A jelenlegi közmunkaprogram csak a foglalkoztatási adatok kozmetikázására alkalmas, ezért az új kormány átdolgozza a rendszert – közölte lapunkkal Czomba Sándor. A foglalkoztatási államtitkár elmondta: dolgoznak a rövidesen a kormány elé kerülő javaslatokon. Az elképzelések egy tőről fakadnak: a legfőbb célkitűzés az, hogy a jelenleg kedvezményezett önkormányzatok helyett a piaci szférába, vagyis az elsődleges munkaerőpiacra tereljék vissza az embereket, míg a nagyszámú kétkezi munkást igénylő állami feladatoknál a helyi, regionális munkaszervezés kerülhet előtérbe. Ez utóbbira példaként az államtitkár az árvíz utáni helyreállítást, új védművek építését említette.
A mostani rendszer – mint mondta – finoman szólva nem hatékony. Az állam a közmunkaprogramban foglalkoztatottak bérének 95 százalékát fizeti, magyarán az önkormányzatok feladatkörébe tartozó fűnyírást, ároktakarítást lényegében a központi büdzsé állja, míg a ténylegesen értéknövelő, piaci foglalkoztatást ennek mindössze negyedével támogatja. – Tavaly az előirányzott 97 milliárd forint helyett 117 milliárd forint ment el közmunkára, míg az idei évre elkülönített 117 milliárdot 40 milliárddal kellene megfejelni év végéig, hogy kitartson a keret. A munkavégzők javarészt a munkanélküliek köréből kerülnek ki, státusuk pedig lényegében csak papíron változik, hiszen továbbra is az állam tartja el őket – húzta alá Czomba, hozzátéve: a héten ülnek tárgyalóasztalhoz a program nagyobb partnereivel, a MÁV-val, a Magyar Közút Nonprofit Zrt.-vel és az erdőgazdaságokkal, hogy mindenki számára elfogadható megoldást találjanak. Az államtitkár várakozásai szerint néhány intézkedés még a parlamenti nyári szünet előtt tető alá hozható.
Bár a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéseiből nem derül ki, a foglalkoztatási adatokat nagyban javítja a közmunkaprogram keretében dolgozók növekvő aránya, noha ők – mint arra az államtitkár is utalt – valójában a biztos állás nélkül lévők táborát kellene hogy gyarapítsák. A közmunkások száma áprilisban 92 ezerre rúgott az egy évvel korábbi 45 ezerrel szemben. A KSH egyébként a március–májusi időszakra vonatkozóan 11,4 százalékos munkanélküliségi rátáról és 55 százalékos foglalkoztatottságról számolt be tegnap. A 15–74 éves életkorú foglalkoztatottak létszáma 3,756 millió, a munkanélkülieké 483 ezer fő volt. A közmunkások nélkül a számok jóval cudarabb képet mutatnak: a munkanélküliségi ráta így 13,5 százalékon, a foglalkoztatási ráta pedig 53,7 százalékon áll, ami uniós öszszehasonlításban a legrosszabb.

Durva fertőzéseket hordozhatnak hordozhatnak a galambok