Új, elővigyázatossági hitelmegállapodást kötne a kormány a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) – nyilatkozta az Fn.hu-nak Szapáry György. Orbán Viktor miniszterelnök főtanácsadója a portálnak adott interjújában elmondta: július elején jön Magyarországra egy IMF–EU-delegáció, hogy felülvizsgálja a jelenleg érvényben lévő hitelmegállapodást. – A terv az, hogy az október végén lejáró szerződést december végéig meghosszabbítjuk, és már arról is vannak elképzelések – tárgyalások viszont még nincsenek –, hogy 2011-re kötnénk egy elővigyázatossági hitelmegállapodást – közölte Szapáry. Megjegyezte, az államnak a jelenlegi keretből sincs szándéka több pénzt lehívni, a hosszabbítást azzal indokolta, hogy ne legyen két hónapos lyuk a mostani és a 2011-re kötendő elővigyázatossági megállapodás között. A jelenleg érvényben lévő 20 milliárd euróról szóló IMF-szerződést egyébként még a Gyurcsány-kormány kötötte 2008 novemberében, majd az eredeti tervek szerint idén márciusban lejáró megállapodást a Bajnai-kormány hosszabbította meg ez év októberéig.
Bár a megállapodás megkötésekor a szocialisták azt állították, nem lesz szüksége az IMF-pénzekre, a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány a készenléti hitelkeretből 14 milliárd eurót lehívott.
A Magyar Nemzeti Bank volt alelnöke, aki maga is dolgozott az IMF kötelékében, kifejtette: a kormánynak azért nem áll szándékában lehívni a 2011-re szóló új megállapodásban szereplő pénzeket, mert a magyar állam fizetőképes, de egy ilyen elővigyázatossági megállapodás erősítené a piacok bizalmát, ami megjelenhet alacsonyabb kockázati felárakban, azaz a magyar állam olcsóbban juthatna külföldi kölcsönhöz. – Csak akkor hívnánk le pénzt, ha valami olyasmi történne a nemzetközi piacokon, ami miatt a magyar állam nehezen tudna ott hitelhez jutni – tette hozzá. Egyes vélemények szerint a volt jegybanki alelnök bejelentése a forint erősödését idézheti elő.
A bankadóról a Szapáry György elmondta: nem kell attól tartani, hogy a pénzintézetek elhagyják az országot a megemelt teher miatt. A külföldi bankok a válság előtt hazánkban nagyon nyereségesek voltak az anyaországaikhoz képest, mert nálunk magasabbak a kamatmarzsok és a hitelek is jóval dinamikusabban növekedtek. – Ráadásul a magyar piac a jövőben is haszonnal kecsegtet – tette hozzá.
Az államháztartási hiány kapcsán Szapáry György megjegyezte: a gazdasági akciótervben bejelentett lépésekkel a hiány az eredetileg tervezett 3,8 százalékos szintre csökkenthető. A volt alelnök úgy véli, ha nem történne kiigazítás, akkor a hiány öt százalék körül lenne, mert a bevételek alacsonyabbak a tervezettnél, a kiadások pedig az előző kormány túlköltekezése miatt nagyobbak.

Rémisztő felvételen, ahogy egy kamion mindent letarol, majd felborul az M3-ason – videó