Vihar után a stabilitás csendes unalma

Stier Gábor
2010. 07. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csendes a Majdan. Olyan, mint a világ legtöbb nagyvárosának központja. Az elmúlt években politikusok szónoklataitól, tüntetők tiltakozásától hangos téren fiatalok sütkéreznek a napsütésben. Immár a korábban megszokott sörösüveg nélkül, mert újabb lépést téve az európai normák bevezetése felé, megtiltották a közterületeken az alkoholfogyasztást. Ukrajna fellélegzett. Megelégelve a politikai csatározásokat, normális életet él.
– Végre elhallgattak! – bök a rada épülete felé a taxis, és mielőtt a demokráciát kérném rajta számon, megjegyzi, hogy ő öt éve ott volt a Majdanon, de elege lett mindenből. – Csak annyit szeretnék, hogy hagyjanak nyugodtan élni!
Inkább a csend, a nyugalom jellemzi manapság a nemegyszer verekedésektől hangos parlamentet is. Viktor Janukovics év eleji elnökké választása után a törvényhozásban is stabil és kényelmes többséget teremtett a Régiók Pártja. A tapasztalt Mikola Azarov vezette kormány immár nemcsak a kommunistákkal és Litvin Blokkjával kiegészült hármas koalícióra, hanem az egyre nagyobb számban átálló képviselőkre is támaszkodhat. Egy jogszabályváltozás következtében már nemcsak a frakciók dönthetnek arról, hogy kit támogatnak, hanem a honatyák is. Így Azarov kabinetje egyáltalán nem szorul a narancsos erők támogatására, s nem keveredik a kompromisszumok hálójába sem. Megoldja a többséget egyes képviselők átcsábításával.
– Hatalmas, sokak által elképzelhetetlen összegek forognak – meséli egy neve elhallgatását kérő honatya Julija Timosenko Blokkjából, aki maradt, mert egzisztenciálisan nem függ a politikától. – Sokak számára a felajánlott pénz egy életre megoldja a gondokat, míg mások saját üzleti tevékenységük biztonsága érdekében eleve keresik a hatalom közelségét – magyarázza a helyzetet.
A politikai paletta egyre kevésbé sokszínű. Janukovicsék népszerűsége 50 százalék feletti. Ha most tartanák az elnökválasztást, egy friss felmérés szerint a második helyen az azóta a gazdasági ügyekért felelős miniszterelnök-helyettessé avanzsált Szerhij Tihipko kapná a második legtöbb szavazatot 14 százalékkal, míg Julija Timosenkónak és a pártjának támogatottsága 9-11 százalékos. Az ellenzékre most rossz idők járnak. Bázisuk Nyugat-Ukrajna három megyéjére szűkült, s e régión kívül a helyi elit is mindenütt szép lassan átsorol Janukovicsék mögé.
Helyezkednek a médiaoligarchák is, így még a narancsosok legfőbb szócsövének számító tévéadó, az Ötös Csatorna is hangfogót tett fel, nehogy veszélyeztesse tulajdonosa üzleti érdekeit. Jellemző az ukrán viszonyokra, hogy Juscsenko gyerekeinek keresztapja, a narancsos forradalom egyik szponzora, a csokoládékirálynak nevezett Petro Porosenko az elmúlt hónapokban mindent megtett annak érdekében, hogy a külügyminiszteri székben maradhasson. Ez ugyan nem sikerült, de most nem olyan a helyzet, hogy megsértődhessen. Az ellenzék ritkuló sajtószerepléseit sokan a sajtószabadság elleni támadásként érzik, ám médiaszakértők szerint annak ellenére, hogy a hatalom sem mindig képes az önkorlátozásra, alapvetően üzleti érdekű helyezkedésről, öncenzúráról van szó. A változások fényében az is jól látszik, hogy a korábbi sokszínű sajtópaletta is alapvetően a hatalmi megosztottsággal, az egyes táborokon belül is létező törésvonalakkal volt magyarázható. A legfőbb hatalmi szervek most hosszú idő után először összpontosulnak egy kézben, s ez a helyzet kihat a médiára is. Az ukránok többsége azonban az elmúlt évek fárasztó politikai bizonytalansága után pozitívan éli meg a mai „unalmas” egysíkúságot. A többség számára ez természetesen egyáltalán nem valamiféle politikai elkötelezettséget jelent, egyszerűen csak értékeli a stabilitást és a nyugalmat. Ez teremti ugyanis meg a lehetőségét annak, hogy Ukrajna helyreállítsa megroggyant imázsát, s ami ennek előfeltétele, kilábaljon a válságból.
– Valami elkezdődött! – hangzik a taxisunk helyzetértékelése.
Valóban úgy tűnik, hogy az új hatalom megpróbál élni a lehetőségekkel. Nem is tehet mást, hiszen a lakosság a stabilitás alatt nem csupán a politikait, hanem a gazdaságit is érti, s életkörülményeinek javulását várja. Míg a gazdaság tavaly 15 százalékot szűkült, az ipari termelés 29,9 százalékkal esett vissza, a hrivnya mintegy 60 százalékot veszített értékéből, s megnőtt a munkanélküliség, addig az idei év első hónapjaiban már megindult a növekedés. A hatalom erősen érdekelt abban, hogy gyors eredményeket produkáljon. Az őszi helyhatósági választásokon ugyanis tovább menetelne, ezzel előkészítendő a teljes hatalomátvételt a 2012-ben esedékes parlamenti választásokon. Ez persze korántsem lesz egyszerű.
Komoly kérdés az is, hogy a pénzügyi szektor stabilizálása, a termelés élénkítése és a szociális elvárások teljesítése megoldható-e külső források nélkül? A kormány újabb, 20 milliárd dolláros hitelről tárgyal az IMF-fel, s ígért 4 milliárdot Moszkva is. A kölcsönök azonban legfeljebb a tűzoltáshoz elegendők, a valódi változásokhoz strukturális reformokra van szükség. Ezek finanszírozásával nem lenne gond, ha mozgósítani lehetne a legalább 40 milliárd dollárnyira becsült hazai tőkét. A kijevi utcákon futó Mercedes 600-asokat, Bentley-ket és Maseratikat látva az ukrán belső potenciál kapcsán nem lehet kétségünk. Az viszont már erősen kérdéses, hogy ez mennyire vonható be a nagy átalakításba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.