Szabály, magyarázat

Ballai Attila
2010. 07. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A játékvezetői baki a magyar futball-legendárium szerves része. 1934-ben az osztrákok ellen Sesta kezezéséért Mattea nem ad tizenegyest, majd érthetetlenül kiállítja Markost; az 1938-as fináléban Capdeville diszkréten, de az olaszokat segíti; az 1954-es döntőben Ling les címén, tévesen érvényteleníti Puskás egyenlítő gólját az NSZK ellen; 1962-ben csak Latisev nem látja, hogy Tichy szabadrúgása után a csehszlovákok gólvonala mögé vágódik a labda; 1978-ban Garrido elnézi, ahogyan az argentinok rojtosra rugdalják Törőcsiket, sőt a hajrában még őt és Nyilasit állítja ki; 1982-ben a belga kapus, Pfaff elüti a ziccerben kilépő Fazekast, de White megkegyelmez neki.
Rég volt, talán igaz se volt. Hisz abban az időben még a mi csapatunk is rendre feltűnt a vb-n, a focit is biztosan fakockával játszották. Azt gondolná az egyszeri ember, ilyen durva tévedés és orvosolatlan igazságtalanság manapság, a nanométer (a méter milliárdodrésze) és a dollármilliókat mozgató labdarúgás korszakában egészen elképzelhetetlen.
Aztán egy békés vasárnapon, a vb egyenes kieséses szakaszában előbb az angol Lampard nyilvánvaló gólját nézi el az uruguayi asszisztens és játékvezető, majd az argentin Tévez ordító lesről fejelhet a mexikóiak hálójába, akik hiába tiltakoznak a stadion kivetítőjén jól követhető ismétlés láttán az olasz partjelzőnél és bírónál, mindketten hajthatatlanok.
Megoldás lenne persze, ha a németek és az argentinok a középkezdés után saját hálójukig engednék az ellenfelet, vagy Rosetti játékvezető vonná vissza a gólt, hisz így csak magát tenné tönkre és nevetségessé, nem egy komplett csapat és több mint százmilliós, futballőrült nemzet álmait törné össze; de ilyen áldozatra a harmadik évezredben számítani merő ábránd, mert a fejlődés minden antik értéket relativizált, eltemetett.
A labdarúgás szabályrendszerét kivéve. Az ugyanis kikezdhetetlen. A nemzetközi szövetség, a FIFA illetékesei tegnap előbb kommentálni sem kívánták a két malőrt, majd a szóvivő kijelentette, hogy a vitatott argentin találat helyszíni visszajátszása volt az igazi hiba. Ez a szovjet kommunista párt 1986-os logikája, mely szerint nem az a baj, hogy felrobbant a csernobili atomerőmű, hanem hogy hírt adott róla a TASZSZ.
Elkerülendő a kapkodást, jövő tavasszal azért összeül majd nyolc tekintélyes bácsi az International Board, a sportág szabályalkotó testülete képviseletében, és talán szót ejtenek a videobíró bevezetésének lehetőségeiről is. Addig viszont – és jobb híján valószínűleg azután is – legalább olyan embereket kellene a pályára, az oldalvonal mellé és a FIFA elnöki székébe is delegálni, akiknek szemük és szívük is van a játékhoz.
És mindkettőt rendeltetésszerűen használják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.