Súlyos örökség a külügyben

Akár a 15-16 milliárd forintos hiányt is elérheti a Külügyminisztérium idei költségvetése  – közölte tegnap Németh Zsolt. A szaktárca parlamenti államtitkára az Országgyűlés külügyi bizottságának ez ügyben összehívott rendkívüli ülésén összefüggéseiben ismertette a minisztérium átadás-átvételéből adódó kétes ügyek listáját.

Balogh Roland
2010. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nem tudjuk, hogy büntetőjogi felelősségről is szó van-e, de valószínűleg ennek lehetősége sem elhanyagolható – mondta Németh Zsolt. A szaktárca államtitkára közölte, az olykor igen hajmeresztő költségvetési tervezés következtében az év végére az idei büdzsé nagyjából egyharmada hiányzik, illetve fedezet nélküli. Az államtitkár súlyos tervezési hibának minősítette a lapunk által feltárt, ingatlaneladásokból származó 2,8 milliárd forintos bevételt, mondván, ilyen tétellel nem lehet biztosítani a januárban kezdődő soros magyar EU-elnökségre történő felkészülést. Ennek az összegnek egy 2,1 milliárdos részéből fedezték volna a magyar adminisztráció különféle szakképzéseit. Az ingatlanok közül – amelyek eladása körül kommunikációs csata dúlt az akkori Miniszterelnöki Hivatal és a Külügyminisztérium között – egy kivételével még rendesen elő sem készítették az értékesítést. További problémát jelent, hogy a Balázs Péter volt szakminiszter által tavaly bejelentett külügyi karcsúsítás, amelynek részeként kétmilliárdos megtakarítás ígéretével 12 követséget és konzulátust bezártak, nemhogy pluszt, hanem 1,3 milliárd forintos mínuszt eredményezett. Egyes, már nem használt ingatlanok után a magyar államnak még mindig bérleti díjat kell fizetnie, az el nem bocsátott alkalmazottak pedig továbbra is állományban vannak. Ugyancsak gond van a bérek szuperbruttósításával. Németh Zsolt szerint ennek 15 százalékára (1,6 milliárd forint) nincs fedezet.
Misovicz Tibor, a szaktárca gazdálkodásért felelős helyettes államtitkára szerint 5,7 milliárdos hiány keletkezett a nemzetközi tagdíjak (NATO, WTO, az Európa Tanács vagy az EBESZ) – nem fizetésével. Szerinte míg a 2008–2009-es költségvetésben (illetve a 2011–2012-re előirányzott büdzsékben) erre elkülönítettek összegeket, addig 2010-ben ez sehol nem szerepel. Szabó Vilmos MSZP-s bizottsági tag – a Bajnai-kormány külügyi államtitkára – a külképviseletek miatti eurókalkuláció kapcsán kialakult árfolyamveszteség miatt a jelenlegi kormány nyilatkozatait tette felelőssé. Gruber Attila erre reagálva közölte, évek óta jelezték, a Göncz Kinga, majd Balázs Péter vezette szaktárca mindig túl alacsony árfolyammal tervezett.
Németh Zsolt még két ügyben aggályainak adott hangot. Szerinte a volt szocialista kormány 3,5 milliárd forintért „elkótyavetyélte” a moszkvai magyar kereskedelmi képviselet épületét, a New York-i konzulátus vitatott bérleti díja ügyében pedig 200 ezer dollár veszteséget okozott egy ügyvédi iroda bevonása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.