Zuhany

A rettegett jamaicai kábítószerbárót jó időre kivonták a forgalomból: hazájából a múlt héten adták ki az Egyesült Államoknak, azóta meg is jelent New York-i bírája előtt. Vajon mi az oka annak, hogy a közép-amerikai államokat és a karib szigetek világát ennyire eluralja a drogkereskedelem?

Pósa Tibor
2010. 07. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pap jelenlétében adta fel magát a múlt kedden egy kingstoni katonai ellenőrző pontnál Christopher Dudus Coke a jamaicai hatóságoknak. A kormány közleményében ugyan az állt, hogy elfogták a május vége óta keresett gengszterfőnököt. Ám valószínű, hogy hosszas tárgyalás után a bűnöző döntött úgy: nincs tovább, ha életben akar maradni, kellő biztosítással vállalnia kell az önfeladást.
Dudus így inkább elfogadta, hogy Jamaica kiadja az Egyesült Államoknak, ahol kábítószer- és fegyverkereskedelemmel vádolják. A vádak között nem is szerepelt az a legkevesebb ezer, más bűnügyi szakértők szerint 1500 gyilkosság, amelyeket jamaicai kábítószerdílerek követtek el az utóbbi másfél évtizedben amerikai földön. Egyértelmű, hogy a főnökök főnökének, akit közvetlen munkatársai csak „elnök úrnak” szólítanak, tudnia kellett, mi folyik Amerikában.
A megfigyelők szerint, ha a jamaicai kábítószerfőnök mindenben elismeri bűnösségét, abban bízhat, hogy életfogytiglani büntetést kap. De legalább él a 42 éves drogbáró biztos cellájában, és bizakodhat egy valamikori kedvező fordulatban.
Hogyan jutott ekkora hatalomhoz Dudus a majd hárommilliós Jamaicán? Örökölte. Egyrészt képletesen, másrészt a maga tárgyi valóságában. Az ország függetlenné válása (1962) óta mindig megvolt a kapcsolat a bűnözés és a politikai rendszer között. Szemre léteznek a demokrácia kellékei: működik a parlament, tevékenykednek a pártok, a sajtó többnyire szabad. Ám egyetlen dolog hibádzik, s ez a választások tisztasága.
Egyes vélemények szerint maguk a politikai pártok hozták létre a tömörülésekhez köthető bűnbandákat. Egyrészt pénzbegyűjtői feladatokkal, másrészt pedig a tömegek irányítására. Ezek biztosították – ha kellett, erőszakkal vagy korrupcióval –, hogy a területükön szinte mindenki azonosan szavazott. Így alakultak ki a különböző területek, amelyek „szigorúan elkötelezettek” a Munkáspárt vagy a Nemzeti Néppárt iránt.
Ám a két nagy párt elveszítette az ellenőrzést a „szörnyek” felett. A bandafőnökök nem végrehajtók, hanem parancsolók lettek, egyenrangúak lettek a politikusokkal. „Ha kell a szavazat, akkor elintézel nekem ezt-azt, eltekintesz a büntetéstől” – mondhatják a gangvezérek.
A nyolcvanas évekre már ez a rendszer jellemezte Jamaicát. Lester Lloyd Coke, Dudus apja uralta a főváros központjától távol eső Tivoli Gardens kerületét. A jamaicai politika nagy öregje, a fehér bőrű munkáspárti vezető, Edward Seaga volt Tivoli Gardens képviselője 2005-ig, amikor utódjára, a jelenleg is hatalmon lévő kormányfőre, Bruce Goldingra hagyta választókerületét.
Hasonló vádakkal kérte az Egyesült Államok Lester Coke kiadatását a kilencvenes évek elején, mint amilyeneket fia ellen hoztak fel a közelmúltban. Az ő példájából okult Dudus. Az apa 1992-ben bevonult a kingstoni börtönbe, ahonnan csak koporsóban távozhatott. Túl sokat tudott, mint manapság a fia. A hivatalosan börtöntűzben elhunyt kábítószer-kereskedő temetésén megjelent maga Edward Seaga, mintegy az esemény politikai súlyát növelendő. Aki esetleg kételkedett a bűnözés és a politika jamaicai kapcsolatában, ekkor megbizonyosodhatott felőle.
A fiatal Dudus apja örökébe lépett: a Shower Posse névre keresztelt bűnbandával – amelynek átvitt jelentése „golyózuhany” – uralta nemcsak a városrészt, hanem külföldön is aktívan tevékenykedett. Mindenütt vannak „vállalkozásai”, ahol nagyobb jamaicai közösség él: az Egyesült Államokban, Kanadában, Nagy-Britanniában. Ezeken a helyeken ugyanúgy intézték az ügyeiket a jamaicaiak, mint otthon: előbb tüzet nyitottak, csak utána kérdeztek. Kingston egyébként a világ egyik legveszélyesebb városa, az országban évi kétezer körül van a gyilkosságok száma.
A korábban rasztafrizurás, szakállas Christopher Coke politikai kapcsolatait kamatoztatva „üzletemberré” avanzsált. Építési cégét a jamaicai versenytárgyalásokon valahogy mindig előnyben részesítették. Dollármilliókat hoztak neki ezek a megrendelések, jó pár éve már más nevén fut vállalkozása. Dudus visszahúzódva élt, különösen azóta, amióta testvéreit meggyilkolták. Alig mutatkozott nyilvános helyeken.
Más maffiafőnökök kegyetlenségükkel bizonyos tiszteletet tudnak kicsikarni, ám valódi népszerűségben a nyomába sem érnek Dudusnak. Májusban, amikor a jamaicai kormányfő aláírta az amerikai kiadatási kérelmet, ez a hír annyira felkorbácsolta az érzelmeket, hogy ezrek mentek tüntetni Kingstonban ilyen feliratú táblákkal: „Krisztus meghalt értünk, mi is meghalunk Dudusért!” Ő a jótevőjük, mi lesz, ha őt is elveszik tőlük? – foglalta össze az emberek véleményét a BBC brit tévétársaság.
Tivoli Gardensben, ebben a kingstoni nyomornegyedben az állam egyszerűen nem létezik. Hát a bandafőnök létrehozta a saját államát, a Duduslandet. A nem különösebben művelt Christopher tanítókat hozatott, feltöltötte az iskolákat nevelőkkel, elvárta, hogy a diákok tanuljanak. „Ösztöndíjakat” alapított, pénzösszegekkel támogatta a jó eszű tanulókat.
A kerületében előírta, hogy este nyolc óra után kiskorúak nem tartózkodhatnak az utcán, különben szüleik büntetésre számíthatnak. Tíz óra után tilos volt a másokat zavaró dajdajozás. Ám a mulatságnak is megvolt az ideje: az egyik társasága minden évben megrendezte a sziget legnagyobb reggae-fesztiválját. Ha valamelyik országos hírű sztár meghívást kapott rá, visszautasíthatatlannak tartotta a részvételt.
Volt elég embere, aki felügyelje az általa hozott rendszabályokat. Azokban a május végi napokban, amikor a jamaicai hadsereg egyharmada, csaknem ezer katona kereste Dudust, mintegy 400 fegyveres védte a főnököt. Ennyit a belbiztonságról, nem is fogták el akkor. Napi zsoldjuk 50 eurónak megfelelő összeg volt, ami Jamaicán kisebb vagyonnak számít – számolt be róla a Le Figaro francia napilap. Az összecsapásokban, amelyek belháborúra emlékeztettek, több mint hetvenen haltak meg.
A Dudus-állam munkalehetőséget is biztosított: egyrészt az építkezéseken, másrészt kis ráhatással elérte, hogy a pártirodákon adminisztrációs tevékenységet végzők is az ő kerületéből kerüljenek ki. Sőt ha valakin nem tudott segíteni állással, az mindig számíthatott egy kis pénzre, amelyből kihúzhatja pár napig. Arrafelé ez a szociális segély. Elég egy kis törődés, és az emberek hálásak lesznek.
Közép-Amerika és a karib térség lassacskán átveszi azt a szerepet a kábítószer-termelésben és -csempészésben, amely korábban Kolumbiáé volt. Mexikó, Honduras, Guatemala, Salvador – mind új termelő-elosztó központtá válik a karib szigetekkel kiegészülve. Ezekben az országokban alig működik az állam, a gyors meggazdagodás vágya viszont hihetetlen erőszakkal párosul. Hát persze hogy jönnek új Dudusok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.