VOLT: igazi mélymerülés nagy meglepetésekkel

Az utóbbi idők legforróbb VOLT fesztiválján a hét végén minden együtt állt a kiadós kulturális mélymerüléshez. Ha már a nyár is a szervezők mellé pártolt, át is ugrották a lécet. Csúcstechnika és világsztárok a Lövérek tövében, Billy Idoltól a bécsi lounge császárain át a The Prodigyig és a Massive Attackig. Gólörömökkel spékelt VOLT-portya, véglettől végletig.

Klementisz Réka
2010. 07. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ákos áthangszerelt Lady Gaga-slágert dönget, a Csík zenekarból VOLT-nagyszínpados sztár lett, Billy Idolban ötvenen túl is több a töltés, mint egy magasfeszültségű trafóállomásban, a The Prodigy – ha csúcstechnikába csomagolják – keményebben szól, mint a kilencvenes évek végén, a Kispál és a Borz pedig „iszonyú tapasztaltan” búcsúzik, amit persze mindenki ért, csak nem akar elhinni. Ha csak a koncerteket nézzük, a tizennyolcadik VOLT fesztivál legalább annyi meglepetést tartogatott, mint a párhuzamosan minden sarokban lesett vb-negyeddöntők.
A VOLT persze messze többről szól a program példás végigfogyasztásánál. Szólt például idén a fociról, a napi betevő gólörömről olyannyira, hogy a legtöbben a fesztivál vb-kivetítője előtt sörözgetve töltötték el a féléber matinéidőt. Ákos pénteki fellépése alatt gólt lőtt Ghána, mégpedig az erősen áthangszerelt Végre első akkordjára. Ha egyeztettek volna valami telepatikus támogatást a ráadásra is, talán másképp alakul minden.
Szólt a tizennyolcadik VOLT a szaharai hőségről, az errefelé szokatlan kánikulai porról, egy határozott gombnyomásról (fesztiválüzemmód: on), és a megúszhatatlan múltba révedésről, már annak, aki még emlékszik, miből is lett Magyarország legnépszerűbb vidéki rendezvényévé a VOLT, ahová a sztárok nem csak visszajárnak, újabban fát is ültetnek Sopron belvárosában.
Mert ez itt nem Amerika, nem betonozunk csillagokat a járdába, ültetünk. A VOLT továbbgondolásával született Sopron, a csillagok városa programban a bécsi lounge két sztárja, Peter Kruder és Richard Dorfmeister már elültette a magáét a Deák téren, ott díszeleg mellettük az Omegáé, Billy Idolé, a francia Air duóé és a többieké.
Erről is szól a VOLT. Több tízezer fesztiválozó félrevonult önfeledtségéről, a város és a voltosok egymás mellett éléséről, befogadásról, nyitottságról, ültetésről, útkeresésről – egy patinás cívisváros új arcáról. Arról, hogy miközben odafent, a festői Lövérek tövében több tízezer kamasz tombol, akiknek Sopront a VOLT fesztivál helyezte el a térképen, a belvárosi hétköznapok zavartalanul, hivalkodás nélkül csordogálnak a megszokott mederben.
Nézem a parkokban, tereken tanyázó fesztiválozókat, a helyi buszok között illedelmesen elaraszolgató fesztiváljáratot, egy gyönyörű matuzsálem Ikarusz 55-öt, s ha ehhez hozzáteszem, hogy Sopronban a taxistól a boltoson át a járókelőkig mindenki kedves és készséges, világossá válik, a VOLT némi kezdeti döccenők után mivel nyerte meg a helyieket.
Két soproni ötletember, Lobenwein Norbert és Fülöp Zoltán az első perctől a hely szellemével együtt élni képes, soproni ízű fesztiválban gondolkodott, semmiképp sem egy második Szigetben. Létrehoztak egy apropót, amikor Sopron kigombolkozhat a hétköznapiságból, magára nyithatja a világot, s ebből még hasznot is élvez.
A VOLT szívcsakrája nem véletlenül a környék legjobb borászait felvonultató poncichter udvar, otthonosan mozog itt mindenki, nem csak a soproniak. Bőven akadnak családosok, akiknek az Alma zenekar, vagy Szalóki Ági matinékoncertje a kötelező program, alig egy fröccsnyi járásra pedig már egy másik világban kavarognak az ismerős idegenek. Fényágyúk, csúcstechnika, világsztárok, effektek.
Akadt a VOLT fellépői közül, aki csak egy bizonyos típusú limuzinban, rendőri felvezetéssel volt hajlandó a bécsi reptérről Sopronig utazni, más beérte néhány üveg ásványvízzel. A The Prodigy alatt majdnem szétrobbant a nagyszínpad, a Massive Attack a régi katarzist hozta az új, Heligoland című anyaggal is, Billy Idol pedig bebetonozta magát a rockbálvány státusba. Vagy jobb a szemránckréme, mint Iggy Popnak, vagy más jellegű italokat fogyasztottak a nyolcvanas években, Billy mindenesetre nem öregszik, bőven túl az ötvenen sem.
– Haver, a múlt héten csak miattad mentem el Woodstockba, erre most, a boltba menet beléd botlok az utcámban! – ezt a berlini esetet már Ben Stanford, alias Dub FX, ausztrál utcazenész-forradalmár mesélte el szombat éjjeli eksztatikus VOLT-fellépése előtt egy interjúban. Az új generáció mögött nem liheg sem menedzser, sem kiadó – elég nekik a világháló. Dub FX-ből egy loopgyártó pedálsor és a YouTube csinált sztárt. Ha nincs meg benne a virtuállal felerősített zsenialitás, maradt volna egyszerű világutazó csodabogár. A VOLT a nagy nevek mellett róla, róluk is szólt. Azokról, akik konokul építik a függetlenség toposzát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.