Akár hatvannapos elzárással büntetnék a jövőben azokat, akik vétenek a szabálysértési törvény ellen, és a most érvényes jogszabállyal szemben a jövedelemmel nem rendelkező fiatalkorú elkövetők is rács mögé kerülhetnek – derül ki azokból a törvénymódosító javaslatokból, amelyeket a kormány tegnap nyújtott be az Országgyűlésnek. A Pintér Sándor belügyminiszter által jegyzett dokumentum kitér arra is, hogy az önkormányzatok az eddig 30 ezer forintos felső határ helyett 50 ezer forintban állapíthatnák meg a pénzbírság legmagasabb összegét.
A javaslatok között szerepel, hogy tettenérés esetén az elzárással is sújtható elkövetőket a gyorsított bírósági eljárás sikeres lefolytatása céljából őrizetbe vehetik, és a tettenérésnek számít az is, ha a rendőrség 48 órán belül elfogja a szökni próbáló elkövetőt. Változik a magánlaksértés megítélése, és azokat, akik másnak a lakásába vagy az ahhoz tartozó bekerített helyre az ott lakók akarata ellenére bemennek, a jövőben elzárással vagy 150 ezer forintos pénzbírsággal sújthatják. Hasonló összegű bírságot vagy elzárást javasol az előterjesztő a bíróság által feloszlatott társadalmi szervezet tevékenységében való részvételért, és így büntetés vár azokra is, akik a hatóságnál valótlanul tesznek bejelentést vészhelyzetről vagy rendzavarásról. A kormány szigorítja a húszezer forintot meg nem haladó lopás, sikkasztás, jogtalan elsajátítás, valamint az orgazdaság elkövetéséért járó büntetéseket, és elzárásra vagy százötvenezer forintos bírságra számíthatnak a műemlékek, muzeális tárgyak, közlekedési táblák, parkok, távközlési eszközök megrongálói is.
A miniszter hatáskörébe kerül a rendőrség, az Alkotmányvédelmi Hivatal és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat belső bűnmegelőzési ellenőrzése, a terrorfenyegetettséggel összefüggő információk elemzése, a jövőben a tárca vezetője gondoskodik a terrorcselekmények felszámolásáról, és az ilyen jellegű bűncselekmények felderítéséről.
Az előterjesztő szerint a jogszabályok módosítását az indokolja, hogy az egyes cselekmények nagyobb veszélyt jelentenek a társadalomra, és felderítetlenek maradnak a főként a kistelepüléseken előforduló tulajdon elleni szabálysértések. A hatékonyabb fellépést szolgálja, hogy a javaslat az elkövetővel szemben lehetővé teszi az elzárás kiszabását, a tetten ért szabálysértők őrizetbe vételének pedig önmagában is visszatartó ereje van – áll az Országgyűlés honlapján is olvasható indokolásban.

Így telt Gyárfás Tamás első napja a börtönben