Akinek kevés a havi kétmillió

2010. 08. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különös, de amióta a forint árfolyama konszolidálódik, a jegybank sovány kétmillió forintos fizetésre, szinte éhkoppra ítélt elnöke nemigen hallatja hangját. Előtte bezzeg szinte naponta volt valami vele kapcsolatos hír, megszólalás, amelyeknek közös nevezője Simor András fizetéscsökkentése és az ő ez ellen vívott szabadságharca volt. Pedig most tényleg megszólalhatna. A régebbi híradásokat böngészve kiderül: rásegítés nélkül utoljára tavaly év elején állt hasonlóan nemzeti valutánk. Igaz, a Bajnai-kabinet alatt vérrel-verítékkel, forintvásárlással, egyebekkel összedrótozták, majd felpumpálták a forintot, ám ez afféle monetáris szteroidokkal történt. Ma viszont vegytisztán a piac és az országvezetés iránti bizalom határozza meg a forint állását. Nem árt azt is felidézni az annalesekből, hogy elemzők már akkor is kárhoztatták a jegybanki elnököt, aki azt állította, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs célja gyengébb forintkurzus mellett is teljesülhet. Ezzel eleven forintgyengítő tényezővé lépett elő. Emlékezhetünk, utána nemzeti pénznemünk villámgyorsan legyengült Gyurcsányék és a főbankár áldásos teammunkájának köszönhetően, s márciusra megpaskolta a 317-et. Simornak akkor sem volt mondanivalója.
A szófukar elnök mostanában is mély hallgatásba burkolózik. Holott nem kell hozzá közgazdasági diploma, hogy nyilvánvaló legyen: az MNB elnöke minden nyugtató szava jótékonyan hat a befektetőkre, piacokra. Mondhatják: nem evett bolondgombát. Miért támogatná a kormányt, amikor valóságos koplalóművészt akarnak belőle faragni? Negyedére redukálták a fizetését, immár kevesebbet keres, mint az Európai Központi Bank első embere. Jogtiprás ez, egyesek gyűjtést akarnak indítani Simor szociális felkarolására. Azért kellene segítenie a kabinetet, mert ezt írja elő számára a törvény. A jegybanknak az árstabilitás fenntartásának veszélyeztetése nélkül, a rendelkezésre álló monetáris politikai eszközökkel támogatnia kell a kormány gazdaságpolitikáját. Úgyhogy nincs apelláta, az offshore-os elnöknek is a kabinet mellé kell állnia, különben de jure is alkalmatlanná válik magas posztjára. Neki kötelessége lenne a kormányzati szempontok figyelembevétele. Ha erre azt mondaná, ő csak lelkiismereti okokból ment szembe a polgári kormánynyal, s mondott olyasmiket, hogy kellene a megállapodás az IMF-fel, most már ezeket az óvó aggályokat is félreteheti. Az államkötvényeket többszörösen túljegyzik, viszik, mint a cukrot, a forint inkább erősödik, az infláció csökken. Az OTP szakértőinek számításai szerint az ország finanszírozása az IMF–EU-hitelcsomag eddig fel nem vett része nélkül is biztosított 2011 végéig. Egyre-másra kapjuk az elismerést olyan helyekről a világban, ahonnan álmunkban sem számítottunk rá. Mi kell még, hogy Simor betartsa a törvényt, s a kabinet közérdekű elképzeléseit támogassa?
A The Guardian szerint a válság alatt az alapkamatot túl magasan tartotta, s azóta is ezt erőlteti. A mesterségesen magasított kamatszint viszont hátráltatja a gazdasági kibontakozást – bárki beláthatja. Akár még az MNB vezetője is. Vagy úgy véli a ciprusi offshore cégek nagy barátja és tegnapi működtetője, hogy utolsó szoci pártmohikánként a végsőkig ki kell tartania? Inkább szájzárat kap, minthogy segítse a gazdasági talpraállást? Úgy tűnik: ő a jegybanki függetlenség helyett a tétlenséget és tehetetlenséget szeretné jogszabályba foglaltatni. Simor úgy véli, havi kétmillió forint fixszel az ember már nem olyan könnyen viccel. Nemrég azt mondta egy könyvbemutatón: „Rosszul élünk – mondjuk nem én”. Kerekedett is belőle derültség. Jó lenne, ha értett volna belőle.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.