A bankadóból eredő bevételekkel és a már beharangozott megtakarítási tételekkel tartható lesz az idei 3,8 százalékos hiánycél – mutatott rá a költségvetés pályáját idéntől 2014-ig elemző sajtótájékoztatón Kopits György. A Költségvetési Tanács elnöke arra is kitért, hogy jövőre a kormánynak egy 184 milliárd forintos költségvetési lyukat kell betömnie, a pénzintézeti különadó tehát 2011-ben is elegendő lesz a deficit kordában tartására, vagyis a 2,8 százalékos jövő évi terv eléréséhez a most ismert világgazdasági körülmények és kormányzati elképzelések mellett. A tanács számításai szerint 2012-ben már fokozódnak a nehézségek, s a költségvetési hézag betöméséhez már nem lesz elegendő egy bankadó méretű pluszbevétel, ezt az űrt valamilyen tartós tétellel kellene majd semlegesíteni.
Kopits György a Magyar Nemzet által feltett kérdésre elmondta, lát némi esélyt arra, hogy már idén csökkenő pályára álljon a teljes államháztartási adósság GDP-arányosan, ehhez azonban egyszázalékos gazdasági növekedésre lenne szükség 2010 végére. Valószínűbb szerinte, hogy ez a mérséklődés jövőre indul meg, amelynek feltétele a háromszázalékos GDP-emelkedés lenne 2011-ben. A költségvetést felügyelő tanács egyébként technikai elemzésében idén egy százalék, jövőre 2,9, 2012-ben 3,1, 2013-ban és 2014-ben pedig három-három százalék bővülést vár.
– Egyre nehezebb a világban mozgásteret szerezni, a befektetők aggodalommal figyelik a kormányok költekezéseit, azokét is, amelyekre nem volt jellemző a fiskális alkoholizmus. Magyarország adósságpályája kirívóan magas a régióban, felelőtlen pénzügyi politikát folytattunk hosszú ideig, ami kikezdte az irántunk való bizalom alapjait. Az új kormány tehát egy rendkívül nehéz helyzetet örökölt, ezt az erodálódott pénzügyi hitelességet kell visszaállítania. A piac kierőszakolja a kiigazítást a kockázati felárak növekedésével-ingadozásával és a magas kamatelvárásokkal. De ha ezt a fegyelmezetlenséget sikerül felszámolni, és a költségvetési szabályokat betartjuk, megváltozik a hazánkról kialakult kép, végre csökkenhetnek a kamatok, és az állampapírok kockázati felárainak emelkedése, ingadozása is megszűnik – foglalta össze Kopits György, miért kulcsfontosságú a költségvetési fegyelem megteremtése. Szerinte a korábban leginkább „alkoholizáló” dél-amerikai országok nagy része mára kitartó munkával elérte, hogy a piacok nagyobb bizalommal tekintenek rájuk, mint hazánkra, és érdemes lenne például Brazília példáját nekünk is megvizsgálni.
A pontosan egy évvel ezelőtt felállított Költségvetési Tanács tagjai – mint a sajtótájékoztatón elhangzottakból kiderült – egyelőre gyanakodva néznek a kormány azon tervére, amelyik a magánnyugdíj-pénztári hozzájárulások mértékével csökkentené az államháztartási hiányt. Kopits szerint – aki nem ellenzi az elképzelést – ennek csupán kozmetikai hatása lenne, ettől még a költségvetés finanszírozási igénye nem csökkenne. A bemutatón szintén jelen lévő Oblath Gábor, a Költségvetési Tanács tagja arra hívta fel a figyelmet, hogy ez az újfajta, kilenc uniós ország által kért elszámolás a valósághoz közelebb álló összehasonlítást eredményezne a tagállamok államháztartási helyzetéről. A 2009 nyarán felállított testület számításaiban nem vette figyelembe a magán-nyugdíjpénztári befizetések átkönyvelésének hatását, ugyanis vizsgálatát a már hatályban lévő törvények figyelembevételével készíti.
A Költségvetési Tanács elemzéséből (technikai kivetítés) az is kiderül, hogy a háztartások fogyasztása az idén még 3,2 százalékkal csökken, jövőre azonban már 1,5 százalékkal nő. A forint árfolyama az idei 280-hoz képest jövőre 276-ra, majd 2012-ben 274-re esik vissza. A munkanélküliségi ráta a tavalyi tíz százalékhoz képest idén tovább emelkedik, majd jövőre tartósan csökkenő pályára áll.

Gyermeknapra üzent a miniszterelnök