Pesszimizmus uralkodott a világ tőzsdéin tegnap, és a rossz hangulat alól a Budapesti Értéktőzsde sem tudta kivonni magát. A BUX 319,52 pontos, 1,46 százalékos csökkenéssel, 21 597,95 ponton zárt, a vezető részvények közül a Richtert kivéve valamennyi gyengült. Az OTP csaknem öt százalékot veszített értékéből.
Kovács Roland, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője a távirati irodának elmondta: a világ befektetőinek egyébként is borús hangulatát tovább rontotta, hogy az amerikai használtlakás-piaci mutató rosszabb lett az előzetesen vártnál. Német Sándor, a Buda-Cash Brókerház Zrt. üzletkötője szintén arról beszélt, hogy tegnap világszerte a félelem uralta a piacokat. A befektetők rendkívüli módon tartottak a kedvezőtlen makrogazdasági adatoktól, emiatt pedig estek az árak a börzéken, így Budapesten is. A Mol 400 forinttal, 1,94 százalékkal 20 200 forintra csökkent, 1,8 milliárd forintos forgalom mellett. Az OTP-részvények ára 239 forinttal, 4,87 százalékkal 4665 forintra esett, forgalmuk 19,4 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama hat forinttal, 0,91 százalékkal 654 forintra gyengült, a papír forgalma 464,8 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 1095 forinttal, 2,56 százalékkal
43 945 forintra erősödött, a részvények forgalma 1,4 milliárd forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 94,4 millió forintos forgalom mellett 300 forinttal, 1,49 százalékkal 19 800 forintra csökkent.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a befektetők a rossz hírek hallatán attól tartanak, hogy az eddig prognosztizált úgynevezett V alakú helyett W alakú lesz a válság lefolyása. Ez azt jelentené, hogy nem egy mélypontot kell átvészelniük a gazdaságoknak, hanem a kisebb kilábaló szakaszt egy újabb zuhanás követi majd. Az elemző ugyanakkor hozzátette, hogy véleménye szerint ez a forgatókönyv nem valószínű, a pénzpiac túl idegesen reagál a hírekre. A befektetők zaklatottságára Suppan Gergely Simor András hétfő délutáni nyilatkozatait hozta fel példaként. A jegybankelnök akkor arról beszélt, hogy a kormány nem tárgyal a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és kérdésessé vált a 2011-es hiánycél teljesítése. Suppan szerint a befektetők eddig is tudták, hogy az IMF elutazott hazánkból, a jövő évi hiánycél pedig valószínűleg teljesülni fog, ennek ellenére pánik uralkodott a forint piacán. Az elemző szerint a kamatemelés kilátásba helyezése szintén nem tett jót az ország megítélésének.
A rossz piaci hangulat a forint árfolyamán is megmutatkozott: az eurót lapzárta idején 284,16 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben a hétfő délutáni 282,04 forintot követően. A svájci frank a 219 forintos történelmi rekord közelében járt a forinttal szemben, az esti órákban pedig 217,5 forint környékén időzött. A legmagasabb jegyzés 218,12 forint volt. Az alpesi deviza tegnap megdöntötte korábbi árfolyamrekordját az euróval szemben. A közös fizetőeszközt a délutáni órákban 1,3049 svájci frankon jegyezték. Az euró eddigi leggyengébb árfolyamát az idén július elsején állította be 1,3073 frankon.
A frank izmosodása a devizahitelesek számára nem sok jót tartogat. A Morgan Stanley munkatársai kiszámították, hogy annak az adósnak, aki 156 forintos árfolyamon, 5,5 százalékos kamatszint mellett adósodott el, és akkoriban 50 ezer forintos havi részletet fizetett, jelenleg 74 300 forintot kell kigazdálkodnia. A drágulás oka a forint gyengülése és a frank erősödése mellett az, hogy a bankok a kamatokat is megemelték. A Morgen Stanley kalkulációja rámutatott, hogy amennyiben egészen 225 forintig kúszik az árfolyam és fél százalékkal nő a kamat, akkor az adósoknak közel 81 ezer forintot kell fizetniük havonta.

Az egész internet Magyar Péteren röhög - mutatjuk a legjobb mémeket