Vuvuzela igen, vallási kifejezések nem

Olvasónktól
2010. 07. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megteremtette a labdarúgó-világbajnokság kísérő szenzációját az olcsó, kínai, műanyag tömegcikk, a vuvuzela alakjában. Egy évtizede kezdett terjedni, s korábbi átmeneti betiltása után mostanra újból engedélyezték. Hangereje olyan nagy, hogy halláskárosodást is okozhat, de idegesítő és idegrendszerre káros hatása is bizonyított ennek a folyamatos zümmögő kórusnak, darázszsongásnak. De ami teljesen nyilvánvaló: az artikulálatlan hang határtalanul zavarja az érintettek teljes körét: a játékosokat, a játékvezetőket, riportereket, a helyszíni nézőket, s végül a rádión, televízión keresztül szurkolók sok száz millióját, hiszen hangtechnikailag is kiszűrhetetlenül ömlik szerte a világban. Sőt még tettlegesség elkövetésére is alkalmas: verekedésre a lelátókon, s bedobálva a küzdőtérre. (Várható, hogy ez az őrület a hazai pályákon is megakadályozhatatlanul el fog terjedni.)
A FIFA mindezek ellenére hajthatatlan: nem fogadja el ennek a végtelenül primitív hangszernek a kitiltását a mérkőzésekről. Ellenvetése: ez nemzeti hangszernek minősül Dél-Afrikában, s ezért hagyományuk szerint ünnepelnek. Ám ugyanez a sportvonalon mindenható szövetség hozott egy másik meglepő határozatot is, ami éppenhogy kitiltásra (azaz kirekesztésre) vonatkozik: a vallással, a játékosok hitbeli meggyőződésével és ezt kifejező gyakorlatával összefüggő megnyilvánulásokat tiltotta be. Ezek alapján a sportpályákon már nem alkalmazhatók az eddig megszokott szép gesztusok: a játékosok nem térdelhetnek le, nyakukba viselt érmüket nem csókolhatják meg, összetett kézzel az ég felé nem fohászkodhatnak, keresztet sem vethetnek – mintha csak ateistának (!) minősítették volna az egész világot. Márpedig ezzel alapvetően korlátozzák a vallásukat tisztelő, a vallásos hagyományokat még ilyen formán megélő keresztény és muzulmán játékosok szabadságjogokba tartozó viselkedését. Annak ellenére meghozták ezt a rendelkezést, hogy e tettek látványa semmiképpen sem okoz idegrendszeri zavarokat, érzékszervi károsodásokat – hacsak nem egyes intoleráns nézői körökben, el nem viselve az ilyen „másságot”…
Még a mai magyar vonatkozásokra is utalva, amikor tiltják, megtorolják határon innen és túl, sportpályákon is bizonyos fajta zászlók használatát, teljessé válik a körkép (és a szomorú kórkép): a világban mit szabad és mit nem.

Farkas Zsolt
Budapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.