Nemcsak külföldi utazásaink alkalmával, hanem az országhatár közelében is sokba kerülhet a mobiltelefon vagy mobilinternet használata, ezen a területeken ugyanis előfordulhat, hogy készülékünk automatikusan a szomszédos ország hálózatára vált át. Az ily módú szándékolatlan roaming elkerülését a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) már egy éve a weboldalán elérhető térképpel segíti, amelyen saját méréseik szerint feltüntették a telefonroaming szempontjából fokozottan „veszélyes” területeket. Ez a térkép egészült ki most a mobilinternetre vonatkozó adatokkal. Mint azt Takács Péter, a hírközlési fogyasztói jogok képviselője a térkép bemutatásakor közölte, a szándékolatlan roamingtérképen a hagyományos GSM-hálózat mellett a hatóság feltüntette azokat a helyeket is, ahol a szándékolatlan hálózatváltás az internetezés közben használt 3G/UMTS rendszereken is előfordul. Kézi hálózatváltás beállításával azonban elkerülhető a szándékolatlan roaming, amely mobilinternetezés esetén rendkívül magas számlákat tud okozni.
A sokkoló számlák elkerülése érdekében – mint arról lapunk is hírt adott – az Európai Unió is elszánt: július elsejével lép életbe az a közösségi rendelet, amely szerint a távközlési szolgáltatóknak kötelező lesz az EU területén mobilinternet-roamingot használó ügyfelek számára egy adatforgalmi limit beállítása is, amely alapértelmezett esetben 50 eurós határt jelent majd. Lényeges elem, hogy a korlát megközelítéséről, illetve eléréséről a szolgáltatónak kötelessége lesz üzenetet küldeni. Ha a felhasználó erre nem reagál, az értékhatár felett nem számlázhat, illetve felfüggesztheti a kapcsolatot a szolgáltató.
Takács Péter emlékeztetett arra is, hogy az unió roamingrendelete alapján a tagországokban tartózkodva a hívásfogadás percenkénti legmagasabb bruttó ára az eddigi 66,90 forintról 51,66 forintra, a hívásindítás legmagasabb kereskedelmi ára pedig 151,41 forintról 134,32 forintra csökken a jövő hónaptól. – A roaming (barangolás) tarifákat továbbra is a szolgáltatók határozzák meg, az árak azonban nem haladhatják meg az EU hivatalos lapjában megjelent 275,53 forintos euróárfolyammal számolt maximális értékeket. Az SMS-küldés ára júliustól 38,94 forint után bruttó 37,88 forint lesz, míg az adatroaming nagykereskedelmi ára megabyte-onként egy euróról 0,8 euróra csökken. A megújított roamingtérkép, valamint az adatforgalmi limit révén várhatóan javul majd a fogyasztók helyzete és kevesebb lesz az olyan fogyasztó, akinek váratlanul magas mobilszámlákat kell majd kifizetnie.

Mráz Ágoston Sámuel szerint a Harcosok Klubja fordulópont a Fidesz történetében