Református templom Felsővályon

Ludwig Emil
2010. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magazinunk múlt heti számában a Rimaszombat felől keletnek tartó főút bátkai elágazását javasoltuk a dél-szlovákiai község, Zsip megközelítésére, most három kilométert tovább autózva, Füge (Figa) községnél észak felé hagyjuk el az 50-es gyorsforgalmi utat, így kerülünk a Vály-völgy falvait összekötő mellékútra.
Felsővály a Vály-patak völgyében sorakozó négy magyarlakta község – Kálosa, Mihályfalva, Alsó- és Felsővály – közül a legvégső zsákfalu. Észak felé erdővel borított hegyvidék övezi, nem messze tőle, a 499 méter magas Meleg-hegyen középkori vár – talán a Balog nemzetség ősi fészke – maradványai rejtőznek. Azelőtt Bikszöggel együtt alkotott községet, az 1899-ben egyesített település hivatalos neve azóta Felsővály (szlovákul Vysné Valice). Legkorábbi írásos említése Kálosa 1247. évi határleírásában maradt fenn Villa Wal alakban. A faluban lakó jobbágyok azokért az érdemeikért, amelyeket II. András és IV. Béla harcaiban szereztek, adományul kapták Kálosa lakatlan várföldeit. Ezzel léptek feljebb a vályiak a társadalmi ranglétrán: a Rima és a Balog folyók közötti erdős vidékek, egészen a magas hegyekig, egy tagban jutottak a Balog nemzetség birtokába – olvashatjuk Ila Bálint Gömör-monográfiájában (1976) –, a királyi adományhoz tartozó várnép szabad jogállású maradt; 1274 és 1307 között Itemer fia, Beke és István vályi „királyi emberek” (szerviensek) nemességet nyertek az uralkodótól, a XIV. század folyamán maga a község is nemesi rangra emelkedett.
A település magja már a XIII. században Felsővályon volt, ahol a plébánia állt. Boldogasszony titulusú egyházának papja 1332-ben kilenc garas pápai adót fizetett másfél márkára becsült jövedelme után. A középkorban kevésszer szerepel Vály neve, lakói erdőműveléssel, gazdálkodással foglalkoztak. A huszita háborúk idején a közeli Ratkó sorsában osztoztak, a környéket megszálló kelyhesek a helyi lakosságon élősködtek. 1469-ig, Mátyás király tisztogató hadjáratáig tartott a „zsebrák” uralom, csehek azonban kis szórványokban ott maradtak a zárt völgyekben. 1516 és 1568 közötti iratokban Vály birtokosai között találjuk az Ember, Fuló, Kálas, Kálmánczy, Lőkös, Nagy, Vályi és Vincze családot. A török hadak pusztítása sem kerülte el a Vály-völgyet, a hódoltság idején pedig teret nyert a protestantizmus. 1828-ban 502, 1851-ben 522 lakója volt Felsőválynak, ebből éppen félezren voltak reformátusok. Ma háromszáz körüli a népességszám, valamennyien magyarok.
A kőfallal kerített, dombháton álló református templom tömegében azonos a középkori Szűz Mária-egyházzal. Erőd jellegű átalakításában szerepük lehetett a huszitáknak is – mint több helyütt a Felvidéken –, a tekintélyes nagyságú teremtemplom szintén XV. századi, a késő gótika jegyeit mutatja, Telkibánya hegyi templomához hasonló formában. Átépítése 1622-ben történt, ekkor készült festett famennyezete és -karzata. A vaskos kőtámokkal megerősített kerítőfal déli sarkán lévő négyszögű bástyára szintén a XVII. században emeltek fából ácsolt harangtornyot magas, karcsú, árkádos zsindelysisakkal. Figyelmet érdemel a nyugatra néző főbejárat fölé épült kapubástya, emeletén körbejárható erkéllyel, félköríves bélletében kettős ajtószárnnyal. 1720-ban Rétei János birtokos nagy költséggel javíttatta a templomot, 1732 karácsonyán pedig másfél mázsás harangot ajándékozott a gyülekezetnek.
„A templom szomszédságában roskadozó parókia Gömör legszebb klasszicista épületei közé tartozik” – olvasható Tököly Gábor 2003-ban megjelent Kastélyok, kúriák, udvarházak Gömörben című munkájában. „Egyet sem találunk a valaha itt állt nemesi udvarházak közül” – panaszolta a 2006-ban fiatalon elhunyt történész-kutató, akinek fotókkal dokumentált kötetei a horror műfaját súrolva tárják elénk a vidék régi műemlékeinek pusztulását. A parókia – ahol Vályi Nagy Ferenc lelkész (1765–1820), Homérosz első magyar fordítója született – jelenleg is elhagyottan áll, állapota szemmel láthatóan romlik. A sorozatunk előző részében meglátogatott Zsipen a klasszicista Farkas-kastélyt már a halál állapotában láttuk. „Az országos műemléki lajstromban szereplő és védettséget élvező épület cseréptetejét néhány év alatt szétlopták, tetőszerkezetét elhordták és eltüzelték, a szabadon maradt falak gyors romlásnak indultak” – jelezte Tököly. Nyolc év alatt a téglabányászat sokat haladt előre, ilyen tempóban a kastély tetemét is hamar eltakarítják.
Fogyatkoznak a magyar emberek és a magyar emlékek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.