Inkább a bűntársainak jelentett

Az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülését követő fővárosi tüntetések idején is kapott feladatokat a katonai elhárítástól Cs. István, a romák sérelmére elkövetett gyilkosságok egyik gyanúsítottja – értesült lapunk. A Katonai Biztonsági Hivatal jelenleg azt vizsgálja, milyen szankciói lehetnek, hogy Cs. István bűntársai előtt leleplezte tartótisztjét.

Vona Adrienn
2010. 08. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétezerhat elején szervezte be a Katonai Biztonsági Hivatal (KBH) Bocskai István Könnyűlövészdandár debreceni kirendeltsége Cs. Istvánt, a romák sérelmére elkövetett gyilkosságok egyik gyanúsítottját. A férfit elsőként arra kérték, adjon információkat egy környékbeli motoros társaságról – tudta meg a Magyar Nemzet. Értesüléseink szerint a szerződéses katonának jelentkező férfinak a radikális, szélsőjobboldalinak tartott motorosok megfigyelésén túl a cívisváros labdarúgócsapatának ultráit is szemmel kellett tartania. Amikor az elhárítás olyan információkhoz jutott, hogy valakik arra készülnek, kézigránátokat lopnak a laktanyából, Cs. azt a feladatot kapta, hogy az általa ismert szélsőséges körökben szerezzen adatokat erről.
*
A gyanúsított 2006 őszén Budapesten is járt azzal az instrukcióval, hogy az őszödi beszéd kiváltotta zavargások helyszínein a rendbontók között hivatásos vagy szerződéses katonákat azonosítson.
Cs. István 2007 őszétől katonaként a Koszovó környéki pecsi magyar tábor egyik gépkocsivezetője volt, és ebbéli beosztásában a tudomására jutott adatokat gyűjtötte, majd 2008 februárjában betegállományba vonult, és lakóhelyén várta ki a következő évet, amikor a szerződéseseknek járó végkielégítéssel szerelhetett le.
A Magyar Hírlapban nyilvánosságra került rendőrségi vallomásában Cs. István arról is beszámolt a nyomozóknak: a tiszalöki gyilkosság után megkereste összekötője, és érdeklődött a bűncselekmény-sorozatról, ő pedig megígérte, ha hall valamit a támadásokról, akkor jelent.
Lapunk úgy értesült, a tiszt valóban megkereste informátorát, amikor Kovácsics Ferenc, a KBH akkori főigazgatója a bűncselekményekről fellelhető minden adat begyűjtésére adott utasítást, ám Cs. István semmit sem mondott, ám azt jelezte, jól jönne neki a nyomravezetőnek akkoriban kitűzött 100 millió forintos díj.
Forrásaink szerint a KBH jelenleg is vizsgálja, milyen felelősségre vonással jár, hogy az informátor a bűntársai előtt felfedte tartótisztje kilétét, veszélyeztetve ezzel H. Ernő százados életét is, akit Cs. István szerint a banda fejének tartott K. Árpád ezután meg akart ölni.
A hat halálos áldozatot követelő emberölés-sorozat feltételezett elkövetőit, K. Árpádot, K. Istvánt, P. Zsoltot és Cs. Istvánt tavaly augusztusban fogta el a Nemzeti Nyomozó Iroda terrorelhárító szolgálata Debrecenben. A gyilkosságsorozat 2008. július 21-én Galgagyörkön kezdődött, a halálbrigád tavaly augusztusban Kislétán csapott le utoljára. A kislétai és a tiszalöki bűncselekményben egy-egy ember halt meg, míg Nagycsécsen egy testvérpár, Tatárszentgyörgyön egy 27 éves apa és 5 éves fia hunyt el.

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.