Új, rozsdamentes létrákat kap a közeljövőben a Dunántúl egyik legnagyobb barlangja. A Balatonederics közelében, a Keszthelyi-hegység keleti peremén nyíló Csodabogyós-barlangban a csaknem hárommillió forint értékű fejlesztésnek köszönhetően valószínűleg nemsokára újabb szakaszt nyithatnak meg a turisták előtt. A barlang, amely a bejárata mellett található szúrós örökzöld cserjéről kapta nevét, fokozottan védett, és Magyarország tizedik, a Dunántúlnak pedig a hatodik leghosszabb barlangja. Évente négyezren keresik fel, hogy megcsodálják a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkhoz tartozó föld alatti cseppkőbirodalmat.
1990-ben, amikor a szakemberek felfedezték, csupán egy tíz méter mély üreg volt. Az, hogy ma már 5200 méter a feltárt járatok hossza, több száz barlangkutató önzetlen, kitartó munkájának köszönhető – mondta el lapunknak Korbély Barnabás geológiai és barlangtani szakreferens, a Bakony–Balaton Geopark program koordinátora. Feltárása közben folyamatosan építették be a kutatók a létrákat, de arra nem volt pénz, hogy tartós megoldásokat alakítsanak ki. A szinte százszázalékos páratartalmú környezetben az eredeti szerkezetek tönkrementek. Az új létrák már rozsdamentes fémből készültek – fejtette ki a szakértő. Egyelőre olyan szakaszokon helyezik el őket, ahová jelenleg csak a szakképzett barlangászok juthatnak el. A járatokban megvalósuló, biztonságosabb közlekedési lehetőségeknek köszönhetőn azonban a tervek szerint jövőre több száz méteres szakaszt nyitnak meg a túrázni vágyók előtt.
Az érdeklődők kétfajta kirándulás között választhatnak, s mielőtt nekivágnak, védősisakkal, fejlámpával, barlangi hátizsákkal és overallal látják el őket. Az alaptúrán 400 métert kell megtenni a Poroltón, a Váró- és a Satu-termen, az Elosztón, a Rövidítő-átjárón, az Óriás-termen, a Meseországon, a Szülőlyukon, az Ötös-termen és a Függőkerten át. Az extrém túrán olyan hasadékok is vannak, ahová csak kötélbiztosítással lehet leereszkedni. Ennek ellenére az extrém túrát bárki teljesítheti, akinek átlagos a kondíciója. Volt már 82 éves és erősen túlsúlyos látogatójuk is, és – bár először sokan félnek a sok kúszás-mászást igénylő kihívástól – komolyabb baleset még soha nem fordult elő.
Külföldről is érdeklődnek a barlang iránt. Sokan érkeznek Németországból, Ausztriából, Svájcból és Hollandiából, de volt már indiai és namíbiai látogatójuk is. – Amikor 2006-ban megnyitottuk a barlangot, interneten az elsők közt jelentkezett az Északi-sarkkör környékéről egy norvég család – tette hozzá Korbély Barnabás.

Gyermeknapra üzent a miniszterelnök