Külföldi orvosoknak kifizetett hálapénzek ügyében indult amerikai szövetségi nyomozás mintegy tucat gyógyszergyártó ellen – állítja Kirk Ogrosky. A volt magas beosztású ügyész, aki jelenleg egy washingtoni, gyógyszerkészítményeket és gyógyászati segédeszközöket képviselő ügyvédi iroda munkatársaként dolgozik, úgy véli, az elmúlt időszakban látványosan megnövekedtek a külföldi országokban praktizáló orvosok Egyesült Államokból érkező illetményei, ami feltűnt az illetékes hatóságoknak. Az amerikai liberális The New York Times napilap egyik internetes naplója (blog) szerint a kifizetések ráadásul a klinikai teszteknél is egyre inkább elszaporodtak. A brit Financial Times gazdasági napilap ugyancsak idézte Kirk Ogroskyt, aki azt is elmondta, ha fény derül a klinikai tesztek ilyen típusú finanszírozására, az ügyészség kifejezetten agresszív ellenlépéseket tesz a szóban forgó globális gyógyszeripari szereplők ellen.
A vállalatok teljes listája eddig még nem ismert. A brit liberális The Independent szerint a vizsgálat érinti a két legnagyobb brit gyógyszeripari szereplőt, a GlaxoSmithKline-t és AstraZenecát. A napilap úgy tudja szintén érintett a Pfizer, a Bristol-Myers Squibb és az Eli Lilly. A vizsgálatot idén márciusban kezdeményezték, miután a külföldi lobbitevékenységet és korrupciót figyelő amerikai hivatal a szerintük gyanús tevékenységekkel kapcsolatban figyelmeztette a washingtoni igazságügyi minisztériumot. Kirk Ogrosky a nyomozásról szólva megjegyezte, az amerikai hatóságok értesítették a Szövetségi Nyomozó Irodát (FBI) is, szenteljen különleges figyelmet az ügynek. A The New York Times szerint amennyiben a vádak bebizonyosodnak, a gyógyszervállalatok súlyos, dollármilliókra rúgó bírságok elébe néznek.
Az Egyesült Államokban bevett gyakorlatnak számít, hogy az orvosok szaktanácsadói szerződést kötve különféle gyártók gyógyszerkészítményei mellett lobbizhatnak, és ezeket legális körülmények között ajánlhatják betegeiknek. Így a gyógyszervállalatok sem közvetlenül receptírás után fizetnek hálapénzt. Az amerikai gyakorlattal szemben azonban számtalan országban – ahol az orvosok állami alkalmazottként dolgoznak – az ilyen jellegű tevékenység teljes mértékben illegális.

A patrióta terv: Orbán Viktor négy pontban fogalmazta meg győztes tervét