben megegyezik Václav Klaus elnök álláspontjával. A lap arra figyelmeztet, hogy a hivatalos cseh álláspontnak el kellene térnie Klaus álláspontjától, az elnök ugyanis túlságosan személyesen éli meg a kérdést, s alapvetően nincs bizalommal Budapest iránt. A Trianonnal kapcsolatos magyarországi siralmak mögött a dekrétumok revízióját látja, és a mai Magyarországban olyan veszélyt, mint a nemzetközi terrorizmus, ahogy ezt egy közelmúltban elhangzott beszédében elmondta. A jegyzetíró szerint intenzitásban és elfogultságban az elnök ezen véleménye már nem esik egybe Csehország érdekeivel, s nem járul hozzá a Pozsony és Budapest közti helyzet nyugodttá tételéhez sem.
Franffurter Allgemeine
Oroszország igyekezett helyre tenni Lukasenkót, míg a belarusz elnök bosszút állt a megleckéztetésért, kommentálja a Moszkva és Minszk között zajló televíziós háborút a német konzervatív lap. Előbb a Gazprom tulajdonában lévő NTV csatorna két hétvégén a politikai leszámolásoktól vissza nem rettenő „keresztapaként” mutatta be Lukasenkót, mire a belorusz tévé Szaakasvili grúz elnökkel interjút készítve vágott vissza. A lap, utalva néhány szakértőre, nem zárja ki azt sem, hogy Moszkva szívesebben látna egy kezesebb, csendesebb elnököt a jövő év elején esedékes választások után Belaruszban.
THE WALL STREET JOURNAL
Kína vált a legnagyobb fogyasztóvá, s a vártnál öt évvel korábban immár négy százalékkal megelőzte az Egyesült Államokat az elektromos áram felhasználásában, állítja a lapnak a Nemzetközi Energia Ügynökség vezető közgazdásza. Egy főre lebontva továbbra is Amerika áll az élen, egy polgára négyszer annyi áramot fogyaszt, mint egy kínai. Fatih Birol megjegyzi, hogy Pekingnek a gazdasági növekedéssel párhuzamosan megnövekedett étvágya új korszakot nyit az energetika történetében.
A kínai fogyasztás növekedése felfelé hajtva az árakat komoly változásokat hozott az energiapiacon, s e trend folytatódása kihat az amerikai energiabiztonságra is. Megsokszorozódott szükségleteivel Peking egyre nagyobb kihívás elé állítja az amerikai külpolitikát s a káros gázok kibocsátásának csökkentéséért küzdő nemzetközi közösséget is.

Így fog kinézni a parajdi sóbánya ha elönti a víz