Beindította a busehri atomerőművet Irán

Szombaton reggel az orosz állami Roszatom közreműködésével Iránban megkezdték feltölteni nukleáris fűtőanyaggal a busehri erőművet. A művelet egyben azt is jelzi, hogy 35 évvel az első tervek után az építmény a hét végétől hivatalosan is atomlétesítménynek tekinthető. Az amerikaiak és a britek nem tartanak attól, hogy az erőmű katonai célokat szolgálna.

Hírösszefoglaló
2010. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erődemonstráció. Bemutatta saját készítésű pilóta nélküli repülőgépét tegnap Irán. A Karrar névre keresztelt, nagy hatótávolságok megtételére képes légi jármű – amelyről az iráni Press TV közölt felvételeket – a tájékoztatás szerint képes rakétákat, illetve bombákat célhoz juttatni. Közben Mahmud Ahmadinezsád államfő bejelentette, Irán azt szeretné elérni, hogy ha fenyegetést észlel, megelőző csapást mérjen, bár elsőként sosem fog támadni. (MN)


Busehr könnyűvizes reaktor, és ily módon kisebb a veszélye annak, hogy atomfegyvergyártást célzó programban használják fel – véli az MTI által is idézett Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ). A bécsi székhelyű szervezetben, amely már az építési munkálatok megkezdése óta figyelemmel kísérte a hasadóanyag felhasználását, ráadásul azt mondták, hogy Busehrben soha nem voltak problémák az ellenőrzések során.
Hasonlóképpen vélekedik az amerikai külügyminisztérium is. Darby Holladay külügyi szóvivő a hét végén közölte, a busehri atomerőmű beindítása nem jelent kockázatot, a létesítmény polgári szükségletek kielégítésére létesült, működését Oroszország segítségével a NAÜ felügyeli. A britek is a vállalkozás békés voltát emelték ki. Az iráni Press TV által idézett Alistair Burt, a brit külügyminisztérium parlamenti államtitkára is azonos álláspontot képviselt. Közölte, London szerint Iránnak joga van a békés nukleáris program megvalósításához, ezt pedig az Egyesült Királyság mindig is tiszteletben fogja tartani.
A 163 fűtőelem behelyezése várhatóan mintegy két hetet vesz igénybe. Az üzemanyaggal való feltöltést követően az erőmű másfél, két hónap múlva éri el kapacitásának ötven százalékát, ami lehetővé teszi, hogy rákapcsolják az országos elektromos hálózatra. Nagyjából hat-hét hónap múlva működhet majd a létesítmény a maximális, ezer megawattos kapacitással. Az üzembe helyezést követően az erőművet az irániak még évekig az oroszokkal együtt fogják működtetni. Moszkva ezt azzal magyarázta, hogy időre van szükség az iráni szakértők kiképzéséhez. „Minden nyomás, szankció és nehézség ellenére, amelyet a nyugati országok okoztak, most tanúi lehetünk annak, hogy beindul Irán békés nukleáris tevékenységének legnagyobb jelképe” – mondta a Roszatom elnökével, Szergej Kirijenkóval közös tájékoztatóján Ali Akbar Szalehi, az iráni atomügynökség vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.