Rimabrézó freskós temploma

R E J T Ő Z K Ö D Ő   M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2010. 07. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Országos jelentőségű aranykitermelés folyt a gömöri hegyekben eredő Rima folyó mentén a középkorban, a bányák jövedelméből bőven jutott pénz építkezésre, templomdíszítésre. Anjou-házi királyaink uralkodása idején – 1307 és 1382 között – párját ritkító művészi színvonalú freskófestészet színhelye volt a környék, emlékei most is láthatók a Rima-völgyi gótikus templomok falán. Két emlékhely – Rimabánya és Karaszkó – 2003 tavaszán szerepelt sorozatunkban, hét év múltán két további jeles látnivalót ajánlunk olvasóink figyelmébe.
Rimaszombatból egyenes út – és vasútvonal – vezet északra, Tiszolc (Tisovec) felé. Árpád-kori alapítású településeken haladunk át, az ötszáz lakosú Rimabrézó (Rimavské Brezovo) 18 kilométer távolságra található. Bár a település neve csak 1334-ben szerepel először írásban mint „possessio Brezou”, már egy évszázaddal korábban a kalocsai érsekség honti – akkori neve szerint Rima megyei – bányabirtokához tartozott. Jóval később Kishontként Gömör vármegyébe olvadt e környék. Brézó első, itáliai és német ajkú telepesei az 1268-ban kiadott szabadságlevél szerint maguk választhattak falunagyot, aki a helyi ügyekben ítélkezett; évente egyszer egy összegben fizették a 12 faluvéne által öszszegyűjtött földbért, összegyűjthették a régi aranybányákban növő komlót, amelyből sört főzhettek. 1271-ben, 1278-ban és 1298-ban e jogokat érseki pecséttel megerősítették, további kedvezményekkel bővítették. 1334-ben a Kacsics nembeli Szécsényi Tamás erdélyi vajda, Károly Róbert híve lett a vidék földesura. Későbbi birtokosai a Széchy, Fáy családok, az újkorban a Kubinyiak, Malatinszkyak és Jekelfalussyak. Brézó 1786-ig Kishont megye székhelyeként, a következő évszázadban jelentős ipartelepként tett szert országos hírre. 1770 táján jolsvai polgárok bányásztak vasat a környéken, kisebb kohót és kovácsüzemet is építettek Rimabrézón, a XVIII. század végén a pesti Malvieux György szervezett erdő- és bányahivatalt a gazdag vasérclelőhelyek köré. 1808-ban a nagyrőcei Sturmann Márton igazgatóságával jött létre a Rimamurány–Salgótarjáni Vasmű Részvénytársaság, amely a magyar reformkorszak, majd a kiegyezés utáni gyors iparosítás egyik motorja lett. A „brezovai” és nyustyai acélöntödékben készültek például a Lánchíd alkatrészei.
A Rimaszombattól északra fekvő hegyes-völgyes bányavidék középkori telepes lakosságát a XV. századtól a szlávok asszimilálták, a XIX. század második felétől megnőtt a magyar iparosok, tisztviselők aránya a környéken. A vasműtársaság az 1890-es években tiszta magyar tannyelvű iskolát tartott fenn a település gyermekeinek, Liszkay János helyi lelkész a Gömör megyei magyarok kulturális életének szervezésében is fontos szerepet játszott. 1921-ben az összeírt 509 rimabrézói lakos közül 78-an voltak magyarok, a 2001-es népszámláláskor kilencen vallották magukat magyar nemzetiségűnek (ez Trianon helyi mérlege).
Az országúttól keletre nyíló utcában, a Rima hídja közelében található Brézó evangélikus temploma. Homlokzata utcasorba épült, keletelt szentélye és hajója szabad térségre néz. Magas, szép arányú tornya – ormán ácsolt faárkáddal, négy fiatornyos sisakkal – 1893-ban készült. Három évvel korábban kezdték meg a középkori templom bővítését és átalakítását Schulek Frigyes fővárosi műépítész tervei szerint: a XVI. század eleji egyhajós, egyenes záródású épületet befoglalták a megnagyobbított hajóba, a régi, keresztboltozatos szentélyből a templom oldalkápolnája lett. Az átépítést megelőző falkutatás hozta felszínre a vakolatrétegek alól az 1300-as évek második felében itáliai hatásra készült falképeket. Krisztus életének és halálának jeleneteit, Szűz Mária halálát és mennybemenetelét, a próféták, evangélisták és egyháznagyok képmásait és jelképeit láthatjuk. Prokopp Mária 2002-ben megjelent gömöri freskókönyvét idézve a képek mestere mély jellemábrázoló, kitűnően komponáló festő, aki országos művészeti központból érkezett e vidéki helyszínre. A munka megrendelője Rimabrézó akkori birtokosa, egyházának kegyura, Szécsényi Frank országbíró lehetett. A freskók feltárását és restaurálását Huszka József festőművész tanár végezte el 1890–92-ben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.