Ősszel nyújtja be a parlamentnek a kormány a Nemzeti Eszközkezelő Társaságról szóló javaslatot – tudtuk meg Nagy Anna kormányszóvivőtől. Jelenleg a terveken dolgoznak a szakemberek, a végleges verzió augusztus utolsó napjaira készül el. – Jövő áprilisig kilakoltatási moratórium van érvényben, az eszközkezelő még annak lejárta előtt érvénybe fog lépni – közölte a szóvivő. A részletekről egyelőre nem sokat tudni. A tervek szerint a bajba került emberek ingatlanjait a felállítandó társaság foglalja majd magába, a tulajdonosok pedig bérlőkké válnak. Az adósok így elkerülhetik az otthonuk elárverezését és az utcára kerülést, a bankok pedig megszabadulhatnak a rossz hitelektől. Jelenleg körülbelül kilencvenezer olyan lakáshiteles lehet, aki kilencven napnál hosszabb ideje nem fizet.
Az állami alap hitelből venné meg a tartozásokat, a vásárláshoz a kölcsönt az a bank adná, amelyiknél a rossz hitel volt. A különbség az, hogy az adásvételt követően már nem az ügyfél tartozna a pénzintézetnek, hanem az állam. Ezzel a megoldással egyébként a bankok is jól járnának, mert így felszabadíthatnák a céltartalékaik egy részét.
A kulcskérdést ebben az esetben a rossz hitelek ára jelenti. Egy ötmillió forintos bebukott hitel ugyanis nem ér ötmilliót, ezért a pénzintézeteknek engedniük kell az árból. A bankok már jelezték is, hogy akár 10-20 százalékkal olcsóbban is hajlandók eladni a rossz hiteleket, ám sajtóinformációk szerint a kormány ennél nagyobb, 30-40 százalékos engedményben gondolkodik. Az alku alakulásáról egyelőre semmi konkrétum nem látott napvilágot. A bankszövetségtől azt az információt kaptuk, hogy még nem kezdődtek meg a tárgyalások a pénzintézetek és a kormány között.
Barabás Gyula, a Széchenyi Hitelszövetség elnöke szerint a bedőlt hitelek megvételekor a bankok felelősségét is figyelembe kell venni. – Különbséget kell tenni aközött, hogy az adós felelősen járt el, de sajnos elvesztette az állását, ezért elmaradt a törlesztéssel, és aközött, hogy valaki alaposan túlvállalta magát, a bank pedig nem kért megfelelő jövedelmi igazolásokat, így maga is asszisztált a túlzott eladósodáshoz. Ez utóbbi hitelért az államnak kevesebbet kellene fizetnie – jegyezte meg Barabás Gyula. A szakember szerint az eszközkezelő megfelelő megoldást nyújthat a jelzáloghitelesek egy részének, de hiba lenne azt gondolni, hogy egy állami alap mindenkit megmenthet. – A közüzemi számlatartozások miatt végrehajtás előtt álló ezrek számára például más megoldást kell találni – tette hozzá.
Barabás szerint egyelőre azt sem lehet tudni, hogy az eszközkezelőre háruló hatalmas feladatot milyen infrastruktúrával kívánja megoldani a kormány. Az egyik megoldás az lehetne, ha szinte a semmiből létrehoznák az ehhez szükséges apparátust, ám ennél sokkal takarékosabb módszer is létezik: mégpedig az, ha az önkormányzatokkal vagy egy nagy fiókhálózattal rendelkező kereskedelmi bankkal kötne megállapodást a kormány.

Menczer Tamás: Az ukrán kém – Magyar Péter „testvére” – megfenyegette Orbán Viktort!