Betli, de legalább nem terített

K A J A K - K E N U Szokatlan, sőt ismeretlen érzés, hogy kajak-kenu világbajnokságon már a döntők előtt magyar kudarcról kell beszámolni. Előfordulhat ugyan, sőt valószínűleg így is lesz, hogy a vb után – a hölgyek jóvoltából – a sikerek a most még sajgó sebekre is gyógyírként hatnak, de ettől még tény, ötszáz és ezer méteren férfikajakban három finálét is a mieink nélkül rendeznek meg a hét végén Poznanban. Csütörtökön az ezerméteres középfutamokban egyesben Kucsera Gábor és a négyes is kiesett, tegnap ötszázon egyéniben Szalai Tamás jutott erre a sorsra. Szerencse, hogy ellensúlyként Kammerer Zoltán a hosszabb távon Vereckei Ákossal, a rövidebben pedig Kucserával is a legjobb idővel evezett a döntőbe. A női kajakosok könnyedén vették a selejtezőket, kenuban egy magyar egység, Széles Gábor és Varga Dávid (C-2 500) búcsúzott.

2010. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Poznan)

Csütörtökön hívatlan vendégként viharos erejű szél borzolta a versenypálya, a Malta-tó vizét. Ami nem ritka eset, a sydneyi olimpia ötszázas fináléi során hasonló körülmények nehezítették meg a kajak-kenusok dolgát. A magyaroknak akkor inkább kedvezett a nagy szél, ám akkor is akadt kivétel, Vereckei Ákos, aki toronymagas esélyesként csak negyedik lett. Itt Poznanban Kucsera Gábor ezer egyesben az első helyről inkább csak álmodozhatott, de a döntőbe jutás számára is alapcél, sőt elvárás volt. Ehhez képest futamában ötödikként kiesett.
– Nem kudarcként élem meg ezt az eredményt, mert nem arról volt szó, hogy végig a mezőny mögött kullogtam. Nyolcszázötven méterig az élen haladtam, ám a hajrában alulmaradtam a hullámokkal szemben. A borzalmasan lötykölődő vízen nem a kajaktudás döntött – magyarázta a bizonyítványt.
Másnap ötszázon igazolta, hogy nem a levegőbe beszél, Kammererrel szinte tökéletes pályát lapátoltak végig. Ennek dacára érvényes a kérdés: van-e értelme erőltetnie a szólózást, hiszen immár a második év telt el eredmény nélkül. Tavaly az Európa-bajnokságon nem jutott döntőbe, a vb-n hetedik lett, idén a kontinensviadalt hatodikként zárta. A két világverseny között mindkét évben felmerült, hogy beül a négyesbe, jövőre ezzel a lehetőséggel nemcsak miatta, hanem a csapathajó érdekében is komolyabban kell számolni.
Elméletileg van egy harmadik út: a kettes, hiszen Kammererrel 2006-ban e távon világbajnokok lettek. Csakhogy Kammerer idén összeült Vereckeivel, s nagyon siklik alattuk a hajó.
– Kucsi a legjobb barátom, de Ákossal is tökéletes duót alkotunk, nem mondhatom neki azt, hogy bocs, mégis Kucsit választom. Ötszázon örömest indulok vele, ezren azonban neki kell megoldást találnia – vette elejét a kombinálásnak a háromszoros olimpiai bajnok Kammerer.
A négyes ügye még égetőbb. Legutóbb, sőt, amióta ez a szám szerepel a világversenyeken, eddig csak egyszer fordult elő, hogy a férfi kvartettünk kiesett. Igaz, 2005-ben Kammererrel, Storcz Botonddal, Vereckeivel és Horváth Gáborral kétszeres olimpiai bajnok egység tagjaiként esett meg ez a szégyen. A magyarázat után legalább akkor nem kellett hosszasan kutakodni: a fiúk lazábbra vették azt az évet. Idén Dombi Rudolf, Szalai Tamás, Kökény Roland és Hadvina Gergely nem mentegetőzhet ugyanezzel. Ami Szalait illeti, nem is akar, a nemzetközi mezőnybe idén Eb-győzelemmel berobbant fiatal versenyző kendőzetlenül beszélt a kudarcról:
– A felkészülés hajrájában dönteni kellett, hogy az egyesre vagy a négyesre helyezzem a hangsúlyt. Az utóbbira esett a választás, hiszen az olimpiai szám. Ezt megsínylette a szólószámom, kicsivel elmaradok az Eb-n nyújtott formámtól. Ráadásul a rajtbíró kibabrált velem, sokat kivárt, le kellett támasztanom, amivel már a kezdésnél hátrányba kerültem. Elismerem, talán fejben sem voltam felkészülve arra, hogy már a középfutamban olyan időt kell evezni, mint a fináléban. Ezen javítanom kell. A négyessel más gondok is akadnak. Nem akarom bántani, de Dombi a kétszáz és az ezer métert szerintem nem tudta összeegyeztetni, négyesben csak a hajrában húzott úgy, ahogy kell. Egyéni teljesítményben Hadvinával együtt túl sokkal elmarad tőlem és Kökénytől. Nekem az is szokatlan volt, hogy csak a versenyek előtti napon utaztunk ki. Szerdán hajnali négykor kellett kelnem, s noha tizennégy órát aludtam, nem tudtam kipihenni magam.
– Számomra azért érthetetlen Kucsera és a négyes szereplése, mert az Eb-n az előbbi hatodik, utóbbi egység pedig második lett. Valami nyilván félresiklott a felkészülésben, a negatívumok felerősítették egymást – értékelt Storcz Botond szövetségi kapitány.
Majd egyetértőleg bólintott arra, hogy inkább idén történjen így, mint jövőre. Akkor viszont részben már az olimpia a tét. Senkinek sem szabad hibázni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.