Szlovákiában meggyilkolták a felvidéki Magyar Koalíció Pártjának egyik politikusát. Malina Hedvig megverése és hatósági megvádolása, a dunaszerdahelyi magyar szurkolók elleni rendőrségi brutalitás, a nyelvtörvény, a szlovák állampolgárság megvonásáról szóló jogszabály s a mindennapossá vált magyarellenes hangulatkeltés után ez a hír a négy éven át folytatott soviniszta pozsonyi kormánypolitika megkoronázása lenne, még akkor is, ha ezt a kurzust nemrégiben elutasította a szlovákiai szavazók szűk többsége. Mégsem emleget senki etnikai motivációt a gyilkosság kapcsán. Nem terjednek az ilyen esetekben megszokott összeesküvés-elméletek az internetes fórumokon, de még szaftos pletykákat sem hallani a felvidékiek körében. Zűrös üzleti érdekekről ugyan sokan beszélnek az ügy kapcsán, konkrétumokról azonban senki nem tud semmit. Maradnak tehát a tények és a kételyek.
Basternák László köztiszteletben álló polgára volt Ógyallának. Polgármesterként, majd megyei képviselőként és a város főellenőreként ellenezte az átgondolatlan magánosítást, így érdekeket sértett. A hatályos szabályok szerint az önkormányzat főellenőrének feladata a helyi vezetés pénzügyeinek és gazdasági ügyeinek ellenőrzése. Ha törvénysértést észlel, kötelessége azt azonnal jelezni, s a tranzakciót leállítani. Basternák László ellen nem ez volt az első támadás, nyolc évvel ezelőtt festékes ballonokkal dobálták meg a házát, több névtelen fenyegető levelet kapott polgármestersége idején és azóta is, márciusban rálőttek, egy nappal a gyilkosság előtt pedig valaki megpróbált bemászni a kapun a házába. A péntek esti gyilkosság gyorsan rendőrkézre került tettese egy őrző-védő cég alkalmazottja, amiből egyértelműen arra lehet következtetni, hogy bérgyilkosról van szó.
Érdekes írás jelent meg az általános megdöbbenést keltő eset kapcsán a pozsonyi Sme napilap online kiadásán, amelyet az a Jozef Sátek volt rendőrségi főnyomozó jegyzett, aki az ifjabb Michal Kovác-ügy kormányzati nyomásra történt eltussolása során kényszerült távozni a hivatásos állománytól (emlékezetes, még Vladimír Meciar miniszterelnöksége idején a titkosszolgálat politikai zsarolás céljából elrabolta az akkori köztársasági elnök fiát). Az egykori nyomozó élesen bírálja a nyitrai rendőrséget, amely arra hivatkozik, hogy Basternák elutasította a rendőri őrizetet. Emlékeztet rá, Basternákon kívül a nyitrai kerületi önkormányzat egy másik képviselőjére is nyomást gyakoroltak, s szerinte a márciusi támadás jelezhette volna a rendőrségnek az elkövető eltökéltségét és az érintett személy fokozott veszélyeztetettségét. Ráadásul tavasszal a rendőrség nem gyilkossági kísérletként indította meg a nyomozást, hanem a cselekményt átminősítette a testi épség veszélyeztetésévé, ami a foganatosítandó intézkedéseket is befolyásolta, elmaradtak a fokozott követelmények a nyomozásban, az ügyészi felügyeletben.
A júniusi választások után Pozsonyban és Budapesten egyaránt egyetértés alakult ki abban, hogy Robert Ficóék bukásával új korszak kezdődik Szlovákiában. Az Ógyallán történteket nehezen lehet függetleníteni a politikától, hiszen egy politikus lelövéséről van szó. Az előző rossz tapasztalatok után most az újonnan alakult jobbközép szlovák kormányt, annak frissen kinevezett belügyminiszterét is minősíti, miként viszonyulnak a hatóságok egy magyar politikus brutális meggyilkolásához. Az igazság gyors kiderítése lehet az igazi változás első kézzelfogható jele.

Letartóztatták Holló Istvánt Ukrajnának való kémkedés gyanújával