Bővítik a Csodabogyós-barlangot

Egy uniós pályázat jóvoltából új létrákat kap a Dunántúl egyik legnagyobb barlangja. Az 1990-ben felfedezett, s ma már 5200 méternyi feltárt járattal rendelkező, fokozottan védett természeti képződmény évente négyezer turistát vonz. Jövőre újabb szakaszok nyílhatnak meg az érdeklődők előtt.

Győr Ágnes
2010. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új, rozsdamentes létrákat kap a közeljövőben a Dunántúl egyik legnagyobb barlangja. A Balatonederics közelében, a Keszthelyi-hegység keleti peremén nyíló Csodabogyós-barlangban a csaknem hárommillió forint értékű fejlesztésnek köszönhetően valószínűleg nemsokára újabb szakaszt nyithatnak meg a turisták előtt. A barlang, amely a bejárata mellett található szúrós örökzöld cserjéről kapta nevét, fokozottan védett, és Magyarország tizedik, a Dunántúlnak pedig a hatodik leghosszabb barlangja. Évente négyezren keresik fel, hogy megcsodálják a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkhoz tartozó föld alatti cseppkőbirodalmat.
1990-ben, amikor a szakemberek felfedezték, csupán egy tíz méter mély üreg volt. Az, hogy ma már 5200 méter a feltárt járatok hossza, több száz barlangkutató önzetlen, kitartó munkájának köszönhető – mondta el lapunknak Korbély Barnabás geológiai és barlangtani szakreferens, a Bakony–Balaton Geopark program koordinátora. Feltárása közben folyamatosan építették be a kutatók a létrákat, de arra nem volt pénz, hogy tartós megoldásokat alakítsanak ki. A szinte százszázalékos páratartalmú környezetben az eredeti szerkezetek tönkrementek. Az új létrák már rozsdamentes fémből készültek – fejtette ki a szakértő. Egyelőre olyan szakaszokon helyezik el őket, ahová jelenleg csak a szakképzett barlangászok juthatnak el. A járatokban megvalósuló, biztonságosabb közlekedési lehetőségeknek köszönhetőn azonban a tervek szerint jövőre több száz méteres szakaszt nyitnak meg a túrázni vágyók előtt.
Az érdeklődők kétfajta kirándulás között választhatnak, s mielőtt nekivágnak, védősisakkal, fejlámpával, barlangi hátizsákkal és overallal látják el őket. Az alaptúrán 400 métert kell megtenni a Poroltón, a Váró- és a Satu-termen, az Elosztón, a Rövidítő-átjárón, az Óriás-termen, a Meseországon, a Szülőlyukon, az Ötös-termen és a Függőkerten át. Az extrém túrán olyan hasadékok is vannak, ahová csak kötélbiztosítással lehet leereszkedni. Ennek ellenére az extrém túrát bárki teljesítheti, akinek átlagos a kondíciója. Volt már 82 éves és erősen túlsúlyos látogatójuk is, és – bár először sokan félnek a sok kúszás-mászást igénylő kihívástól – komolyabb baleset még soha nem fordult elő.
Külföldről is érdeklődnek a barlang iránt. Sokan érkeznek Németországból, Ausztriából, Svájcból és Hollandiából, de volt már indiai és namíbiai látogatójuk is. – Amikor 2006-ban megnyitottuk a barlangot, interneten az elsők közt jelentkezett az Északi-sarkkör környékéről egy norvég család – tette hozzá Korbély Barnabás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.