Amerikai hátraarc Irakban

Helyi idő szerint tegnap reggel az utolsó, mintegy ötezer fős amerikai harcoló alakulat is elhagyta Irakot. A Kuvait irányába távozó 4. Stryker dandár nemcsak egy több mint hét éves háborút hagyott maga mögött, hanem a kérdést, a jelenleg 52 ezer kiképzővel a háta mögött az iraki hadsereg képes lesz-e átvenni a biztonsági feladatokat.

Hírösszefoglaló
2010. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Véget ért helyi idő szerint tegnap hajnalban az amerikai hadsereg iraki inváziója, az utolsó gépesített könnyűlövész dandár ötezer katonája Kuvait irányába távozott. A hivatalos átadás-átvételre azonban még augusztus 31-ig várni kell, a biztonsági, harcászati feladatok ekkor kerülnek teljes mértékben iraki irányítás alá. Szeptember 1-jén átadja mandátumát Raymond Odierno tábornok is, helyét Lloyd Austin tábornok veszi át, ezzel befejeződik az Iraki Szabadság hadművelet és kezdetét veszi az Új Hajnal művelet. Az amerikai Fox News hírtelevízió adatai szerint így Irakban összesen 52 ezer katona maradt, ám ezen egységek csak a helyi hadsereg és rendőri erők kiképzésében, felkészítésében segítenek.
Barack Obama elnök hivatalba lépésekor, 2009 januárjában még 140 ezer volt a közép-keleti országba vezényelt amerikai erők létszáma. Az MTI által is idézett Pentagon két nappal ezelőtti közleménye szerint az iraki invázió kezdete, vagyis 2003 márciusa óta az amerikai csapatok 4419 katonája vesztette életét. Obama még elnökjelöltként megígérte az iraki háború felelősségteljes befejezését. Államfőként többször is megerősítette ígéretét, hogy 2012. január 1-jéig az utolsó amerikai katona is elhagyja Irakot. (A 2009. január 1-jén életbe lépett az amerikai erők státusát korlátozó szerződés, amelynek értelmében az Egyesült Államoknak 2011 év végéig minden katonáját ki kell vonnia Irakból – a szerk.)
Noha az iszlám felekezetek közötti erőszak jelentősen alábbhagyott a belháború 2006–2007-ben történt tetőzése óta, az iraki belpolitikai helyzet továbbra sem stabil. Az országban 2010 márciusában parlamenti választásokat tartottak, de az országnak azóta sincs kormánya, mert a politikai vezetői képtelenek kiegyezni egymással. Megfigyelők az erőszak újabb fellángolásától tartanak. Az iraki háború tovább tartott, mint az amerikai polgárháború, és hosszabb volt, mint az Egyesült Államoknak az I. és a II. világháborúban való részvétele.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.