A szocialisták hagyatéka a meghatározó

Legkorábban a 2011/2012-es tanévben lehet esedékes a pedagógusok béremelése – nyilatkozta tegnap Gloviczki Zoltán közoktatási helyettes államtitkár. Oktatási államtitkársági forrásból úgy értesültünk, álláspontjuk szerint senki sem ígért az idei évben béremelést a pedagógusoknak, a jövő évi béremelés pedig a költségvetés számaitól és az ország teherbíró képességétől függ.

Munkatársainktól
2010. 09. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legkorábban a 2011/2012-es tanévben lehet esedékes a pedagógusok béremelése – jelentette ki a Magyar Hírlapnak tegnap Gloviczki Zoltán, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) közoktatási helyettes államtitkára. Oktatási államtitkársági forrásból úgy értesültünk, álláspontjuk szerint senki sem ígért az idei évben béremelést a pedagógusoknak, a jövő évi béremelés pedig a költségvetés számaitól és az ország teherbíró képességétől függ. Emlékezetes: korábban Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár beszélt arról, hogy reményei szerint a következő költségvetés lehetőséget ad legalább „gesztusértékű bérnövelésre”, azt követően pedig „látványosabb” fizetésemelés valósulna meg. Az államtitkár asszony ennek kapcsán lapunknak korábban úgy nyilatkozott: gesztusértékű béremelésnek az országos átlagot legalább egy százalékkal meghaladó béremelést tartja.
Az Országgyűlés oktatási bizottságának fideszes elnöke, Pokorni Zoltán tegnap egy tanévnyitáshoz kapcsolódó szakmai konferencián arról beszélt, hogy az ágazat idei mozgásterét a szocialisták által hátrahagyott költségvetés határozza meg. A fideszes politikus szerint a pedagógusok helyzetén egy olyan gesztusértékű béremelés nem segítene, amilyenre az oktatásért jelenleg felelős államtitkár utalt a közelmúltban.
A tanári érdekképviseletek jövő januártól számítottak pluszpénzre. Gloviczki Zoltán szerint ez egyebek között azért nem várható, mert a pedagógusi érdekképviselet több ízben jelezte, nem tesznek jót egy gesztusértékű béremeléssel, ezért inkább később lesz egy várhatóan nagyobb arányú növelés. A két tanári szakszervezet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) közül az utóbbi ismerte el, hogy megjegyzést tett a béremelés mértékére, ám kikérte magának, hogy azt károsnak nevezte. – Az oktatási államtitkár nem egyeztetett velünk a tervezett béremelésről. Tény, hogy az országos átlagbéremelést egy százalékkal meghaladó fizetésnövelést nem tartok nagy segítségnek a pedagógusok jelenlegi helyzetében, de olyat soha nem említettem, hogy gesztusértékű emeléssel ne tennének jót – reagált lapunknak Galló Istvánné, a PSZ elnöke.
A másik tanári érdekvédő csoport, a PDSZ értetlenül állt a történtek előtt. Kerpen Gábor elnök közölte, azt szeretnék, ha a következő négy évben 25 százalékos bérfejlesztés lenne, de támogatnának egy gesztusértékű emelést is.

Új rendszer. Októberben szeretnék nyilvánosságra hozni az új oktatási rendszer alapvető koncepcióját – közölte tegnap Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár. Az államtitkárság munkáját segítette az elmúlt hetekben 80 szakember a felső- és a közoktatásból, akik az új felső- és közoktatási törvények „koncepcionális alapjával” kapcsolatban tettek le az asztalra egy szakértői anyagot. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.