Itt a beismerő vallomás, tudjuk, kik akarták levágni a németeket az olcsó energiáról

Brüsszel Ukrajnával karöltve továbbra is azon mesterkedik, hogy elvágja egész Európát az olcsó energiától. Ezt a korrupciós gyógyszerbotrányba keveredett, bíróság által is elítélt bizottsági elnök maga vallotta be.

2025. 05. 19. 14:23
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pénteken Tiranában, az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján jelentette be a tervezett intézkedéseket  – írja a Politico brüsszeli hírportál. Mint arról beszámoltunk, Von der Leyent épp a napokban marasztalta el az Európai Unió Bírósága, amiért az Európai Bizottság nem volt hajlandó kiadni a 35 milliárd eurós Pfizer-megállapodás alapjául szolgáló sms-eket. 

Ukrajna nyomására hozna újabb szankciókat Brüsszel az energetikai szektor ellen (Illusztráció, forrás: Pixabay)
Ukrajna nyomására hozna újabb szankciókat Brüsszel az energetikai szektor ellen. Illusztráció (Forrás: Pixabay)

Békét akarunk, és ehhez nyomást kell gyakorolnunk

– hangsúlyozta Von der Leyen, aki szerint az új szankciós csomag az Északi Áramlat gázvezetékeket, az orosz bankszektort és az orosz úgynevezett „árnyékflottát” célozná, amellyel az oroszok a jelenlegi szankciókat kerülik meg. Az Európai Bizottság elnöke azt is kilátásba helyezte, hogy csökkentenék az orosz kőolaj árplafonját, ez azonban a G7 országainak közös döntése.

Az energetikai és banki szektorok elleni szankciók „valódi hatást” gyakorolnának a Kremlre, de bevezetésük nem lesz egyszerű Magyarország ellenállása miatt – nyilatkozta egy névtelenséget kérő uniós diplomata a Politicónak.

Arra a kérdésre, hogy vajon az amerikaiak mit szólnak majd az újabb szankciós tervhez, Von der Leyen elmondta, hogy szoros kapcsolatban áll Lindsey Graham amerikai republikánus szenátorral.

Nagyon hasonlóan gondolkodunk arról, hogy mely területeken kell szankciókat alkalmazni

– tette hozzá Von der Leyen.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy Brüsszel elképzelésével valóban egyetért az amerikai vezetés. Donald Trump amerikai elnök csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy nem lesz előrelépés az ukrajnai béke ügyében, amíg személyesen nem találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

Mark Rutte NATO-főtitkár hibának nevezte Putyin döntését, hogy nem ment el a múlt heti isztambuli orosz–ukrán találkozóra, míg Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselője szerint az orosz vezető „játékokat űz”. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök erős reakciót sürgetett, beleértve az orosz energiaszektor és bankok elleni szankciókat, amit Brüsszel most úgy tűnik, valóra is akar váltani.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.