Pöfékel a globális gazdaság motorja

Hírösszefoglaló
2010. 07. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csökkenőben a munkanélküliség. A fejlett országokban már valószínűleg tetőzött a munkanélküliség, de így is 17 millió új munkahely megteremtésére lenne szükség a válság előtti foglalkoztatottsági szint eléréséhez. A 17 millió munkahelyből tízmilliót az Egyesült Államokban kellene létrehozni, míg Európában minden öt, jelenleg meglévő munkahely mellé egy újat kellene létesíteni – állítja az OECD legfrissebb munkapiaci jelentése. A dokumentum szerint a 31 OECD-tagországban mintegy 47 millió a munkanélküliek száma, ami 8,6 százalékos munkanélküliséget jelent átlagosan.


Hosszú idő óta az idei év első negyedében emelkedett újra éves szinten az euróövezetre jellemző bruttó hazai termék (GDP), mintegy 0,2 százalékkal a tavaly október–decemberi időszakhoz képest. Az Eurostat tegnap közzétett második becslése szerint az egy évvel korábbihoz mérten pedig 0,6 százalék volt a növekedés, amit leginkább a raktárkészletek növekedése segített. A GDP-mutatón az export is javított, míg a csökkenő beruházások és a lakossági fogyasztás további szűkülése rontották az átfogó növekedést. Az euróövezetben a második negyedévre 0,4 százalékos GDP-bővülést várnak az első negyedévhez képest a szakértők.
Eközben londoni elemzőházak arra mutattak rá, hogy a második negyedévben tetőzhetett a világgazdaság növekedése, s a belátható jövőben mérsékeltebb teljesítmény várható. A JP Morgan a világgazdaság egészére kivetített indexében éves szinten háromszázalékos növekedési ütemmel számol, ami eddig áprilisban tetőzött, robusztus, négy százalékhoz közeli fejlődési rátával. A JP Morgan szakértői ezzel együtt figyelmeztetnek, hogy a gyáripari és a szolgáltatási indexek visszaesése alapján mostanra viszont fogy a világgazdaság növekedési lendülete. Más nagy londoni házak szerint azonban a világgazdasági növekedés egyelőre kitartónak tűnik. A Fitch Ratings úgy véli, az európai szuverén adósságválság hatásai ellenére javulnak az idei globális növekedési kilátások. A legnagyobb európai hitelminősítő az eddigi 2,8 százalékról 3,1 százalékra javította a 2010 egészére szóló globális növekedési előrejelzését. Ennek motorja az elemzés szerint a négy legnagyobb felzárkózó gazdaság, vagyis Brazília, Oroszország, India és Kína.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.