Jog a biztonságra

Magyar Nemzet „ a dolgot őt magát nézzük ”

Stier Gábor
2010. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Változik a világ. Egy évtizede még általános felhördülés kísérte volna a mostani franciaországihoz hasonló eseményeket. A politikailag korrekt gondolkodás jegyében kórusban kiáltott volna rasszizmust és óvott volna mindenkit az idegengyűlölet előretörésétől a sajtó. Az emberi jogi szervezetek az utcára hívták volna akkor még hangos és nagy számú táborukat az illegális cigánytáborok védelmében, s aligha jutott volna el a dolog a bezárásig és a romák hazatoloncolásáig. A harcos liberálisokat azonban szép lassan lecsendesítették a XXI. század kihívásai, elsősorban a bevándorlás, majd végleg elhallgattatta az éppen ebből a gondolkodásból fakadó globális válság. Az eddig jókedvükben a szabadságjogok mindenek felettiségét hirdető európai társadalmak megszeppentek, amikor kiszabadult a szellem a palackból. A melegházasságok legalizálásáig még sok helyen kitartott az egyébként fogyó lendület, ám az emberek már kétszer meggondolják a szabadosság elfogadását, ha saját jólétükről, s még inkább ha biztonságukról van szó. A másság tiszteletét mind gyakrabban felülírja a tulajdon védelme, a félelem a terjedő erőszaktól, s az elmúlt évek elkeserítő tapasztalataiból kiindulva a szabad piac mindenhatóságában is egyre kevesebben hisznek. A korábban szitokszóként emlegetett protekcionizmus például mára bevett gyakorlat.
Jó példa e szemléletváltásra a nemzeti érdekeket szem előtt tartó gazdaságpolitikában már példát mutató Franciaország, amely a héten megkezdte a Nicolas Sarkozy köztársasági elnök új közbiztonsági programjának részeként felszámolt, a csempészet és a prostitúció, a bűn melegágyaiként nyilvántartott illegális cigánytáborok lakóinak hazatelepítését. Ennek jegyében már a parlament előtt van egy törvénytervezet is, amellyel megvonhatnák az állampolgárságot a bűncselekményeket elkövető honosított franciáktól, elsősorban azoktól, akik veszélyeztetik egy rendőr életét. Olyan tervek is felmerültek, hogy elvennék a francia állampolgárságot azoknak a fiatalkorú bűnözőknek a szüleitől, akik bevándorlóként érkeztek. Sarkozy a közbiztonsági csomagban egyben az erőszakos bűncselekményekért kiszabható büntetések meghosszabbítását is kezdeményezte. Korábban megvonták a segélyeket azoktól, akiknek a gyerekei nem járnak iskolába, a minap pedig az ipari miniszter pénzbüntetéssel fenyegette meg azokat az önkormányzatokat, amelyek nem teljesítik a biztonság megteremtését, a bűnözés megelőzését, s az iskolai hiányzás elleni küzdelmet érintő kötelezettségeiket. Az intézkedéssorozatot kiváltó közvetlen előzmény két, július közepén szinte egyszerre történt esemény volt. A rendőrök Grenoble-ban menekülés közben lelőttek egy kaszinórablással gyanúsított algériai származású fiatalt, amire válaszul egy csoport autókat gyújtott fel a városban. A Loire völgyében található Saint-Aignanban pedig fiatal romák több boltot és egy rendőrőrsöt is megtámadtak, miután a rendőrök lelőttek egy közúti ellenőrzésből továbbhajtó romát.
Néhány emberi jogi szervezet ugyan tessék-lássék tiltakozik, a világ azonban csendben szemléli a helyi társadalmak elsöprő támogatottságát élvező intézkedéseket, amelyekhez hasonlókat foganatosítottak korábban Olaszországban is, s erre készül Németország is. De drasztikusan lép fel a bevándorlás ellen az amerikai Arizona is.
A politikailag korrekt gondolkodástól, a szabadságeszme abszolutizálásától mindinkább fulladozó, hanyatlás következményeitől megrettent Európa megtanulta értékelni a rendet, s még az államot is. A kormányok pedig, érzékelve a közgondolkodás változását, bátrabban nyúlnak egyébként logikus, s törvényes, ám a politikailag korrekt gondolkodás határait kétségkívül sértő, ezért eddig óvatosan kezelt eszközökhöz. S ne felejtsük el, teszik mindezt az emberi jogok érvényesítésének jegyében, amelynek egyik első alapkövetelménye a jog a biztonságra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.