Forró őszt ígérnek a cseh szakszervezetek a nemrég megalakult jobbközép cseh kormánynak, amely megszorításokkal igyekszik csökkenteni a megugrott költségvetési hiányt és az államadósság szintjét.
A Petr Necas vezette prágai kabinet a múlt hét elején jelentette be több pontból álló válságkezelő programját. A Kitekintő.hu hírportál beszámolója szerint jelentős kiadáscsökkentéseket hajtanak végre a közszférában, az összes minisztériumot takarékosságra kötelezték, időközben elbocsátásokat is bejelentettek, és már az idei költségvetésben visszafogják a „költekezést”. A megszorítások az egészségügyet is érintik, bár a kormány ígérete szerint az ott dolgozók bére nem fog csökkenni. A külügyminisztérium úgy igyekszik teljesíteni a költséglefaragást, hogy – az előző magyar kormány döntéséhez hasonlóan – több diplomáciai képviseletet bezár vagy összevon. Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter, aki nemrég Budapesten járt, és erősen szorgalmazta a régiós együttműködést, azt tervezi, hogy a Dél-Afrikában már sikeresen működő „visegrádi képviselethez” (Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország idén tavasz óta közösen üzemelteti a követséget) hasonlót alakítanak ki Dél-Amerika több országában is, így jelentős költségeket takaríthatnának meg. Miroslav Kalousek pénzügyminiszter szerint az idei megszorítások után jövőre még nagyobb visszavágások következhetnek, hogy a költségvetés hiányát 135 milliárd cseh koronára (körülbelül 1350 milliárd forint) tudják mérsékelni. A megszorítások mellett az egészségügyi és a nyugdíjrendszer reformjába is belekezd a kormányzat, hogy ezen nagy állami elosztórendszerek fenntarthatók legyenek a jövőben, ne kelljen egy „feneketlen zsebbe” tömni a pénzt. A tervezett lépések drasztikusak, ám a kormány szerint csak így lehet megállítani az ország „lecsúszását”, Csehország válaszút előtt áll, most kell cselekedni.
Csehországban júliusban átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és 1,9 százalékkal haladták meg a tavaly júliusit. Júliusban – a cseh statisztikai hivatal MTI által idézett tegnapi jelentése szerint – a munkanélküliség 8,7 százalékra emelkedett a júniusi 8,5 százalékról. Tavaly júliusban 8,4 százalék volt az állástalanok aránya Csehországban, ahol 2008. januárban és februárban mérték az évtized legnagyobb tizenkét havi inflációját, mindkét hónapban 7,5 százalékon. A gazdasági növekedés táplálta nagy inflációs nyomásnak a világgazdasági válság vetett véget, és alig sikerült elkerülni a deflációt: ebből a szempontból a legrosszabb hónap tavaly október volt, 0,2 százalékos tizenkét havi árcsökkenéssel. Az idei év 0,7 százalékos tizenkét havi inflációval kezdődött, és azóta fokozatosan gyorsul az ütem.

Már ügyészségi ellenőrzés mellett zajlik a nyomozás Márki-Zay Péter főtérfelújítási botrányában