Válóper reformmal

Mi, magyarok gyakran halljuk, hogy „torzsalkodásaink” a szomszéd népekkel csak bosszantják Európát – miközben épp az unió szívében a mieinknél is komolyabb csörték zajlanak, s megszűnni készül egy száznyolcvan éves állam.

Osváth W. László
2010. 07. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államok nem örök életűek – kezdte válaszát februárban Bart de Wever, a minapi belgiumi választásokon győztes szeparatista párt, az Új Flamand Szövetség elnöke arra a kérdésünkre, amelyben Flandria esetleges függetlenségét firtattuk (Észak, dél. 2010. február 20.). A közelmúltból példaként hozta fel a Szovjetuniót, Csehszlovákiát és Jugoszláviát. S ha rajta múlik, nem is olyan sokára Belgium is beleillik majd ebbe a felsorolásba.
Belgiumban az államalkotó nemzetek tagjai már most igen kevés területen működnek együtt, és ezalól természetesen a választás sem kivétel. A meglehetősen bonyolult, kétkamarás választási rendszerben még az azonos politikai családhoz tartozó pártoknak is létezik flamand, illetve vallon változatuk, s vannak csak az egyik vagy másik országrészben induló formációk is. A flamandok flamand, a vallonok vallon pártokra szavaznak (kivéve a vegyes brüsszeli régiót, ahol a szavazópolgárok dönthetnek, milyen nyelvű alakulatot támogatnak), majd ezek összeülnek a közös parlamentben, hogy megpróbáljanak dűlőre jutni az ország ügyeit illetően. (Hogy ez mennyire nehezükre esik, bebizonyosodott 2007-ben, amikor – új rekordot beállítva – csak a kormányalakítás 194 napot vett igénybe.) Június 13-án történelmi eredmény született: a Belgium szétszakításáért küzdő N-VA, az Új Flamand Szövetség mind Flandriában, mind a szövetségi parlamentben a legnagyobb párt lett, megelőzve a vallon szocialistákat. Ha De Weverék szavazataihoz hozzászámoljuk a szintén szeparatista (egyúttal erősen idegenellenes) Flamand Érdek és a flamand politika nagy öregje, a holland Pim Fortuynt és Geert Wilderst példaképének tekintő Jean-Marie Dedecker által vezetett formáció eredményeit, kiderül, hogy ma már a flamand polgároknak csaknem fele az idén éppen 180 éves ország megszüntetésére voksol.
A függetlenségpártiak győzelme alááshatja a belga állam alapjait, hüledezik most az európai sajtó nagy része, nem véve tudomást arról, hogy ezek az alapok sohasem voltak különösebben stabilak, és a szakadáspártiak mostani győzelme csak egy folyamat újabb – bár kétségtelenül látványos – állomása. Olyan országról van szó, ahol a két egymás mellett élő nemzet tagjai talán még a magyarokat és a szlovákokat is lekörözik a másik iránti bizalmatlanságban. Olyan országról, ahol minden flamand betéve ismeri a „vallon elnyomásról” szóló hol valós, hol kicsit túlszínezett rémtörténeteket. Például Piet van Rossem nagyon is valóságos esetét: az ifjú flamand diák az első világháborúban, felbuzdulva I. Albert király kétségbeesett segélykiáltásán, és számos nemzettársához hasonlóan bízva abban, hogy részvételük a háborúban segítheti a „flamand ügyet”, például a genti egyetem holland nyelvűvé tételét, önként jelentkezett a hadseregbe. Aztán amikor a sorakozónál „présent” helyett anyanyelvén kiáltott „jelent”, azon nyomban letartóztatták. Se szeri, se száma a hasonló és ennél jóval súlyosabb eseteknek.
Érthető módon az együttélés haszonélvezői, a közös kasszából szociális rendszerük fenntartására milliárdokat kapó szegényebb vallonok nem az elszakadás hívei, magyarázza a már idézett De Wever (a politikus februárban hosszan válaszolt kérdéseimre, szavaiból most csak azokat a részeket idézem, amelyek korábbi cikkembe nem kerültek be, de most aktuálissá váltak a júniusi fejlemények miatt).
– A vallon nacionalizmus kifejezetten erős volt a második világháború utáni évtizedben, de aztán ezeket az áramlatokat magába olvasztotta a hatalmasra növő szocialista párt – fejtegette De Wever. – A vallonokkal pedig elhitették, hogy a jóléti állam megmaradásának egyetlen garanciája Belgium továbbélése. Ilyen módon a vallon nacionalizmus mára belga nacionalizmussá alakult. A flamand függetlenségi, de még a kevésbé direkt államreform-kezdeményezéseket is fenyegetésként élik meg. Ez aztán olyan pikáns helyzetekhoz vezet, mint hogy például az amúgy köztársaságpárti szocialisták Vallóniában elkötelezett királyságpártiak, mert úgy vélik, ezzel is a status quo fennmaradását segíthetik elő.
Ugyanakkor, vélte a pártelnök, az ország déli részében is megjelentek az ezzel ellentétes vélemények. A francia nyelvű közgazdászok legutóbbi kongresszusának résztvevői például, szembemenve az összes jelentős politikai párt véleményével, nyíltan kiálltak a gyakorlatilag a szakadás előszobájának tekinthető, az országot első lépésben konföderációvá alakító államreform mellett.
– A flamand mozgalom mindig is igyekezett kapcsolatot teremteni a vallonokkal – így De Wever. – A flamand nacionalisták nem ellenségként tekintenek a vallonokra, ellenkezőleg. A mi ellenségünk nem Vallónia, hanem a mindent megbénító Belgium. És ez a vallonokra is igaz. A déli országrészben nagyon is időszerű változásokra nem kerülhet sor addig, amíg a vallonok mást sem tesznek, mint a belga szociális hálóba kapaszkodva próbálnak túlélni.
Logikus beszéd, amelyre az elkövetkező napokban is szüksége lesz az Új Flamand Szövetség vezetőjének, hiszen eltökélt szándéka, hogy gyors és hatékony tárgyalásokon egyezik meg a leendő miniszterelnökkel, a vallon szocialista Elio di Rupóval a lehetséges kormányalakításról. Ez, bár a két formáció lényegében mindenben mást gondol a világról és Belgiumról, nem lehetetlen, főként, ha ki tudnak találni valamit a legneuralgikusabb pont, a brüsszeli régió kezelésére. A „flamand tengerben” fekvő főváros és környéke mára jórészt elfranciásodott, egy esetleges szétválás utáni hovatartozása egyelőre megoldhatatlannak tűnő kérdés. Ám az már körvonalazódik, hogy mi lesz a vallonokkal: egy francia felmérés szerint a déli szomszédok kétharmada szívesen adoptálná a javarészt egyébként is francia nyelvű „rokonokat” – a határvidéken még többen, 75 százaléknyian pártolják az egyesülést.
A lehetetlen a szemünk láttára válik valósággá. Néhány éve, évtizede még csak a legelvakultabb nacionalista „belgák” hittek abban, hogy Belgium szétesik – ma pedig egyre inkább az ellenkezője tűnik elképzelhetetlennek. Közben a szomszédos Hollandiában is hajmeresztő dolgok történnek: az iszlámellenes, a mérvadó európai sajtó által máig a „szélsőjobboldali” jelzővel elintézett Geert Wilders-féle Szabadságpárt kis híján megháromszorozta képviselői számát, s a harmadik legnagyobb parlamenti erővé vált. A „régi világ” értetlenül áll az események előtt. Daniel Cohn-Bendit ex-diákforradalmár így nyilatkozott a mostani európai választássorozat után: „A belgiumi, hollandiai (és magyarországi) választási eredmények a társadalom félelmeit tükrözik vissza.”
A választók, véli az európai zöldek képviselője, önnön identitásuk hangsúlyozásával védekeznek a globalizáció kihívásai ellen. A kissé lejárt szavatosságúnak tűnő magyarázattal szemben talán egészen másról van szó. Arról, hogy bizonyos értelemben még csak most ért véget a második világháború. Most jutottunk el oda, hogy a nacionalizmus szó visszakapja eredeti jelentését, és nem automatikusan sovinizmus értendő rajta. Arról, hogy lassan kritikus tömeggé duzzad a Cohn-Bendit fémjelezte felfogásban vállalhatatlan gondolatokat vallók száma, akiket már lehetetlen elintézni egyetlen röpke fasisztázással.
– Vegye tudomásul mindenki, hogy ezek után megkerülhetetlenek vagyunk! – ujjongott a hollandiai választások után a voksolás legnagyobb nyertese, Geert Wilders. S hasonlót élhetnek át a flamand önállóság hívei is: hatalmas győzelmük azt is jelzi, hogy a második világháborúban szükségszerűen kompromittálódott, a nácikkal együttműködő flamand függetlenségi mozgalom ismét tiszta lappal szállhat harcba eszményei megvalósításáért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.