Szabadlábon a Zrínyi rektora
A Fővárosi Bíróság megszüntette Szabó Jánosnak, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem befolyással való üzérkedéssel gyanúsított rektorának előzetes letartóztatását, és lakhelyelhagyási tilalom elrendelése mellett szabadlábon védekezhet az ügyben érintett cég vezetője, D. László is. A rektorral szemben a Budai Központi Kerületi Bíróság rendelte el a kényszerintézkedést, miután az intézmény vezetőjét a rendőrség az irodájában őrizetbe vette. A bíróság határozata ellentétes a nyomozó hatóság álláspontjával, mivel a Fővárosi Főügyészség Szabó előzetes letartóztatásának további két hónappal történő meghosszabbítására tett indítványt. (MTI)
Szekeres kiszáll
Nem indul újra az MSZP egyik elnökségi posztjáért sem Szekeres Imre, az elmúlt húsz év meghatározó vezető szocialista politikusa. A volt honvédelmi miniszter a Magyar Nemzetnek nem kívánt nyilatkozni döntése okairól. Az MTI-nek annyit mondott, hogy „a jelenlegi helyzetben olyanoknak kell vezetniük a pártot, akiknek csak ez a dolguk”. (MN)
Sólyom aláírta
Sólyom László aláírta a – korábban általa visszaküldött – kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvényt. Eszerint a kormánytisztviselők munkaviszonyát az állam indoklás nélkül, két hónapos felmondási idővel megszüntetheti. A Liga szakszervezetek az Európai Bizottsághoz és az Alkotmánybírósághoz fordul, mivel szerinte alapvető jogaiktól fosztják meg a köztisztviselőket. Schmitt Pál, a Fidesz–KDNP államfőjelöltje úgy nyilatkozott, maximálisan egyetért azzal, hogy Sólyom korábban visszaküldte az Országgyűlésnek a törvényt. (MTI)
Nem nyomoznak
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) megszüntette a nyomozást az EP-választás idején tapasztalt automatizált telefonhívások ügyében indult nyomozásban – hangzott el az Országos Választási Bizottság (OVB) ülésén. Az OVB június 10-én tett feljelentést a hívások miatt, amelyekkel „a szavazókat befolyásolni kívánták választói akaratukban”. A hívások egy része egyes pártok mellett kampányolt, más része pedig az európai parlamenti választáson való részvételre buzdított. Az OVB korábban törvénytelennek találta a telefonos akciókat. (MTI)
Nincs hosszabbítás?
Nem szerepel Czúcz Ottó magyar bíró neve az Európai Bíróság azon bíráinak listáján, akiknek idén lejár a mandátuma, de megbízatásukat a küldő állam javaslatára további hat évvel meghosszabbította az uniós tagállami kormányokat képviselő tanács. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta a brüsszeli hírt. Czúcz 2004-ben lett az Európai Bíróság elsőfokú bíróságának tagja. Ebben a testületben minden uniós tagország egy bíróval képviselteti magát. (MTI)

Illik vagy nem illik? Tesztelje tudását kvízünkkel!